صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > سومین روز مذاکرات ژنو: «اختلافات مهمی» باقی است!

سومین روز مذاکرات ژنو: «اختلافات مهمی» باقی است!

پنج شنبه 20 نوامبر 2014

• وزیران امور خارجه آمریکا و فرانسه در کنفرانس خبری مشترکی تاکید کردند که غرب خواستار توافق اتمی با ایران است، اما هنوز «اختلافات مهمی» میان طرفین وجود دارد ...

وزیران امور خارجه آمریکا و فرانسه در کنفرانس خبری مشترکی تاکید کردند که غرب خواستار توافق اتمی با ایران است، اما هنوز «اختلافات مهمی» میان طرفین وجود دارد.

به گزارش رادیو فردا، در همین حال دبیرکل سازمان ملل متحد نیز خواستار انعطاف ایران و اعضای گروه ۱+۵ برای حل مناقشه هسته‌ای تهران و دستیابی به یک توافق جامع شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه روز پنج‌شنبه ۲۹ آبان در کنفرانس خبری مشترک خود با جان کری، همتای آمریکایی‌اش با اشاره به مذاکرات اتمی با ایران گفت: «ما خواستار توافق هستیم، اما موضوعات مهم مورد اختلاف همچنان باقی مانده است».

آقای فابیوس افزود: «امیدواریم که بتوانیم این اختلافات را در روزهای پیش رو کاهش دهیم، اما این مسئله بستگی به رویکرد طرف ایرانی دارد».

از سوی دیگر، جان کری نیز در کنفرانس خبری جداگانه‌ای که در سفارت آمریکا در پاریس برگزار شد، بر موضع مشترک غرب در قبال مناقشه هسته‌ای ایران تاکید کرد.

آقای کری اظهار داشت: «ما درباره اصول بنیادی با یکدیگر توافق داریم که این امر قابل اثبات است... و ما از اتحاد خود مطمئن هستیم».

پرسش از تمدید مذاکرات

در این کنفرانس خبری همچنین از آقای کری درباره تمدید احتمالی مذاکرات هسته‌ای با ایران پرسیده شد که وی در پاسخ گفت: «ما درباره تمدید [مذاکرات] بحث نمی‌کنیم. ما مذاکره می‌کنیم و تلاش‌مان این است که به توافق دست یابیم. اگر در لحظات آخر به این نتیجه برسیم که باید راه‌های دیگر را بررسی کنیم، آن وقت چنین خواهیم کرد».
خبرگزاری رویترز اما در گزارشی دیگر به نقل از منابع نزدیک به مذاکرات اتمی نوشته است که احتمال تمدید سه ماهه این مذاکرات وجود دارد.

ایران و گروه ۱+۵، شامل آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان تا روز سوم آذر مهلت دارند که به توافق جامعی درباره مناقشه هسته‌ای ایران دست یابند.

آخرین دور گفت‌وگوهای اتمی نیز از روز سه‌شنبه این هفته در وین آغاز شده است که از امروز، پنج‌شنبه، جان کری نیز به این مذاکرات می‌پیوندد.

رویترز به نقل از یک دیپلمات غربی نوشته است: «احتمال دارد که در این مرحله یک توافق موقت به دست بیاید یا در بهترین حالت ممکن است طرفین تا روز دوشنبه بر سر چارچوب توافقنامه به تفاهم برسند که در هفته‌ها و ماه‌های بعد روی آن کار شود».

این گزارش با اظهارات مشابه یک مقام ایرانی نیز همراه است که می‌گوید طرفین به زمان بیشتری برای حل برخی از مسائل فنی نیاز دارند.

این مقام ایرانی همچنین تاکید کرده که هنوز زمان‌بندی بر سر لغو تحریم‌های ایران یک مسئله عمده در مذاکرات است.
پیش از این نیز وزیر امور خارجه بریتانیا گفته بود که نسبت به دستیابی به توافق هسته‌ای تا روز سوم آذر خوشبین نیست و شاید بتوان این مهلت را تمدید کرد.

طولانی شدن مذاکرات به روایت لاریجانی
این در حالی است که علی لاریجانی، رییس مجلس ایران، می‌گوید که طولانی شدن مذاکرات به نفع قدرت‌های جهانی نیست.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، آقای لاریجانی روز چهارشنبه اظهار داشت: « کشورهای گروه ۵+۱ از فرصت مذاکرات هسته‌ای با ایران استفاده کنند و اگر زمان بگیرند خیلی به نفع خودشان هم نیست».
به گفته او، «روش مذاکرات کشورهای ۵+۱ شکل راهبردی ندارد و از سنخ چانه‌زنی بقالی است و به همین دلیل طولانی شده است».

آقای لاریجانی در نهایت گفته است: «کشورهای گروه ۵+۱ نباید ایران را از راهی که انتخاب کرده مایوس کنند... چرا که راه‌حل‌هایی که ایران ارائه کرده منصفانه و همراه با منطق بوده است».

پیام بان گی مون به طرفین مذاکرات
در همین حال بان گی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد طرفین مذاکرات هسته‌ای را به اتخاذ سیاستی منعطف دعوت کرد که به این مناقشه ۱۲ ساله پایان دهد.

دفتر مطبوعاتی آقای بان روز پنج‌شنبه با اشاره به مذاکرات هسته‌ای در وین اعلام کرد: «دبیرکل از طرفین می‌خواهد که انعطاف لازم، درایت و عزم خود را برای موفقیت‌آمیز بودن مذاکرات به نمایش بگذارند».
این اطلاعیه می‌افزاید که آقای بان اعتقاد دارد دستیابی به چنین توافقی به تقویت امنیت و صلح بین‌المللی و منطقه‌ای یاری می‌رساند.

صالحی: بازرسی ویژه از سایت‌های هسته‌ای را نمی پذیریم

همزمان با ادامه آخرین دور مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵، علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفته که "ما هیچ نوع بازرسی ویژه ای را از سایت های هسته ای مان نمی پذیریم."

به گزارش بی بی سی آقای صالحی در گفتگو با تلویزیون دولتی ایران گفته که این کشور قراردادی برای ساخت دو نیروگاه جدید اتمی با روسیه امضا کرده و این قرارداد "موضع ما را در گفتگو با ۱+۵ قوی تر می کند."
نیروگاه هسته ای بوشهر به وسیله روس‌ها ساخته شده است و این کشور تا هشت سال دیگر سوخت این نیروگاه را تامین خواهد کرد اما رئیس سازمان انرژی اتمی ایران می گوید که "نیاز ما به سوخت هسته ای برای نیروگاه‌ها روشن است و در هشت سال آینده باید سوخت دو نیروگاه را تامین کنیم که میزان آن ۱۹۰ هزار سو است."
به گفته رئیس سازمان انرژی اتمی ایران "روس ها پذیرفته اند برای ساخت مجتمع سوخت این نیروگاه‌ها یا بخش‌هایی از آن در ایران با ما همکاری کنند."

صالحی تاکید کرده که ایران حاضر است با کشورهای دیگر به جز روسیه برای تامین سوخت "قرارداد امضا کند."
پیش از این در اوایل تابستان امسال آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران با اشاره به مذاکرات هسته ای با گروه ۵+۱ در باره تعداد سانتریفوژها گفته بود که "هدف آنها این است که در موضوع ظرفیت غنی سازی، جمهوری اسلامی ایران را به ۱۰ هزار سو راضی کنند البته ابتدا از ۵۰۰ سو و ۱۰۰۰ سو شروع کردند، که ۱۰ هزار سو محصول حدود ۱۰ هزار سانتریفیوژ از نوع قدیمی است که داشتیم و داریم، در حالی که به گفته مسئولان مربوط، نیاز قطعی کشور، ۱۹۰ هزار سو است."

صالحی در باره قبول پروتکل الحاقی ان پی تی گفته که ایران دو سال و نیم این پروتکل را اجرا کرد "که مشکلاتی ایجاد کردند، بیش از هفت هزار ساعت بازدید داشته اند و دوربین های آنها فعال است، پس چرا باید برای ما قواعد ویژه ای بگذارند."

بخشی از مذاکرات جاری در وین در باره راکتور آب سنگین اراک است که آقای صالحی می گوید " آنها ادعا می کنند که نیروگاه اراک راه را برای انحراف فعالیت های صلح آمیز فراهم می‌کند که به آنها گفتیم این نیروگاه را طوری طراحی می کنیم که دغدغه شما رفع شود."

صالحی گفته که "سوخت راکتور تهران را ساخته ایم، بخشی از سوخت راکتور اراک را نیز ساخته ایم که ساخت بقیه آن به دلیل مذاکرات متوقف شده است و مقدمات ساخت سوخت بوشهر را نیز فراهم کرده ایم تا مجتمع های سوخت این نیروگاه را نیز بسازیم."

کپی رایت © 2021 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0