صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > مذاکرات ظریف و کری بدون نتیجه پایان یافت

مذاکرات ظریف و کری بدون نتیجه پایان یافت

جمعه 21 نوامبر 2014

• مذاکرات پنجشنبه شب ظریف، کری و اشتون بدون نتیجه پایان یافته است و احتمال تمدید زمان مذاکرات برای سه ماه دیگر در شرایطی افزایش یافته که جمهوری خواهان آمریکا بر فشار خود برای تحریم های بیشتر افزوده اند ...

یک عضو تیم مذاکره کننده هسته ای ایران گفت: در نشست شب گذشته ظریف، کری و اشتون درباره همه موضوعات بحث شد اما نه در چارچوب طرحی خاص.

این عضو تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان که خواست نامش بیان نشود، این مطلب را پنجشنبه شب به وقت محلی پس از پایان مذاکرات سه جانبه محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران، جان کری وزیر امور خارجه آمریکا و کاترین اشتون هماهنگ کننده ۱+۵ در گفت و گو با خبرنگار اعزامی ایرنا به وین بیان کرد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا کری در این نشست طرح جدیدی ارائه کرد؟ گفت: خیر . در این نشست که بیش از دو ساعت بطول انجامید، طرح جدیدی ارائه نشد.

این مقام وزارت خارجه ایران تصریح کرد: ادامه نشست سه جانبه ظریف، کری و اشتون صبح جمعه به وقت محلی برگزار می شود.

به گفته این عضو تیم مذاکره کننده هسته ای ایران، طرفین هم اکنون در حال رایزنی ها و مشورت های داخلی هستند.
وی اضافه کرد: امروز بعد ازظهر به وقت محلی نشست مشترک وزرای خارجه انگلیس و فرانسه با دکتر ظریف با حضور اشتون برگزار می شود و پس از آن، وزیر امور خارجه ایران با همتایان انگلیسی و فرانسوی خود بصورت دو جانبه جلسه خواهد داشت.

دهمین دور و آخرین مرحله از مذاکرات جامع هسته ای از روز سه شنبه در وین آغاز شده و طرفین در تلاش هستند تا ۲۴ نوامبر / سوم آذر ماه یعنی پایان مهلت قانونی دوره تمدید مذاکرات به توافق دست یابند.
قرار است ظریف فردا با فیلیپ هاموند و لوران فابیوس وزیران خارجه انگلیس و فرانسه مذاکره کند.

احتمال تمدید دوباره ی ضرب الاجل

بدنبال بی نتیجه ماندن گفتگوهای ظریف و کری دویچه وله به نقل از رویترز نوشت احتمالا ضرب‌الاجل توافق نهایی برای دومین بار تا ماه مارس ۲۰۱۵ تمدید خواهد شد.

بنان بر این گزارش، اختلافات دامنه‌دار بر سر برخی از موضوعات از جمله ابعاد غنی‌سازی در ایران و زمان‌بندی رفع تحریم‌ها باعث شده تا تلاش‌ها برای پایان دادن به بحران ۱۲ ساله هسته‌ای باز هم راه به جایی نبرد و عملا چاره‌ای نماند جز تمدید دوباره ضرب‌الاجلی که تنها چهار روز به پایان آن باقی مانده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز٬ شکاف میان ایران و شش قدرت جهانی بر سر برخی موضوعات مورد اختلاف همچنان به قوت خود باقی است و منابع نزدیک به مذاکرات در وین می‌گویند با مطرح شدن گزینه تمدید دوباره مهلت دست‌یابی به توافق نهایی٬‌ حالا بار دیگر از واشنگتن صدای «تشدید تحریم‌ها» به گوش می‌رسد.

گرچه از مذاکرات محرمانه سه جانبه وزرای امور خارجه ایران و آمریکا در حضور کاترین اشتون٬ مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا٬ جزئیاتی منتشر نشد٬ اما تغییر چشمگیری در وضعیت موجود حاصل نشده است.

عبور از بن‌بست دیپلماتیکی که ماه‌هاست پدید آمده حالا دشوارتر از همیشه است. لوران فابیوس٬ وزیر امور خارجه فرانسه٬ پس از دیدار با هم‌تای آمریکایی خود جان کری٬ در کنفرانسی خبری در پاریس گفت: «بخش مهمی از اختلافات همچنان حل‌نشده باقی مانده است.»

یوکیا آمانو٬ دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی٬ روز پنج‌شنبه (۲۹ آبان٬ ۲۰ نوامبر) به یکی دیگر از مشکلات موجود بر سر راه توافق نهایی اشاره کرد: ایران هنوز به سوالات و ابهامات آژانس درباره پژوهش‌های معطوف به تولید بمب اتمی پاسخ نداده٬ در حالی که این یکی از پیش‌شرط‌های شش قدرت جهانی برای رفع تحریم‌ها است.
یکی از دیپلمات‌های غربی به شرط افشا نشدن هویت‌اش به رویترز گفته است: «در شرایط کنونی احتمال دست‌یابی به نوعی توافق موقت وجود دارد؛ یا شاید در بهترین شرایط بتوان آن را چارچوبی برای یک توافق دانست که می‌توان در هفته‌ها و ماه‌های آتی بیشتر روی آن کار کرد.»

یکی از مقامات ایرانی هم همین انتظارات را در گفت‌وگو با رویترز تکرار کرده است: «ما به زمان بیشتری برای حل‌وفصل مسائل فنی نیازمندیم و فراموش نکنید که زمان‌بندی رفع تحریم‌ها از مهم‌ترین مسائل مورد اختلاف است.» این مقام ایرانی هم تایید کرده که ممکن است ضرب‌الاجل پیشین تا مارس ۲۰۱۵ تمدید شود.

مقامات غربی هم احتمال تمدید دوباره ضرب‌الاجل تا مارس ۲۰۱۵ را تایید کرده‌اند٬ با این توضیح که مذاکرات در ماه ژانویه موقتا متوقف خواهد شد.

با این همه٬ مساله این است که پس از ژانویه جمهوری‌خواهانی کنترل کنگره و سنا را در اختیار خواهند گرفت که از همین حالا در تلاش‌اند تا ساز «تشدید تحریم‌ها» را کوک کنند. بسیاری از جمهوری‌خواهان در کنگره و سنا معتقدند که افزایش فشار در شرایط کنونی ایران را وادار به معامله و سازش خواهد کرد.

تغییر رویه مخاطره آمیز

بی بی سی نیز گزارش داده است در واشنگتن برخی جمهوری خواهان به اعتراض و هشدار نسبت به نتیجه مذاکرات ادامه می دهند.

اد رویس رییس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا همراه با الیوت انگل نماینده ارشد دموکرات دیگر در این کمیته با انتشار بیانیه ای هشدار داده اند پذیرفتن غنی سازی ایران، تغییر رویه ای پرمخاطره از سیاست دیرینه آمریکا در جلوگیری از گسترش تسلیحات هسته ای خواهد بود. در این بیانیه آمده "هر توافق نهایی با ایران باید راه این کشور به توانایی تولید تسلیحات هسته ای را پیشاپیش سد کند، مکانیسم بازرسی طولانی مدت و نافذی را وضع کند و ایران را وادار به توضیح درباره فعالیت تسلیحاتی هسته ای خود بکند."

روز گذشته قطعنامه ای که آقای رویس برای محکومیت نقض حقوق بشر در ایران به مجلس نمایندگان ارائه کرده بود با رای اکثریت به تصویب رسید.

در این قطعنامه نمایندگان از دولت آمریکا خواستند:

موارد نقض حقوق بشر را به مذاکرات دو یا چندجانبه خود با ایران اضافه کند.
با همکاری با متحدان اروپایی خود از طریق فعالیت های دیپلماتیک، ترغیب و یا تحریم های هدفمند برای پایان نقض حقوق بشر به ایران فشار بیاورد.

مقامات ارشد آمریکا درباره نقض آزادی های مذهبی موضع گیری علنی و صریح کنند.
برای آزادی زندانیان عقیدتی فعالیت کند و از ایران بخواهد با گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد همکاری کند.

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com

آدينه ٣۰ آبان ۱٣۹٣ - ۲۱ نوامبر ۲۰۱۴

کپی رایت © 2020 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0