صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > پرسش جبهه ملی ایران-اروپا از کورش زعیم در مورد اطلاعیه ای با امضای آقای ادیب (...)

پرسش جبهه ملی ایران-اروپا از کورش زعیم در مورد اطلاعیه ای با امضای آقای ادیب برومند

چهار شنبه 26 نوامبر 2014

4 آذر 1393 (25 نوامبر 2014)

آقای کورش زعیم، درود بر شما.

پس از انتشاراطلاعیه ای با امضای آقای ادیب برومند، به عنوان رییس هیئت رهبری و شورای مرکزی جبهه ملی ایران، مبنی براینکه اعضای جبهه ملی ایران باید باورمند به دین اسلام و مذهب شیعه و امامان و عاشورا باشند، بسیاری از هموطنان و بویژه هموندان جبهه ملی ایران دراروپا و آمریکا شگفت زده از خود می پرسند :


1-که آیا چنین ادعایی اصولا با منشور و اساسنامه جبهه ملی ایران سازگار است که دین را امر خصوصی افراد دانسته و خواهان جدایی نهاد دین از دولت و حکومت است

کورش زعیم: این یک بیانیه رسمی جبهه ملی ایران نبوده، و آقای ادیب از عنوانهای موقعیت خود در جبهه ملی ایران برای پاسخ دادن به یک عضو برونمرزی پرخاشگر استفاده نابخردانه کرده اند، در صورتیکه می توانستند آنرا با یک نامه خصوصی انجام دهند. هیچ عضو جبهه ملی ایران، چه هموند شورای مرکزی و چه هموند عادی، حق ندارد موضعی بجز آنچه در منشور جبهه ملی نوشته شده و به تصویب رسیده داشته باشد. ما همه بر این باور هستیم که هیچ مذهب یا ایدئولوژی حق ورود به حکومت و تاثیرگذاری در خط مشی ملی کشور را ندارد. همه دینها و مذهب های مردم ایران محترم هستند و توهین به هر کدام از آنها نکوهیده و توهین به ملت ایران است. طبق منشور جبهه ملی ایران هیچ تفاوتی میان شهروندان ایران درهمه شئون زندگی، از حق نیایش گرفته تا حق رای دادن و انتخاب شدن به هر مقامی که شایسته آن باشند، و هیچ مانعی برای انتصاب به هر مقام کشوری و لشگری، وجود ندارد. کسانی که جز این بیاندیشند عضو جبهه ملی نیستند، زیرا منشور جبهه ملی را نفی کرده اند. برای جبهه ملی ایران جدایی دین از حکومت یک اصل است که هم در منشور تاکید شده و هم در اساسنامه.


2- برکسی پوشیده نیست که امروز تعداد زیادی از ایرانیان در داخل و خارج کشور عضو جبهه ملی ایران از پیروان مذاهب گوناگون چون شیعه، سنی، مسیحی، بهایی و مانند اینها بلکه دین ناباوران هم عضو هستند.آیا نویسنده و یا نویسندگان اطلاعیه نامبرده از این امر آگاه نبوده اند؟

کورش زعیم: از دیدگاه جبهه ملی ایران هیچ کس تفاوتی در حق بهره مندی از “همه” حقوق مدنی و شهروندی ندارد. ما در میهنمان غنی از تنوع دینها و باورها هستیم، و پیروان آیین مهر، زرتشتی، مسیحی، یهودی، بهایی، ایزدی، بودایی، سیک و غیره داریم، و این یک مزیت است که کشور ما را از دیدگاه فلسفی غنی و مانند یک گلستان زیبا کرده است. جبهه ملی ایران هیچ محدودیتی برای عضویت باورمندان هیچ مذهب یا ایدئولوژی ندارد و هرگز از یک درخواست کننده عضویت نمی پرسد دین یا مذهبش چیست، که این تفتیش عقاید است. ملاک عضویت فقط پذیرش منشور جبهه است و بس.

3-آیا می تواند در ایران یک مذهب بخشی از هویت ملت ایران باشد؟

کورش زعیم: مذهب هم جزوی از فرهنگ یک کشور است و جزوی از هویت تاریخی کشور و هویت شخصی شهروندانی که به آن مذهب گرایش دارند است. در کشورما آیین مهر، آیین زرتشت، آیین مانی، آیین مزدک، بوداگرایی، یهودیت، مسیحیت، اسلام سنت، بهاییت، اسلام شیعه و دهها زیرشاخه های آن، همه جزوی از فرهنگ و هویت تاریخی ایرانی هستند، ولی جبهه ملی هیچ امتیازی برای پیروان آنها در برابر قانون و حقوق شهروندی قائل نیست. همه ایرانی هستند و باید از حقوق برابر برخوردار باشند. هدفف جبهه ملی ایران برای ایران آینده همین آزادی دین و برابری همه شهروندان است.

جمعی‌ از اعضا شورای عالی‌ ی جبهه ملی ایران- اروپا:

کاووس ارجمند، کمال ارس، کورش استکی، محمود جعفری، سعد اله عمرانی، صادق محمودی

از فعالان ملی‌:

داریوش احمدی، داریوش مجلسی

کپی رایت © 2019 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0