صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > فيلم سخنراني محمد ملكي در ميان متحصنين مقابل كانون وكلا - 19 آذر 1393

فيلم سخنراني محمد ملكي در ميان متحصنين مقابل كانون وكلا - 19 آذر 1393

پنج شنبه 11 دسامبر 2014

www.youtube.com/watch?v=Ie9O10z7wps

تجمع «کارزار لگام» در برابر کانون وکلای دادگستری

• جمعی از بانیان کارزار لگام به همراه جمعی از فعالان مدنی بمناسبت روز جهانی حقوق بشر (۱۰ دسامبر) مقابل کانون وکلای دادگستری حضور یافتند. در پایآن این تحصن قطعنامه ای در مخالفت با اعدام صادر شد ...

جمعی از بانیان کارزار لگام (آقایان محمد ملکی، اسماعیل مفتی زاده، فریبرز رییس دانا، جعفر پناهی، علیرضا جباری و محمد نوری زاد) به همراه جمعی از فعالان مدنی بمناسبت روز جهانی حقوق بشر (۱۰ دسامبر) و جهت همراهی با حقوق دان برجسته کارزار لگام، سرکار خانم نسرین ستوده، به مقابل کانون وکلای دادگستری رفتند تا این روز را گرامی بدارند. متاسفانه خانم نسرین ستوده توسط مقامان امنیتی برای ساعاتی بازداشت شدند و امکان حضور در مراسم را نیافتند.

در انتهای مراسم، بیانیه ای از سوی تحصن کنندگان صادر گردید. در بخشی از بیانیه آمده است: «ما ضمن تکرار «نه» به مجازات اعدام، به ویژه خواهان لغو مجازات اعدام زیر ۱۸ سال و اعدام های سیاسی هستیم و یادآوری می نماییم که انتساب اتهامات عمومی و اخلاقی به متهمان سیاسی و عقیدتی روشی ناپسند و شناخته شده است.»
متن کامل بیانیه تحصن کنندگان مقابل کانون وکلای تهران به مناسبت ۱۰ دسامبر روز جهانی حقوق بشر بدین شرح است:

«روز جهانی حقوق بشر گرامی باد»

در حالی که بیش از نیم قرن از تصویب اعلامیه ی جهانی حقوق بشر می گذرد, اما هنوز تحقق بنیادی ترین حقوق بشر به رویایی دور از دسترس می ماند.

طبق مفاد اعلامیه ی جهانی حقوق بشر, شناسایی حیثیت و کرامت ذاتی تمام اعضای خانواده ی بشری و حقوق برابر آنان اساس آزادی, عدالت و صلح در جهان است و نادیده گرفتن و تحقیر حقوق بشر به جنگ و خونریزی منجر شده است.

پس مردمان ملل متحد, ایمان خود را به حقوق بنیادین بشر اعلام داشته اند و عزم خود را جزم کرده اند که به پیشرفت اجتماعی یاری رسانند.

مطابق این اعلامیه:

تمام افراد بشر آزاد زاده می شوند و از لحاظ حیثیت و کرامت و حقوق با هم برابرند.

هرکس می تواند بی هیچ گونه تمایزی, به ویژه از حیث نژاد, رنگ, جنس, زبان, دین, عقیده ی سیاسی یا هر عقیده ی دیگری, از تمام حقوق و همه ی آزادی های ذکر شده در این اعلامیه بهره مند گردد.
هر فردی حق زندگی, آزادی و امنیت شخصی دارد.

هیچکس نباید شکنجه شود. همه در برابر قانون مساوی هستند. هیچکس را نباید خود سرانه توقیف, حبس یا تبعید کرد. هر شخص با مساوات کامل حق دارد که دعوایش در دادگاهی مستقل, بی طرف, منصفانه و علنی رسیدگی شود.

این در حالی است که:
ما از برابری از لحاظ حیثیت و کرامت و حقوق محرومیم. ما به واسطه ی جنسیت, قومیت, عقیده و مذهب مورد تبعیض قرار می گیریم.

در معرض بازداشت خودسرانه, حبس, تبعید و حصر غیرقانونی قرار داریم.
در دادگاه هایی محاکمه می شویم که بیطرف, مستقل و منصف و علنی نیستند. امور خصوصی و مکاتبات مان مورد تفتیش مداوم قرار دارد. حق ما جهت تشکیل اجتماعات, راهپیمایی ها, تحصن و اعتراضات مسالمت آمیز و مدنی نادیده گرفته می شود و افراد به دلیل شرکت در چنین فعالیت هایی بازداشت, محاکمه و مجازات و یا همانند سعید زینالی و شهرام زنجانی پس از بازداشت ناپدید می شوند. حق کار اشخاص از آنان سلب و محروم از حمایت های اجتماعی و مدنی می شوند. حق حیات شهروندان با مجازات اعدام از آنان سلب می شود و شهروندان به هر بهانه ای, دسته دسته روانه ی زندان می شوند.

در روز جهانی حقوق بشر, ضمن «نه» به دادرسی ناعادلانه, «نه» به دادگاه انقلاب و«نه» به مداخله ی ماموران امنیتی در محاکمات سیاسی, بسیاری از ایرانیان خواهان ایجاد دادرسی های عادلانه, انحلال دادگاه انقلاب و جلوگیری از مداخله ی نیروهای امنیتی در قوه قضاییه هستند.
ما ضمن تکرار « نه » به مجازات اعدام, به ویژه خواهان لغو مجازات اعدام زیر ۱۸ سال و اعدام ها ی سیاسی هستیم و یادآوری می نماییم که انتساب اتهامات عمومی و اخلاقی به متهمان سیاسی و عقیدتی روشی ناپسند و شناخته شده است.

ضمن تاکید بر ناعادلانه بودن روند دادرسی حاکم بر رسیدگی به اتهامات سیاسی و عقیدتی در دادگاه انقلاب, خواهان لغو کلیه ی احکام صادره,آزادی رهبران جنبش سبز و آزادی زندانیان سیاسی- عقیدتی, به ویژه وکلای در بند, آقایان عبدالفتاح سلطانی, سید محمد سیف زاده, امیر اسلامی, امید بهروزی, مصطفی دانشجو, فرشید یداللهی و هستیم.

تحصن کنندگان مقابل کانون وکلای تهران

كارنامه

کپی رایت © 2019 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0