صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > تجمع اعتراضی صدها پرستار مقابل ساختمان ریاست جمهوری

تجمع اعتراضی صدها پرستار مقابل ساختمان ریاست جمهوری

دو شنبه 15 دسامبر 2014

• صدها پرستار با اجتماع در مقابل ساختمان ریاست جمهوری خواستار اجرای قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری، توجه به کمبود نیروی پرستاری در بیمارستان‌ها و بخش‌های مختلف کادر پرستاری شدند. ...

اخبار روز-صبح روز یکشنبه جمعی از پرستاران بیمارستان‌های دولتی و خصوصی که تعدادشان حدود ۷۰۰ نفر برآورد می‌شود، در اعتراض به اختلاف درآمد پرستاران و پزشکان و همچنین تعلل دولت در تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری، مقابل ساختمان نهاد ریاست جمهوری تجمع کردند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، پرستاران که برای شرکت در این تجمع اعتراضی از استان‌هایی چون تهران، اصفهان، مازندران و گیلان خود را به مقابل ساختمان ریاست جمهوری رسانده‌اند، می گویند پرستاران بیشتری عازم این تجمع بوده‌اند اما بسیاری از آنان پس از تماس یکی از نهادهای دولتی با بیمارستان‌های محل خدمت‌شان از شرکت در این اعتراض منصرف شده‌اند.

پرستاران در تجمع امروز علاوه بر طرح مطالبه اصلی و قدیمی‌شان در ارتباط با اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری، خواستار توجه به کمبود نیروی پرستاری در بیمارستان‌ها و بخش‌های مختلف کادر پرستاری شدند.

عمده‌ترین شعارهایی که در پارچه نوشته‌های معترضین به چشم می‌خورد شامل «ما ۹۳ درصد هستیم»، «وال استریت واقعی در نظام سلامت ایران، ۵ درصد تیم درمان ۹۵ درصد درآمد را می‌برند»، «ما به بی‌عدالتی اعتراض داریم»، «بی‌توجهی مسئولان افزایش، مهاجرت پرستاران» و... است.

یکی از پرستاران می گوید «متاسفانه جوی در جامعه بوجود آمده که پزشک و پرستار را در مقابل یکدیگر میبینند و این درست نیست. »

وی افزود :« پرستاری که به درد بیمار رسیدگی میکند و مردم وقتی بیمارشان را در بیمارستان میگذراند باید خیالشان راحت باشد نباید پرستار بی انگیزه و تحقیر شده و کسی که درگیر مشکلات اقتصادی و وام و .. باشد چنین پرستاری نمیتواند یک پرستار خوب باشد. جامعه اگر بخواهد از لحاظ بهداشتی پیشرف کند باید به پرستاران بها دهد .»

به گزارش ایلنا، محمد شریفی مقدم، دبیر کل خانه پرستار نیز که هفته گذشته حکم تبعید شغلی‌اش به اتهام برگزاری تجمع اعتراض آمیز آبان‌ماه پرستاران مقابل مجلس صادر شده بود، در جمع معترضین حضور دارد.
در جریان تظاهرات پیشین که به تبعید شریفی مقدم منجر شد وی در باره برخورد وزارت بهداشت با مطالبات پرستان و اعمال فشار نهادهای حکومتی برای خاموش کردن اعتراضات آنان گفت: مسولین وزارت بهداشت مدام دم از گفتمان و هم افزایی می‌زنند اما عملا راه دیگری را در پیش گرفته‌اند. واقعیت این است که جامعه پرستاری امروز دیگر به حقوق خود آگاه است و نمی‌شود با تهدید و تبعید جلوی برخی مطالبات حقوقی جامعه پرستاری را گرفت.

این فعال پرستاری در ارتباط با اشکالات طرح تحول نظام سلامت و اجرایی نشدن قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری اظهار کرد: بار‌ها از تریبون‌های مختلف اعلام کرده‌ام که طرح تحول نطام سلامت علی رغم نکات مثبتی که دارد جای نقد و بررسی بسیار دارد. اما گوش هیچکس بدهکار این حرف‌ها نیست. در چند ماهی که این طرح اجرایی شده جلوی هرگونه نقدی از سوی کار‌شناسان گرفته شده است. یکی از عمده‌ترین اشکالات این طرح بحث زیرساخت آن است به خصوص درباره پرستاران که مبتنی بر کارانه است. در حالیکه این بحث کارانه و چگونگی تعلق حقوق و پاداش بر آن محل اشکال است. ماهیت این طرح تبعیض آمیز است و در واقع گروهی که بیشترین سود را ازاین طرح می‌برند یعنی‌‌ همان سردمداران بخش خصوصی و کسانی که خودشان [...] بگیر هستند، بازرسین این طرح‌اند.

شریفی مقدم گفت: بر اساس این طرح تعرفهٔ خدمانت پزشکی ۳۰۰ برابر شده یعنی پزشکی که قبلا ۳۰ میلیون می‌گرفته الان ۹۰ میلیون می‌گیرد در حالیکه هیچ تغییر عمده‌ای در خدمات پرستاری اتفاق نیفتاده است. قانون تعرفه گذاری پرستاری باید اجرایی شود و تعرفه گذاری باید به صورت برابر صورت بگیرد. ما ۶۰ کشور دنیا را در خصوص میزان برابری در دستمزد بین پرستاران و پزشکان بررسی کردیم و دیدیم اختلاف بین سطح دریافتی پزشکان و پرستاران ۳ برابر است درحالیکه همانطور که گفتم در ایران این رقم به ۱۰۰ برابر رسیده است.
او افزود: تعرفه گذاری به هیچ وجه اجرایی نشده و وعده‌ای که وزیر هفتهٔ گذشته در خصوص اجرایی شدن ۲۵۰ خدمت پرستاری داد تا ۳ یا ۴ سال آینده امکان اجرایی شدن پیدا می‌کند. قانون تعرف گذاری خدمات پرستاری ۷ سال است دارد در گوشه‌ای خاک می‌خورد، در حالیکه اگر اجرایی شود می‌تواند بخش بزرگی از مشکلات جامعه پرستاری را کاهش دهد. متاسفانه عدم توجه مسولین وزارت بهداشت به وضعیت پرستاران باعث شده سالانه چندین هزار نفر از پرستاران به خاطر عدم برابری در دستمزد و مزایا از نظام سلامت کشور خارج می‌شوند و ناخواسته اقدام به مهاجرت می‌کنند.

كارنامه

کپی رایت © 2019 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0