صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > بررسي حقوق بشر در جمهوري اسلامي در پارلمان اروپا/ محمد مصطفایی

بررسي حقوق بشر در جمهوري اسلامي در پارلمان اروپا/ محمد مصطفایی

دو شنبه 18 اكتبر 2010

چهاردهم اکتبر 2010 يکي از سخنرانان پارلمان اروپا در بروکسل محمد مصطفايي وکيل دادگستري بود او به دعوت رياست پارلمان اروپا در اين جلسه که به بررسي مجازات اعدام مي پرداخت، شرکت و در خصوص وضعيت حقوق بشر در ايران توضيحاتي و راهکارهايي را خطاب به دولت هاي اروپايي ارائه نمودند محمد مصطفايي در سخنراني خود گفت:

يکي از مهم ترين و اساسي ترين موضوعات پيش روي دنياي امروز، مسائل حقوق بشر و اولويت قرار دادن به حقوق انسانهاست. هزاره سوم، هزاره احترام به حقوق بشر است، چه آنکه بي اهميت جلوه دادن و گذر سطحي به حقوق بشر و عدم اجراي آن، به نبود آزادي، امنيت، عدم پيشرفت و در نهايت به ايجاد يک نظام ديکتاتوري، بنيادگرا و تروريست مي انجامد.

حاکمان جمهوري اسلامي ايران يکي از بزرگ ترين ناقصان حقوق بشرند؛ سنگسار، اعدامهاي گسترده، خودسرانه، سياسي و غير سياسي و دست جمعي، اعدام کودکان زير 18 سال، قطع اندام انسانها ( روز گذشته در شهر مشهد دست يک متهم توسط دادگستري مشهد قطع گرديد) بازداشت هاي خودسرانه فعالين حقوق بشر، سياسيون، روزنامه نگاران، اساتيد دانشگاه، وکلاي دادگستري، مخالفين سياسيت هاي دولت، مخالفين نحوه برگزاري انتخابات، شکنجه هاي روحي و رواني و جسمي در زندانها، نبود امنيت اقتصادي، اجتماعي، نابرابريهاي حقوقي و تبعيض هاي ناورا به زنان و نيز اقليت هاي مذهبي و قومي، برده داري و استعمار زنان و کودکان، تحت فشار قراردادن فعالين حقوق اجتماعي و سياسي، محدود کردن زمينه هاي رشد علمي و فرهنگي و اطلاع رساني با فيلترينگ و سايت ها و پارازيت بر روي شبکه هاي ماهواره اي و فقد آزادي بيان و انديشه از جمله نمونه هاي کوچک و در عين حال فجايع عميقي از نقض حقوق بشر در جمهوري اسلامي است.

امروز تمام کشورهاي دنيا مي بايست و ضروري است تا حقوق بشر را در اولويت قرار دهند، جمهوري اسلامي و ديگر کشورهاي ناقض حقوق بشر نمي توانند به بهانه هايي از جمله داشتن حق حاکميت يا وجود قوانين مصوب مجلس و يا اسلامي بودن احکام، حقوق شهروندان خود را نقض کنند.
مسلما دولت هاي غربي مي توانند نقش بسيار مهمي در احترام و حفظ حقوق شهروند داشته باشند. لازم و ضروري است تا منافع مشترک و موقتي کشورهاي اروپايي فداي منافع حقوق بشر نگردد، ضروري است منافع کوتاه مدت به کنار گذاشته شود و همگام و همراه با قربانيان نقض حقوق بشر شد؛ اهميت قائل شدن به حقوق بشر در جمهوري اسلامي کمتر از ترس از دست يافتن جمهوري اسلامي به سلاح هاي کشتار جمعي و اتمي نيست، مطوئنا اگر کشوري حقوق بديهي و طبيعي ملت خود را زير پا گذارد، و با سوء استفاده از قدرت بر ملت حاکميت کند، حقوق دولتها و مردمان ديگر کشورهاي جهان را نيز ناديده گرفته و پايمال خواهد کرد و در صورت دست يافتن به قدرت نظامي و سلاح هاي کشتار جمعي دست به نسل کشي و جنايت عليه بشريت خواهد زد.

بنابراين ضروري مي دانم با ناقضان حقوق بشر در جمهوري اسلامي برخورد نموده و اهميت دادن به حقوق بشر در جمهوري اسلامي را در راس برنامه ها و امور خود قرار دهيد؛ منافع مشترک را کنار گذارده و با قطع روابط اقتصادي و سياسي ناقصان حقوق بشر در ايجاد شرايط مناسب و فراهم نمودن تکنولوژي براي اطلاع رساني به ملت ايران و بر طرف نمودن فيلترينگ و پارازيت هاي شبکه هاي ماهواره اي و راديويي قربانيان نقض حقوق بشر و زندانيان گمنام را ياري نماييد. لازم است حق پناهندگي ايرانيان را که با تهديدها و فشارهاي جمهوري اسلامي و نبود امنيت سياسي و اجتماعي و اقتصادي بکشورهاي ديگر از جمله ترکيه، باکو، يونان، فرانسه، نروژ و غيره پناه آورده اند به رسميت شناخته و حمايت نماييد.

لازم و ضروري است تا در خصوص جنايات حاکمان ناقض حقوق بشر، زمينه تشکيل دادگاه بي طرف بين المللي جهت رسيدگي به جرايم و جنايات حاکمان ناقض حقوق بشر فراهم شده، و کميته حقيقت ياب زير نظر سازمان ملل براي بررسي جنايات سالهاي گذشته اين حاکمان تشکيل و ناقصان حقوق بشر تحت تعقيب قضايي و تحريم هاي اقتصادي و سياسي قرار گيرند. اجازه ندهيد دولت آقاي احمدي نژاد با باج دهي به برخي از کشورهاي اسلامي همچون لبنان که اخيرا در هفته گذشته، 45 ميليون دلار به اين کشور پرداخت کرده است بتواند حمايت دولت و مردمان لبنان را فراهم کند و با سوء استفاده از منابع اطلاع رساني خود، حقيقت را وارونه جلوه داده و خود را از هر گونه مسئوليت در قبال مردم ايران مبرا نمايد.

در پايان سخنراني بسياري از حضار در تاييد سخنان مطرح شده، حمايت خود را از ايرانيان اعلام کردند و موضوع حقوق بشر در ايران بار ديگر مورد توجه دولت ها قرار گرفت.

پس از پايان جلسه، گروه حقوق بشر ايران با محمد مصطفايي ملاقات نموده و در جلسه اي مشترک موضوعات مختلف حقوق بشر مورد توجه و بررسي قرار گرفت، در اين جلسه به مشکلات ايرانیان خارج از کشور و پناهنده اشاره شد و قرار بر اين گرديد تا پارلمان اروپا اين موضوع را در دستور کار خود قرار دهد.

http://www.modafe.com

کپی رایت © 2020 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0