صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > اخراج؛ انتقام کارفرما از کارگران اعتصابی!

اخراج؛ انتقام کارفرما از کارگران اعتصابی!

چهار شنبه 28 ژانويه 2015

• در پی اعتراض صنفی بیش از ۲۹۰ نفر از کارگران معدن چشمه پودنه در تاریخ ۱۴ دی ماه، اینک تعداد کارگران اخراجی این معدن به ۹ نفر رسیده است ...

پس از اخراج ۲ کارگر در پی اعتراض صنفی کارگران معدن ذغال سنگ «چشمه پودنه»، ۷ کارگر دیگر طی هفته گذشته به جمع کارگران اخراجی معدن چشمه پودنه اضافه شدند. کارگران این معدن در اعتراض به دریافت نکردن ۴ ماه حقوق دست از کار کشیده و اعتراض کرده بودند.

به گزارش ایلنا، یکی از کارگران اخراجی معدن چشمه پودنه که نخواست نامش منتشر شود درباره دلایل اخراج خود و همکارانش به ایلنا گفت: پس از اتمام قرارداد کارمان در تاریخ ۳۰ آدرماه سال جاری، از جانب کارفرما گفته‌اند دیگر قراردادی با ما تمدید نمی‌شود و هنوز هیچ تسویه حسابی هم با ما صورت نگرفته است و ما در بلاتکلیفی کامل به سر می‌بریم.

وی گفت: هنوز مشخص نیست دلیل ممانعت کارفرما از ورود ما به معدن چبست اما دلیلی که فعلا به ما گفته‌اند این است که به خاطر راه اندازی تجمع و برگزاری اعتصاب نباید به معدن بازگردیم.

وی درباره اعتراض همکارانش توضیح داد: کارگران از این وضعیت خسته شده‌اند. اقساط معوقه و دغدغهٔ تامین معیشت برای کارگران آنقدر زیاد است که نمی‌توان مدت طولانی به این وضعیت ادامه داد.

این کارگران با قرارداد موقت مشغول به کار بودند و بین ۵ تا ۱۰ سال سابقهٔ کار دارند.

گفتنی است، ۲۹۰ کارگر معدن چشمه پودنه ۱۴ دی ماه جاری، در اعتراض به تعویق ۴ ماهه در پرداخت حقوق و دستمزد به مدت یک هفته دست از کار کشیدند. در پی این اعتراض صنفی، ۲ نفر از کارگران به نام‌های «مهدی محمدی» و «علی علیزاده» با شکایت کارفرما بازداشت و سپس از کار اخراج شدند. پس از آن به دنبال وعده‌های داده شده مبنی بر پرداخت معوقات، کارگران به کار بازگشتند اما در یک هفتهٔ اخیر در پی اتمام قرارداد‌های موقت، ۷ نفر دیگر از کارگران شرکت کننده در اعتراضات صنفی بیکار شده‌اند.

بنا بر این گزارش، در پی این تجمع اعتراضی حقوق مهرماه کارگران پرداخت شده است و ۷ کارگر نیز پس از اتمام قراردادشان اخراج شده‌اند. اگرچه هنوز دلیل اصلی اخراج این کارگران اعلام نشده است، اما یکی از کارگران اخراجی به ایلنا گفت: دلیل اصلی عدم تمدید قرارداد این ۷ کارگر سردستگی آن‌ها در اعتراضات صنفی کارگران معدن چشمه پودنه در ماه گذشته عنوان شده است.

این کارگر در ارتباط با وضعیت پیگیری مطالبات کارگران اخراجی گفت: فعلا به اداره کار شکایت کرده‌ایم اما به دلیل اینکه مشکل عدم تمدید قرارداد است فعلا پیگیری در مورد کار ما انجام نمی‌شود و حق را به کارفرما می‌دهند.
وی ادامه داد: نه سختی کار به ما تعلق می‌گیرد و نه حق زیر زمین کارکردن. کارگران امنیت شغلی ندارند. قرارداد‌ کار همه کارگران ۲۹ روزه است. از همهٔ معادن اطراف تولیدمان بیشتر است اما علی رغم این حتی حقوقمان را به موقع در یافت نمی‌کنیم. به محض اینکه اعتراضی هم صورت بگیرد اخراج می‌شویم. درست مانند یک برده با ما رفتار می‌شود و کارفرما می‌خواهد هرچه بگوید ما بگوییم چشم!

عدم وجود نماینده و نهاد کارگری و همچنین در نظر گرفتن شرایط سخت کار از دیگر دلایل اعتراض کارگران معدن چشمه پودنه است.

گفتنی است، معدن چشمه پودنه یک معدن نوپاست که ۱۰ سال از تاسیس آن می‌گذرد. به گفتهٔ کارگران، این معدن تا سالهای آینده ذخیرهٔ بالایی جهت استخراج دارد. معدن چشمه پودنه در ۴۵ کیلومتری شهر کوهبنان در شمال استان کرمان قرار دارد.

* موج اخراج های کارگری ادامه دارد

۱۰۰ کارگر کارخانه «دوربال» اخراج شدند

دبیر خانه کارگر مازندران از اخراج ۱۰۰ کارگر شرکت «دربال» واقع در استان مازندران خبر داد.

«نصرالله دریابیگی» در این باره به ایلنا گفت: شرکت دربال تا پایان ماه گذشته ۱۲۰ کارگر قرارداد موقت داشت اما کارفرما ۱۰۰ کارگر این واحد تولیدی را از ابتدای بهمن ماه و بعد از اتمام قرارداد کارشان اخراج کرده است.
او میانگین سابقه کار کارگران اخراجی را ۷ تا ۱۷ سال ذکر کردو گفت: کارفرما دلیل قانع کننده‌ای برا ی اخراج کارگران ندارد واین کارگران اخراجی باید به محل کار خود بازگردند.

به گفته وی، با وجود اطلاع مسئولان کارگری شهرستان از موضوع اخراج کارگران شرکت دربال، هنوز اقدام قاطعانه‌ای صورت نگرفته و هم اکنون قرار است این کارگران برای پیگیری مطالبات صنفی خود به اداره کار شهرستان ساری شکایت کنند.

این فعال کارگری در تشریح سابقه فعالیت این واحد تولیدی گفت: کشتارگاه صنعتی مرغ دربال یکی از شرکتهای سهامی زربال آمل است که زیر نظر سازمان اقتصادی کوثر در ساری فعالیت دارد.

۱۱۲ کارگر «پارس سرام» اخراج شدند؛ ۶۰ نفر دیگر در نوبت
منابع خبری ایلنا در کارخانه «پارس سرام» واقع در قرچک ورامین از اخراج ۱۱۲ کارگر این واحد تولید محصولات چینی بهداشتی خبر می‌دهند.

کارگران کارخانه پارس سرام به ایلنا گفته‌اند در این واحد تولیدی ۴۵۰ کارگر مشغول به کار بودند اما طی یک هفته گذشته به دلیل آنچه از سوی کارفرما «رکود بازار فروش محصولات» عنوان شده است، تعداد ۱۱۲ نفر از نیروی کار این کارخانه پس از خاتمه قرارداد موقت کارشان اخراج شده‌اند.

کارگران پارس سرام می‌گویند علاوه بر این ۱۱۲ کارگری که اخراج شده‌اند، کارفرما اسامی ۶۰ کارگر قرارداد موقت دیگر که ۲ تا ۶ سال در این کارخانه سابقه کار داشته‌اند را در لیست اخراجی‌ها قرار داده است. این ۶۰ کارگر ماه آینده پس از خاتمه قرارداد کارشان بیکار می‌شوند.

کپی رایت © 2020 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0