صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > تجمع و اعتصابات کارگری در چند شهر

تجمع و اعتصابات کارگری در چند شهر

يكشنبه 1 فوريه 2015

* اعتصاب کارگران نی بر مجتمع کشت و صنعت کارون شوشتر در اعتراض به پائین بودن دستمزد

صبح روز شنبه جمعی از کارگران «نی بر» مجتمع کشت و صنعت کارون شوشتر (که به کار تخصصی بریدن ساقه نی‌شکر اشتغال دارند) در اعتراض به پایین بودن مزد دست از کار کشیدند.

به گزارش ۱۱ بهمن ایلنا، کارگران درباره دلایل اعتراض امروزشان گفته‌اند: حداکثر دریافتی یک کارگر فصلی حدود ۸۰۰ هزار تا یک میلیون تومان است که با این میزان حقوق باید ماه‌های بیکاری را هم سپری کنند.
همچنین این کارگران از دریافت حقوق جانبی از جمله حق شیفت، اضافه کاری و سایر مزایای حقوقی بی‌بهره‌اند.
از سوی دیگر حدود ۵۰۰ نفر از کارگران فصلی «نی بُر» در مجتمع کشت و صنعت کارون شوشتر که بعد از برطرف شدن مشکل فواصل بیمه‌ای‌شان از چند ماه پیش موفق به بازنشستگی شده‌اند از میزان مستمری خود رضایت ندارند.
به گفته این کارگران، مستمری کارگران بازنشسته به اندازه نیمی از حقوق کارگران دائمی است و هیچ تناسبی با وضعیت معیشتی‌شان ندارد.

براساس این گزارش،کارگران فصلی پیش از این به دلیل وجود فاصله در پرداخت حق بیمه فصول بیکاری، امکان بازنشسته شدن نداشتند، اما پس از پی گیری کارگران، کارفرما متعهد به پرداخت بیمه فصول بیکاری کارگران نی بر به تامین اجتماعی شد و به این ترتیب امکان بازنشستگی برای کارگران نی بر فراهم شده است.

بر این اساس، به طور عادی یک کارگر فصلی شاغل در مشاغل سخت و زیان آور که ۶ ماه از سال را کار می‌‌کند بعد از ۵۰ سال امکان بازنشسته شدن دارد. در ضمن بیمه تامین اجتماعی این کارگران در فصل بیکاری به صورت عادی پرداخت شده است.

کارگران فصلی نی بر می‌گویند، محاسبات بازنشستگی کارگران فصلی که ۶ ماه از سال را بیکار بوده‌اند بر مبنای محاسبات بازنشستگی دو سال پایان خدمت، یکسال به بصورت سخت و زیان آور و یکسال به صورت عادی محاسبه می‌شود. به همین طریق میزان حقوقی که بعد از بازنشستگی می‌گیرند نیمی از حقوق کارگران دائمی است.
یکی دیگر از دلایل اعتراض امروز کارگران فصلی نی بر، اجرای نادرست طرح طبقه بندی مشاغل است.
به گفته کارگران، این طرح در سال ۸۶ بدون در نظر گرفتن سابقه کار، تحصیلات و... کارگران نی بر در سه گروه شغلی ۵، ۶، ۷ در این مجتمع اجرا شده و هیچ گونه تاثیری بر افزایش حقوق کارگران نداشته است.

* تجمع اعتراضی کارگران کارخانه ذوب آهن اردبیل بادخالت نیروی انتظامی خاتمه یافت

نزدیک به ۱۰۰ کارگر کارخانه ذوب آهن اردبیل در اعتراض به تعویق ۸ ماه حقوق و نامشخص بودن وضعیت شغلی‌شان صبح روز شنبه مقابل ساختمان استانداری اردبیل تجمع کردند.

به گزارش ۱۱بهمن ایلنا، کارفرما به بهانه اینکه تولید در این واحد صنعتی توجیه اقتصادی ندارد فعالیت این کارخانه را از اردیبهشت ماه سال جاری متوقف کرده است و هم اکنون ۲۵۰ نفر از کارگران این کارخانه بلاتکلیف هستند.
به گفته کارگران، آنان علاوه بر دریافت نکردن ۸ ماه حقوق مربوط به ماه های اردیبهشت، خرداد، مرداد، شهریور، مهر، آبان، آذر و دی ماه به همراه حق عیدی سال ۹۲ را هم دریافت نکرده‌اند.

این چندمین باری است که امسال کارگران ذوب آهن اردبیل به نشانه اعتراض مقابل استانداری این شهر تجمع می‌کنند تا شاید مشکل حقوق و معوقات‌شان حل شود.

۲٨ مردادماه امسال، یک روز قبل از سفر رئیس جمهور به اردبیل بود که کارگران ذوب آهن اردبیل مقابل استانداری این شهر تجمع کردند؛ این تجمع با قول مساعد مسئولان استانداری و مدیرعامل کارخانه ذوب آهن پایان یافت اما کارگران امید چندانی به وعده های داده شده نداشتند.

بدنبال تجمعات اعتراضی مکرراین کارگران برای احقاق حقوقشان ٣نفراز کارگران طی این مدت اخراج شدند.
به گفته کارگران، در اعتراض روز شنبه که با دخالت ماموران انتظامی حوالی ظهر امروز خاتمه یافت مسئولان استانداری به کارگران گفتند این کارخانه متعلق به بخش خصوصی است و ما زورمان به آنان نمی‌رسد.

* ششمین تجمع اعتراضی کارگران مس خاتون آباد مقابل فرمانداری شهربابک

صبح روز شنبه بیش از ۲۰۰ نفر از کارگران قراردادی شرکت‌های تابعه مس خاتون آباد برای چهارمین روز پیاپی در مقابل فرمانداری شهر بابک تجمع کردند.

به گزارش ۱۱بهمن ایلنا، این کارگران که امروز هم به همراه خانواده‌هایشان در مقابل فرمانداری شهر بابک تجمع کرده‌اند، گقتند در طی این چهار روزی که به همراه خانواده‌هایمان در مقابل فرمانداری چادر زده‌ایم، هیچ مقام مسولی به وضعیت ما رسیدگی نکرده است.

این کارگران که به برگزاری آزمون استخدامی توسط شرکت مس ایران برای جذب نیروی جدید معترضند، می‌گویند برگزاری آزمون استخدامی می‌تواند امنیت شغلی‌شان را با تهدید جدی مواجه کند.

کارگران می‌گویند ۴ - ۵ سال به امید اینکه ما را استخدام کنند در شرکت مانده‌ایم و کار کرده‌ایم حالا که شرایط بهتر شده می‌خواهند با برگزاری آزمون تعداد نیرو‌ها را کاهش دهند.

به گفته ی یکی از کارگران معترض، کارگران به شرط اینکه آزمون استخدامی در حد تعیین سطح باشد مشکلی ندارند اما ترسشان از این است که با این آزمون تعداد زیادی از نیروهایی که در این سال‌ها به امید استخدام در شرکت کار کرده‌اند حذف شوند.

در همین حال روز پنجشنبه معاون سیاسی فرمانداری شهربابک، ضمن غیر قابل قبول خواندن تجمعات اعتراضی صورت گرفته از سوی کارگران شرکت‌های تابعه مس خاتون آباد به ایلنا گفته بود، نگرانی کارگران بی‌مورد است زیرا طبق صورتجلسه‌ای که به امضای هیئت مدیره مس رسیده قرار نیست کسی حذف و یا اخراج شوند.
یکی از کارگران ضمن بیان این مطلب، با متناقض خواندن اظهارات معاون سیاسی فرمانداری شهربابک گفت: اگر واقعا چنین صورتجلسه‌ای تنظیم شده چرا در حال حاضر هیچگونه قراردادی با کارگران بسته نمی‌شود تا حداقل امنیت شغلی برایشان تامین شود.

به گفتهٔ کارگران در ابتدا قرار بود این آزمون از بین ۲۸۵ نفر صورت بگیرد اما چند روز گذشته خبر داده‌اند این تعداد به ۳۳۶ نفر رسیده است یعنی تعداد نفرات برای آزمون افزایش یافته است که از نظر کارگران نوید دهنده ی چالش های بیشتری بر سر راه برگزاری آزمون استخدامی است.

وی ادامه داد: اگر قرارداد‌ها بسته شود آنوقت در هر ردهٔ شغلی که خواستند می‌توانند از این کارگران در مجموعهٔ مس استفاده کنند. به گفتهٔ وی خواسته واقعی کارگران این است که یا این تضمین امنیت شغلی به صورت مکتوب به کارگران داده شود و یا اینکه نسبت به انعقاد قرارداد قبل از برگزاری آزمون اقدامات لازم به عمل آید.

گفتنی است در یک ماه گذشته، این ششمین باری است که نزدیک به ۲۰۰ نفر از کارگران شرکت‌های ذوب مس خاتون آباد به همراه خانواده هایشان در مقابل فرمانداری شهربابک تجمع کرده‌اند. کارگران خواستار تضمین امنیت شغلیشان در صورت برگزاری آزمون توسط شرکت مس ایران هستند.

* تجمع گروهی از کارگران قدیمی وزارت نیرو در مقابل مجلس

جمعی از کارگران شرکت‌های برق ستان‌های تهران، البرز، قم در اعتراض به کسر نشدن حق بیمه از مزایای جانبی دستمزد، صبح روز شنبه در مقابل ساختمان مجلس تجمع کردند. کارگران می‌گویند کسر نشدن حق بیمه از سایر مزایا، باعت کاهش مستمری آنها در هنگام بازنشستگی خواهد شد.

به گزارش۱۱بهمن ایلنا،یکی از کارگران گفت: به دنبال این تجمع از ما خواسته شده است تا برای ثبت درخواست خود و گفتگو با یکی از نمایندگان کمسیون انرژی وارد ساختمان مجلس شویم.

وی گفت: حدود هشتاد نفر هستیم که در اعتراض به توقف کسر شدن حق بیمه از مزایای جانبی مزد در این اجتماع صنفی شرکت کرده‌ایم.

این کارگر اداره برق تهران در توضیح دلایل این اجتماع اعتراضی افزود: تابستان امسال دولت طی بخشنامه‌ای اعلام کرد که از این پس دیگر تنها از دستمزد پایه کارگران شاغل در دستگاه‌های دولتی حق بیمه کسر خواهد شد و این اقدام دست‌کم در زیر مجموعه‌های وزارت نیرو باعث نگرانی هزار و پانصد کارگر با سابقه شده‌ است.
این کارگر وزارت نیرو بابیان اینکه بیشتر شرکت کنندگان این اجتماع اعتراضی را کارگرانی تشکیل می‌دهند که در آستانه بازنشستگی قرار دارند، افزود: با ابلاغ این تصمیم دولت مستمری بازنشستگی همه هزار و پانصد کارگری که هم اکنون در شرکت‌های زیر مجموعه وزارت نیرو، واپسین سالهای کاری خود را می‌گذرانند تا یک سوم کاهش خواهد یافت.

وی افزود: آنطور که شنیده‌ایم دیوان عدالت اداری نیز در تایید این اقدام دولت سازمان تامین اجتماعی را ملزم کرده است تا تمامی حق بیمه‌هایی که در سالهای گذشته از مزایای جانبی بیمه شدگان دریافت کرده است را به نرخ روز بازپرداخت کند.

این کارگر وزارت نیرو ادامه داد: با این حال شنیده‌ایم که سازمان تامین اجتماعی حتی آنقدر منابع مالی ندارد که بخواهد این پول را به نرخ زمان وصل بازپرداخت کند.

کپی رایت © 2020 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0