صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > کارگران نورد لوله صفا اعتصاب کردند

کارگران نورد لوله صفا اعتصاب کردند

دو شنبه 2 فوريه 2015

• علاوه بر اعتصاب کارگران لوله ی صفا، کارگران کارخانه پتروشیمی مهاباد، کارگران کارخانه ی تکاب نیرو و کارگران معدن سنگ آهن بافق نیز در روزهای اخیر دست به اعتصاب زده اند ...

اتحادیه آزاد کارگران ایران: پس از گذشت دو هفته از آخرین اعتصاب و اعتراضات کارگران نورد لوله صفا، این کارگران ساعت ۱٣ ظهر امروز بار دیگر دست از کار کشیدند.

بنا بر گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران در پی اعتصاب دی ماه کارگران نورد لوله صفا، کارفرمای این کارخانه با شورای تامین شهر ساوه، فرمانداری و اداره کار موافقت کرده بود یکماه از دستمزد معوقه کارگران این کارخانه را ۱۱ بهمن ماه و یکماه دیگر را بعلاوه عیدی و پاداش در اسفند ماه پرداخت کند و باقی مانده حقوق معوقه آنان را شامل ماههای دی و بهمن و اسفند در سال آینده بپردازد. همچنین کارفرما متعهد شده بود کلیه بیمه های واریز نشده این کارگران را که مدت ۲۰ ماه بود به صندوق سازمان تامین اجتماعی واریز کند. کارگران نورد لوله صفا در حضور مسئولین شهر ساوه با شرط محفوظ داشتن حق اعتصاب و اعتراض در صورت خلف وعده کارفرما، اعتصاب خود را روز ۲۶ دی ماه پایان دادند.

بنا بر این گزارش طبق توافق صورت گرفته قرار بود دیروز ۱۱ بهمن ماه یکماه از دستمزد معوقه کارگران لوله صفا به حساب شان واریز شود اما از آنجا که کارفرما به توافق صورت گرفته عمل نکرد این کارگران ظهر امروز بطور یکپارچه ای دست از کار کشیدند و اعلام کردند در صورت تداوم خلف وعده کارفرما همچون دور اعتراضات پیشین خود توام با آتش زدن لاستیک دست به تجمع در مقابل کارخانه خواهند زد. همچنین کارفرما به وعده خود مبنی بر واریز ۲۰ ماه حق بیمه کارگران عمل نکرده است.

بنا بر اظهار کارگران کارخانه نورد لوله صفا، خلف وعده کارفرما چه در مورد پرداخت ۲۰ ماه حق بیمه و چه در مورد پرداخت مزد در شرایطی صورت گرفته است که کارخانه سفارش بزرگی را برای تولید دریافت کرده است بطوریکه پس از مدتها، تولید در سالن rb نیز که یکی از مهمترین سالنهای تولیدی این کارخانه است آغاز شده است و کارخانه با ظرفیت حضور همه کارگران در سالنهای تولید در حال کار است.

* کارگران کارخانه پتروشیمی مهاباد یک هفته است دراعتصاب بسرمی برند

کارگران کارخانه‌ی پتروشیمی مهاباد در اعتراض به عدم پاسخگویی مسئولان این کارخانه و عدم پرداخت حقوق معوقه، دست به اعتصاب زدند.

به گزارش ۱۲ بهمن کُردپا، علی‌رغم اینکه کارگران کارخانه‌ی پتروشیمی مهاباد، هفت روز است به نشانه اعتراض به عدم پرداخت حقوق‌شان دست به اعتصاب زده‌اند، تاکنون مسئولان این کارخانه پاسخی به آنان نداده‌اند.

براساس این گزارش، کارکنان و کارگران این کارخانه، سه ماه است حقوق خود را دریافت نکرده‌اند.
کارخانه‌ی پتروشیمی مهاباد با مساحت ١٨٥ هکتار در سه راه "دارلک" در نزدیکی روستای "دریاز" و قم قلعه" در ١٥ کیلومتری شهر مهاباد در حال احداث است.

۷۰۰ نفر در این کارخانه در حال احداث و در آستانه‌ی بهره‌برداری، مشغول بکار هستند.
برپایه این گزارش، در حالی که این کارگران در شرایط بسیار سخت و طاقت فرسا در پروژه‌ی احداث این کارخانه مشغول به کار هستند اما از دریافت هرگونه تسهیلاتی از جمله بیمه‌ی درمانی محروم هستند.

* کارگران کارخانه تکاب‌ نیرو از روز سه شنبه در اعتصاب هستند

کارگران کارخانه تکاب نیرو در منطقه جاده قدیم کرج، از روز سه‌شنبه (هفتم بهمن) تاکنون در اعتراض به آنچه که طولانی شدن پرداخت مطالبات مزدی‌شان عنوان شده، دست از کار کشیده‌اند.

به گزارش ۱۲ بهمن ایلنا، نزدیک به ۶۰ کارگر در این مجموعه که به نوعی انبار مرکزی شرکت برق تهران محسوب می‌شود مشغول کار‌ند اما به دلیل وضعیتی که از روز سه شنبه پیش آمده دست از کار کشیده‌اند و درب انبارهای شرکت بسته شده است.

به گفته یکی از کارگران این اقدام اعتراضی کارگران واکنش به تعللی است که مسئولان شرکت برق منطقه‌ای تهران در پرداخت مزایای دو سال پاداش‌ و یک سال حق سختی کار کارگران انجام داده‌اند‌ و به همین دلیل در حال حاضر هر کارگر تکاب نیرو بطور متوسط نزدیک به سه میلیون تومان طلبکار است.

بر اساس این گزارش، کارگران از روز سه‌شنبه ساعات کار خود را درمحوطه نمازخانه سپری می‌کنند و به محل کارشان نمی‌روند. به همین دلیل برای جلوگیری از بی‌نظمی طی این مدت درب انبارهای مرکزی شرکت برق منطقه‌ای تهران به روی ورود و خروج هرگونه وسائل و تجهیزات بسته بوده است.

شرکت تکاب نیرو یکی از زیر مجموعه‌های شرکت منطقه‌ای برق تهران است که از سال‌های میانی دهه ۷۰ بصورت مجموعه مستقل در زمینه تهیه، تجهیز، ترخیص و نگهداری تجهیزات مصرفی برق تهران فعالیت دارد و از آن زمان تاکنون به تدریج پرداخت مطالبات مزدی کارگران آن با مشکلاتی همراه بوده است.

به گفته کارگران تکاب نیرو به دنبال طولانی شدن اقدام اعتراضی کارگران این واحد خدمات و پشتیبانی صبح امروز جسله‌ای مشترکی با حضور مدیران این شرکت و شرکت برق منطقه‌ای تهران برگزار شده است که تا لحظه تنظیم این خبر از تصمیمات جلسه مذکور اطلاعی در دست نیست.


* تجمع اعتراضی کارگران اخراجی آنومالی شمالی باخانواده هایشان در معدن سنگ آهن بافق

به گزارش ۱۲ بهمن بافق خبر، امروز ۶۰ نفر از کارگران اخراجی شرکت شهداب به همراه خانواده در معدن چغارت (شرکت سنگ آهن مرکزی بافق) دست به تجمع اعتراضی زدند.

کپی رایت © 2020 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0