صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > دستاورد و پیامدهای حصر نامزدان اصلاح طلب ریاست جمهوری گفتگوی تارنمای جرس (مژگان مدرس (...)

دستاورد و پیامدهای حصر نامزدان اصلاح طلب ریاست جمهوری گفتگوی تارنمای جرس (مژگان مدرس علوم) با کورش زعیم

پنج شنبه 19 فوريه 2015


پرسش: تداوم حصر غیرقانونی آقایان موسوی و کروبی و خانم رهنورد چه دستاورد و چه پیامدهای برای حاکمیت داشته است؟

کورش زعیم: واژه “غیرقانونی” شما بیشتر به مزاح می ماند. کدام قانون؟ قانون اساسی، قانون انتخابات، قانون مدنی، قانون جزای اسلامی، قانون شورای نگهبان، قانون روزنامه کیهان، قانون سرداران و امامان جمعه، یا قانون حکم حکومتی؟ یک قانون می گوید حصر شدگان باید آزاد شوند و قانونی دیگر می گوید باید اعدام شوند. یک قانون کسی را بجرم اینکه گفته حضرت یونس در شکم ماهی نمی گنجد به اعدام محکوم می کند، قانون دیگری اجازه می دهد آمران اسیدپاشی و چاقوزدن به دختران بیگناه ما سرافراز در امنیت و افتخار بسر برند؟ همه این قانون ها وجود دارند، هرچند که با هم تضادهای بنیادین داشته باشند. پس حاکمیت می تواند همه کار با همه کس بکند و آنرا قانونی بخواند. هرچند زندانی کردن یا حصر این سه نفر را هیچ قانونی پیش بینی نکرده، چون محاکمه نشده اند و حکمی درباره ایشان صادر نشده، ولی بر پایه قانون های موردی و سلیقه ای جمهوری اسلامی حصر این سه نفر هم می تواند قانونی باشد. پس ما مانند کشورهای دیگر بر روی یک ستون قانون نایستاده ایم، بلکه بر روی چند ستون قانونهای موازی برای خرسند نگه داشتن همه گروههای سیاسی و فرقه ای، بجز مردم، ایستاده ایم و ثبات وجود خود و محور نفوذ خود را از بی ثباتی کشور و ترس در دل مردم کسب می کنیم.

دستاورد حصر برای حاکمیت بسیار زیاد بوده، زیرا توانسته شخصی را که مردم نمی خواستند و ریاست جمهور شدنش در دوره نخست هم با شگفتی روبرو شده بود، و در درازنای مسئولیت خود بجز دروغگویی و کارهای ضد ملی و ضد مردمی و اتلاف منابع و ترویج فساد انجام نداده بود، دوباره بر کرسی ریاست جمهوری بنشاند و اجازه بدهد بیسوادترین، نادانترین و فاسدترین اشخاص را بر مسئولیت های مهم بگمارد، با کارهای تحریک آمیز در سطح بین المللی کشور را دچار قطعنامه ها و تحریم های خانمان برانداز بین المللی کند و کشور را به دره سقوط بکشاند. این دستاورد کمی نیست. همیشه وقتی می خواهند ساختمانی نوین و بهتر بسازند ساختمان فرسوده موجود را ویران می کنند. شاید برنامه حاکمیت همین بوده، که در این صورت به بخش اول هدف خود که ویرانی کشور بوده رسیده است.
یک پیامد محروم کردن حصر شدگان اینست که اگر هر کدام از آنان به ریاست جمهوری می رسیدند، حاکمیت می توانست مردم را به هشت سال دیگر امیدوار و به صبر و تماشا وادارد. باز ما شاهد هشت سال حرکت لاک پشتی و کجدار و مریز می بودیم و فرصت اینکه ثابت کنیم اینگونه حکومت فرقه ای نمی تواند بجز آسیب به ملت و کشور بزند را پیدا نمی کردیم. در دوره هشت ساله دکتر محمود احمدی نژاد که در همه کار کارشناس بود، این ثابت شد و مردم دیگر تردیدی ندارند. بنابراین، با فداکاری اجباری این سه نفر، مردم به ماهییت حاکمیت بیشتر پی بردند.

پرسش: ارزیابی شما از عملکرد دولت برای پایان دادن به حصر غیرقانونی چیست و چه اقداماتی باید انجام دهد؟

کورش زعیم: برخلاف سران نظام در زمان دولت دهم که از آزاد بودن حصر شدگان واهمه داشتند، برای دولت روحانی آزاد شدن یا نشدن نامزدان معترض به “انتخابات” 88 هزینه ای ندارد. آزاد شدن آنان ممکن است به تظاهراتی توسط هوادارانشان در خیابانها بیانجامد، و آنان سخنرانی هایی در حقانیت خود بکنند، ولی این رویدادها برای دولت کنونی فقط می تواند جنبه مثبت داشته باشد. آقای روحانی هم ممکن است به سخنرانی در همان تظاهرات بپردازد. ولی آنچه برای دولت روحانی مهم است رعایت الویت هاست. در حال حاضر الویت اول به نتیجه رساندن مذاکرات هسته ای و برداشتن تحریم ها است که موجودیت دولت روحانی به موفقیت در آن بستگی دارد.

اگر روحانی نتواند به این پیروزی دست یابد، شاید سرنگون یا شیر بی دندان شود،‌ و متعاقب آن نظام حاکم با خطر سقوط مواجه گردد. روحانی بنظر می رسد که این را خوب می داند و خودش را آلوده درگیریهای رفع حصر و ایجاد جبهه جدیدی علیه خودش نمی کند. چون مردم دیگر توان بردباری ندارند، و جامعه در آستانه انفجار است. ده درصد جمعیت درآمد نود درصد جمعیت را، با احتساب دزدی ها، از آن خود کرده است و اصلن نه خبر و نه احساسی از شرایط آن نود درصد دارند. شرایط خیلی شبیه شرایطی است که انقلاب فرانسه را بوجود آورد. در حال حاضر فقط جناح فاسد مالی کشور که رفع تحریم ها را باعث بهم ریختن شبکه های قاچاق و دور زدن تحریم ها و به زیان اشتهای سیری ناپذیر خود می داند، علیه موفقیت مذاکرات تلاش و توطئه می کنند. در صورت دخالت روحانی در رفع حصر، که برای آن الویت چندانی قایل نیست، شبکه هایی که در روی کار آوردن دولت نهم و دهم و اجرای طرح تضعیف مالی و سیاسی کشور با نابود کردن زیربنای اقتصادی و اجتماعی و روابط بین المللی فعال بوده اند با جدیت بیشتری علیه روحانی به طراحی و اجرای پروژه های تخریبی خواهند پرداخت.

پرسش: نقش نهادهای مدنی و غیرحکومتی در حل این مسئله تا چه حد تاثیرگذار است؟ راه حل شما چیست؟

کورش زعیم: نهادهای مدنی اصلاح طلب تا آنجا که جو امنیتی اجازه می دهد در این باره می نویسند و می گویند و اعتراض می کنند. مقام های مذهبی و دولتی هم گهگاه بر له یا علیه آزادی ایشان سخن می گویند. ولی بنظر می رسد که اراده ای برای رفع حصر و آزادی ایشان نیست. به باور من بیشتر مخالفان رفع حصر ترس دارند بحث تقلب باز شود و نقش آنان در تغییر نتیجه انتخابات بیشتر و بیشتر به بحث و ارائه سند و شاهد منتهی گردد. اگر تقلبی در کار نبوده، ترسی از آزاد کردن مدعیان انتخابات یا محاکمه کردن آنان نیز نباید باشد. ولی ترس هست و بسیار هم ژرف است.

http://www.rahesabz.net/story/90079/

http://www.kouroshzaim.org/DetailsData.asp?IDdata=692

دست از این همه اعدام بردارید و توبه کنید: کورش زعیم

ما پیشنهاد می کنیم که شما هم ایرانی شوید و مسلمان راستین شوید تا از مهر و بخشایندگی خداوند ما بهره مند گردید؛ وگرنه همان خدای شما، مردم را علیه شما خواهد شوراند و به کسان دیگری، امثال داعش، وکالت خواهد داد که با شما چگونه رفتار کنند. تک تک ساعت را نمی شنوید؟

اعدام سامان نسیم یک لکه ننگ بزرگ دیگر بر پیشانی دادگری در جمهوری اسلامی خواهد بود. نوجوانی که در اثر همه ستم های مذهبی، محرومیت های استانی، مشاهده فقر و بیکاری همگانی ناشی از فساد گسترده و ژرف و دزدی های کلان در جمهوری اسلامی از پول ملت که باید صرف آبادانی و رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال و رفاه در کشور می شد، و ناامیدی به آینده، مخالفت و نارضایتی خود را با پیوستن به یک گروه مخالف ستیزه گر نشان داده سزاوار گوش دادن به اوست نه خاموش کردنش. شما با اعدام این نوجوان، افزون بر تخلف آشکار و فاحش از قانون بین المللی که ایران امضاکننده آن بوده، ثابت می کنید که دیدگاه او نسبت به شما و مسلح شدن گروهش علیه شما مشروع بوده است. اعدام سامان باعث می شود که دهها نوجوان و جوان دیگر به آن گروه و گروههای مشابه بپیوندند تا انتقام او را بگیرند. همین عمل شما باعث انتقام جویی و کشته شدن شمار زیادی از سربازان و هم میهنان بیگناه ما خواهد شد، و هم میهنان همدرد او را بیش از پیش از وطنی که شما اداره کننده آن هستید منزجر خواهد کرد. من همین هشدار را چند سال پیش در مورد رویدادهای بلوچستان دادم، و پیش از آن درباره کردستان دادم؛ و شما واکنش به خشونتهای خود را تجربه کردید. چرا مردم ما و حتا نیروهای مسلح ما، که وظیفه پاسداری از مرزها و امنیت ملی ما را دارند، باید بخاطر نابخردی و خشونتگرایی شما کشته شوند؟

شما وکالت نامه ای از خدا نشان بدهید که شما را ماموریت داده با کشتن آفریدگانش از او پشتیبانی کنید. اگر خداوند نمی خواست امثال سامان نسیم وجود داشته باشند، او را نمی آفرید. و اگر او را دشمن خود تشخیص داده باشد، خودش بهتر از شما می تواند او را براه راست هدایت کند یا از بین ببرد. او نیازی به ما موجودات دوپا ندارد. شما با حکم بجای خداوند به او توهین می کنید. از آن روز بترسید که انبوهی از آفریدگان خداوند ایرانزمین به سراغ شما بیایند و خواهان ارائه وکالتنامه ای از خداوند باشند.

خداوند ما مردم ایرانزمین و خداوند ما مسلمانان مهربان و بخشاینده است. خداوند شما کیست که خشونتگراست و به شما وکالت داده کسانی را که “شما” محارب با او تشخیص می دهید به قتل برسانید. کجای قران چنین ماموریتی را بجز به پیامبرش (ص) به کس دیگری محول کرده است؟ شما با این رفتار خشونتبار خود مرزهای ما و در نتیجه سربازان و هم میهنان ما را به خطر می اندازید، و این یک خیانت ملی است. ما پیشنهاد می کنیم که شما هم ایرانی شوید و مسلمان راستین شوید تا از مهر و بخشایندگی خداوند ما بهره مند گردید؛ وگرنه همان خدای شما، مردم را علیه شما خواهد شوراند و به کسان دیگری، امثال داعش، وکالت خواهد داد که با شما چگونه رفتار کنند. تک تک ساعت را نمی شنوید؟

کورش زعیم

هموند شورای مرکزی جبهه ملی ایران

تهران – ٣٠ بهمن ١٣۹٣

کپی رایت © 2020 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0