صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > خسرو و مسعود کردپور برندگان جايزه "رها" سودويند

خسرو و مسعود کردپور برندگان جايزه "رها" سودويند

پنج شنبه 26 فوريه 2015

جوايز حقوق بشری رها، از جانب سودويند برای ادای احترام و تجليل از کسانی که سهمی در ارتقاء و حفاظت از حقوق بشر در ايران داشته اند، در نظر گرفته شده است.

هيئت ژوری به مانند سال گذشته تعداد محدودی از فعالان حقوق بشر در ايران را برای دريافت جايزه انتخاب خواهد کرد .

همان طور که اطلاع داريد، سال گذشته اين جايزه به شش تن از فعالان حقوق بشر در ايران تعلق گرفت، شامل خانم ها پروين ذبيحی ، ژيلا کرم زاده مکوندی و نسيم سلطان بيگی و آقايان رسول بداغی، مجيد توکلی ، رضاشهابی و همچنين يک جايزه ويژه برای تجليل از فعاليت های ضد جنگ زنده ياد فرامرز محمدی اهدا شد.

داوران و هيت ژوری جايزه حقوق بشری رها

هيات داوران متشکل از خانم شيرين عبادی، برنده جايزه نوبل و وکيل مدافع حقوق بشر به عنوان رييس هيئت ژوری، آقای آرون رودز از بنيانگذاران و محقق اصلی پروژه حقوق آزادی و مدير اجرايی سابق فدراسيون بين المللی هلسينکی برای حقوق بشر و خانم کارولينا يانوزفسکی، وکيل حقوق بشر و عضو هيئت مديره سودويند برندگان جايزه حقوق بشری رها را تعيين می کنند که اين بار، برادران کردپور (خسرو و مسعود کردپور) از جمله دريافت کنندگان اين جايزه خواهند بود.

خسرو و مسعود کردپور به ترتيب سردبير و خبرنگار خبرگزاری مکريان هستند که بيشتر درباره وضعيت فعالان مدنی،زندانيان سياسی و نقض حقوق بشر به ويژه در مناطق و شهرهای کردنشين ايران گزارش هايی را منتشر می کند. اين دو برادر در تاريخ ۱۷ اسفند و ۱۹ اسفند ۱۳۹۱ در شهر کُردنشين مهاباد در غرب ايران دستگير شدند.

در تيرماه ۱۳۹۲ خسرو کردپور و مسعود کردپور به «اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم عليه امنيت کشور»، «توهين به رهبری »، و «فعاليت تبليغی عليه نظام و نشر اکاذيب به قصد تشويش اذهان عمومی» متهم شدند. اين دو در سه جلسه در ماه های مرداد، شهريور و مهر ۱۳۹۲ در شعبه يک دادگاه انقلاب اسلامی مهاباد محاکمه شدند. اين دادگاه در تاريخ ۱۸ آبان ۱۳۹۲، خسرو کردپور را به اتهام «اجتماع و تبانی» به تحمل ۵ سال حبس تعزيری در تبعيد در زندان تبريز و به دليل «فعاليت تبليغی عليه نظام» به يک سال حبس و ۲ سال اقامت اجباری در شهرستان کرمان، و مسعود کردپور را به اتهام «اجتماع و تبانی» به سه سال زندان و به اتهام «تبليغ عليه نظام» به شش ماه حبس ديگر محکوم کرد.

در حال حاضر هر دوی آنها هنوز در زندان مهاباد در حبس به سر می برند.

گروه تحقيق در باره حبس های خودسرانه سازمان ملل در رای خود تاکيد کرده است که محاکمه برادران کردپور «در چند مورد از نگاه حقوق بين المللی حقوق بشر دارای ايراد است» و به چندين مورد نقض حقوق آنها مثل «تاخير مفرط در فراهم آوردن امکان تماس با وکيل، تاخير طی ۴۵ روز در آغاز بازجويی و صلاحيت دادگاه محاکمه کننده» اشاره کرده است.

به علاوه، گروه تحقيق در باره حبس های خودسرانه سازمان ملل به طور کلی اعلام داشته است که «تعدادی از قوانين و سياست های ايران مثل قانون مطبوعات سال ۱۳۶۴، قانون جرايم رايانه ای سال ۱۳۸۸ و قانون جرايم سايبری سال ۱۳۸۹ با آزادی بيان و دسترسی به اطلاعات بر اساس حقوق بين الملل سازگار نيستند» و «اتهام های برادران کردپور مبهم ، نادقيق و در نتيجه اثبات آنها مشکل است» حال آن که حقوق بين المللی مقرر می دارد که «محدوديت بر آزادی بيان بايد نامبهم، دقيق و با تضمين های کافی عليه سوءاستفاده همراه شود.»

بنابراين، گروه تحقيق در باره حبس های خودسرانه سازمان ملل نتيجه گيری کرده است: «محروميت خسرو کردپور و مسعود کردپور از آزادی خودسرانه، با ماده های ۹، ۱۰ و ۱۹ اعلاميه جهانی حقوق بشر و ... ماده های ۹، ۱۴ و ۱۹ ميثاق بين المللی حقوق مدنی و سياسی مغاير است.» بر اين اساس، گروه تحقيق در باره حبس های خودسرانه سازمان ملل از «دولت جمهوری اسلامی ايران می خواهد خسرو و مسعود کردپور را بی درنگ آزاد کند، وضعيت آنها را با الزام های عهدنامه های بين المللی حقوق بشر سازگارکند» و به آنها «غرامت متناسب» بدهد.

برنامه نظارت بر حمايت از مدافعان حقوق بشر از دولتمردان ايران می خواهد رأی گروه تحقيق در باره حبس های خودسرانه سازمان ملل را فوری و بدون قيد و شرط به اجرا گذارد.

“خسرو کردپور روزنامه نگار و مدير آژانس خبری موکريان بيش از دو دهه است که به فعاليت های مدنی و حقوق بشری مشغول است. اوايل دهه هشتاد هم توسط دادگاه انقلاب مهاباد محکوم و در نهايت دو سال و نيم را در زندان سپری کرده است. مسعود برادر خسرو هم روزنامه نگار و فعال مدنی است که پس از بيست دو سال تدريس در دبيرستان های بوکان در سال هشتاد و هفت به يک سال زندان و نهايتا اخراج از شغل معلمی محکوم شده است.”

آژانس خبری موکريان بيشتر اخبار مربوط به مناطق کردنشين ايران و اخبار مربوط مسائل اجتماعی، فرهنگی و حقوق بشری را منتشر می کند.

کپی رایت © 2019 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0