صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > دبیر کل خانه کارگر : راهپیمایی روز کارگر نیازی به اخذ مجوز ندارد

دبیر کل خانه کارگر : راهپیمایی روز کارگر نیازی به اخذ مجوز ندارد

دو شنبه 20 آوريل 2015

به گزارش ایلنا، علیرضا محجوب در نشست خبری که صبح امروز به منظور تشریح برنامه‌های هفته کارگر سال ۹۴ برگزار شد، گفت: مطابق قانون کار روز کارگر روز تعطیل محسوب می‌شود و مطابق رسمی که در همه دنیا برقرار است دراین روز کارگران برای صیانت از حقوق قانونی خود مراسم‌های ویژه‌ای را برپا خواهند کرد.

دبیر کل خانه کارگر با یادآوری اینکه مطابق تقویم سال ۹۴ روز ۱۱ اردیبهشت جمعه است، افزود: امیدواریم با توجه به اینکه این مناسبت در روز تعطیل عمومی واقع شده است کارگران سراسر کشور در مراسم‌هایی که به این مناسبت برگزار می‌شود، شرکت کنند.

وی با بیان اینکه از سال ۶۴ تاکنون با مصوبه شورای تبلیغات دولت، روز یازده اردیبهشت به عنوان یکی از مناسبتهای ملی در تقویم رسمی ثبت شده است، افزود: اصولا برگزاری مناسبتهای ملی مانند راهپیمایی روز ۲۲ بهمن یا راهپیمایی روز ۱۱ اردیبهشت نیازی به اخذ مجوز ندارد و تنها افرادی که خود را مقید به حضور در چنین مراسمی می‌دانند با هماهنگی که میان ستادهای برگزار کننده و دستگاههای مسئول ایجاد شده است، شرکت می‌کنند.

وی یادآور شد: تا قبل از سال ۸۰ مراسم راهپیمایی روز جهانی کارگر تنها از طریق هماهنگی که میان دستگاههای مربوطه در جلسات ستاد هفته کارگر صورت می‌گرفت برگزار می‌شد اما در این سال به پیشنهاد برخی دوستان برای اولین بار برگزاری راهپیمایی یازده اردیبهشت از طریق طرح درخواست به وزارت کشور صورت گرفت و به این ترتیب بدعتی در برگزاری مراسم روز کارگر ایجاد شد که تا به امروز ادامه دارد.

وی با بیان اینکه حتی از سال ۸۰ تا کنون در مواردی وزارت کشور با برپایی مجوز راهپیمایی روز کارگر موافقت کرده است، افزود: با همه این‌ها در سیزده سال اخیر به دلیل عدم موافقت مسئولان وزارت کشور در برخی موارد امکان برپایی راهپیمایی وجود نداشته و در نتیجه مراسم روز کارگر از طریق برپایی تجمع و یا مراسم پیاده روی برگزار شده است.

دبیر کل خانه کارگر در ادامه در تشریح برنامه‌های هفته کارگر سال ۹۴ گفت: ستاد برزگداشت هفته کارگر تنها مرجع تنظیم ویژه برنامه‌های هفته کارگر نیست و معتقدیم که اگر در هر گوشه از کشور گروهی از کارگران می‌توانند به مناسبت این روز دور هم جمع شده و مراسمی را برگزار کنند باید به آن‌ها اجازه داد تا خود برنامه ریز اصلی باشند.

رئیس ستاد بزرگداشت هفته کارگر ادامه داد: بر همین اساس از اینکه گروه‌های کارگری برحسب امکانات و شرایط خود برنامه‌ جداگانه‌ای را برای گرامیداشت هفته کارگر برگزار کنند استقبال می‌کنیم.

دبیر کل خانه کارگر با بیان اینکه هفته کارگر فرصتی برای بازخوانی آخرین وضعیت کارگران است، گفت: متاسفانه با وجود آنکه از سال ۳۷ تاکنون شاهد اجرای قانون کار در کشور هستیم اما هنوز بسیاری از کارگران شاغل در کارگاه‌های کوچک صنفی از ابتدایی‌ترین حق قانونی خود یعنی برخورداری از حداکثر ۸ ساعت کار روزانه محروم هستند.

وی افزود: با وجود آنکه به موجب قانون کار فعالیت کارگران دارای مشاغل غیر تعطیل بردار باید طوری برنامه ریزی شود که این کارگران بتوانند مانند سایرین کار کنند اما در عمل شاهد آن هستیم که این کارگران برخلاف میل و رغبت باطنی خود مجبور به انجام اضافه کاری هستند.

وی با بیان اینکه حتی در برخی از موارد گزارش شده که کارگرانی بدون برخورداری از حق تعطیلی تا بیش از دوازده ساعت در روز کار می‌کنند، ادامه داد: این وضعیت بدون شک در ‌‌نهایت تاثیرات نامطلوبی را بر جسم و روح کارگر می‌گذارد.

کپی رایت © 2020 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0