صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > موج اعتصابات کارگری

موج اعتصابات کارگری

دو شنبه 20 آوريل 2015

• هر روز در ایران ده ها اعتصاب بزرگ و کوچگ کارگری روی می دهد. اعتصاب هایی که نشانه ی ادامه ی وضع معیشتی وخامت بار و تلاش کارگران برای گرفتن ابتدایی ترین حقوق خود از کارفرمایان و دولت است ...

هر روز در ایران ده ها اعتصاب بزرگ و کوچگ کارگری روی می دهد. اعتصاب هایی که نشانه ی ادامه ی وضع معیشتی وخامت بار خانواده های کارگری از یکسو و تلاش کارگران برای گرفتن ابتدایی ترین حقوق خود از کارفرمایان و دولت است. گزارش چند اعتصاب کارگری دو روز گذشته را در ادامه می خوانید:

کارگران نورد لوله صفا دو روز است دست به اعتصاب زده اند

اتحادیه آزاد کارگران ایران: کارگران نورد لوله صفا در اعتراض به عدم تحقق وعده های مدیریت در پرداخت مطالبات شان از صبح یکشنبه دست به اعتصاب زدند و امروز دومین روز اعتصاب را پشت سر گذاشتند.
کارگران نورد لوله صفا روز ۱۵ فروردین ماه با شروع اولین روز کاری بدلیل خلف وعده کارفرما نسبت به پرداخت عیدی و پاداش شان در پایان سال گذشته، دست به اعتصاب زدند. بدنبال این اعتصاب مدیریت کارخانه با هدف از موضوعیت انداختن اعتصاب کارگران اقدام به تعطیلی کارخانه تا روز ۲۱ فروردین ماه کرد و بدنبال آن طی تماسی با کارگران، با اشاره به بازداشت کارفرما و مشکلات پیش آمده از این حیث و وعده پرداخت مطالبات شان در روز ۲۹ فروردین ماه، از آنان خواست بر سر کارشان برگردند. در پی این وضعیت کارگران نورد لوله صفا بر سر کارهایشان بازگشتند اما با فرا رسیدن ۲۹ فروردین ماه از تحقق وعده کارفرما در پرداخت مطالبات کارگران خبری نشد و به همین دلیل آنان از صبح یکشنبه بار دیگر دست به اعتصاب زدند.

بنا بر این گزارش، صبح یکشنبه با شروع اعتصاب مجدد از سوی کارگران نورد لوله صفا، مدیریت کارخانه با منوط کردن پرداخت مطالبات کارگران به میزان تولید معینی از لوله، از آنان خواست بر سر کارهایشان باز گردند اما کارگران اعتصابی با تاکید بر پرداخت فوری مطالبات خود حاضر به از سرگیری تولید نشدند و امروز نیز به اعتصاب ادامه دادند.

تجمع ۶۰۰ کارگر پست فشار قوی برق سراسر کشور

حدود ۶۰۰ نفر از نیروی کار برق منطقه‌ای کشور صبح روز یکشنبه ۳۰ فروردین، با سفر به تهران در مقابل ساختمان نهاد ریاست جمهوری تجمع کردند. گفته می‌شود این کارگران که اپراتورهای پست‌های فشار قوی، انتقال و فوق توزیع برق منطقه‌ای کشور است، از شهرهای تهران، اصفهان، اهواز، کهگیلویه و بویراحمد و چند شهر دیگر خود را به خیابان پاستور رسانده‌اند.

به گزارش ایلنا، کارگران حاضر در این تجمع گفتند: دلیل این اعتراض عدم تبدیل وضعیت قرارداد نزدیک به ۵۰۰۰ نفر از اپراتورهای پستهای فشار قوی با سوابق ۱۰ تا ۱۲ ساله است که علی رغم تغییر قانون جذب نیرو، همچنان تحت «قراردادهای مشخص» فعالیت می‌کنند. این نیرو‌های کار همچنین، به تبعیض‌های به وجود آمده در پی جذب نیروی جدید از سوی وزارت نیرو در سال ۹۳ معترض هستند.

یکی از کارگران تجمع کننده درباره دلایل این اعتراض گفت: از سال گذشته که قرار شده مجددا جذب نیرو به صورت رسمی و پیمانی صورت بگیرد، به جای جذب نیروهایی که ۱۰ تا ۱۲ سال سابقهٔ کار دارند، پرسنل جدید جذب کرده‌اند و ما نیروهای قرارداد مشخص کماکان در‌‌ همان وضعیت قبلی مانده‌ایم.

وی ادامه داد: نیروهای انتقال نیرو و اپراتورهای پست‌های فشار قوی باید تحت قراردادهای رسمی و پیمانی کار کنند اما متاسفانه از سال ۸۳ رویه تغییر کرد و تمام نیروهای شاغل در بخش‌های مختلف انتقال نیرو به صورت قرارداد مشخص کار کردند. حالا دلیل اعتراض ما این است که چرا باوجود اینکه در یک سال گذشته مقرر شده مجددا جذب نیرو به صورت رسمی و پیمانی باشد، نیروهای قدیمی را که بیش از ۱۲ سال است تحت قرارداد مشخص کار می‌کنند، جذب نمی‌کنند و به جای آن اقدام به جذب پرسنل جدید کرده اند.

به گفتهٔ تجمع کنندگان تعداد نیروهایی که سال ۹۳ و در پی آزمون استخدامی وزارت نیرو به صورت رسمی و پیمانی جذب شده‌اند بیش از ۱۵۰ نفر است.

نداشتن پیشرفت و امنیت شغلی وجود تبعیض در حقوق و مزایا از جمله مشکلات این کارگران عنوان می‌شود.
کارگران می‌گویند راه حل این موضوع در دست دولت است و اقدام نهایی برای تبدیل وضعیت ۵۰۰۰ پرسنل اپراتورهای پست فشار قوی تنها با پیگیری نهاد ریاست جمهوری امکان پذیر است.

تجمعات ٣۰۰ کارگر نیروگاه تبریز دراعتراض به واگذاری به بخش خصوصی

نزدیک به ۳۰۰ کارگر نیروگاه تبریز صبح روز یکشنبه ۳۰ فروردین مقابل ساختمان برق منطقه‌ای این شهر تجمع کردند.

به گزارش ایلنا، کارگران نیروگاه تبریز پس از آن مقابل ساختمان برق منطقه‌ای تجمع کردند که باخبر شدند قرار است قرارداد واگذاری بیش از ۶۰ درصد از سهام این مجتمع صنعتی صبح امروز در این ساختمان امضاء شود.
گفته می‌شود شرکت آتیه صبا وابسته به صندوق بازنشستگی کشوری خریدار نیروگاه تبریز خواهد بود.
کارگران معترض معتقدند در صورت واگذاری این مجتمع صنعتی به بخش خصوصی مزایای دریافتی آنان به مراتب کمتر از میزان فعلی خواهد شد.

براساس این گزارش، از ۸ ماه پیش که تصمیم گرفتند نیروگاه را خصوصی کنند مزایای کارگران را به میزان قابل توجهی کاهش داده‌اند تا‌ این مجتمع صنعتی را سود ده نشان دهند.
گفتنی است حدود ۴۳۰ کارگر در نیروگاه حرارتی تبریز مشغول به کارند. این نیروگاه حرارتی - گازی زیر نظر شرکت توانیر [شرکت زیر مجموعه وزارت نیرو] اداره می‌شود

تجمع اعتراضی کارگران ماشین آلات صنعتی تراکتورسازی

۲۷۰ نفر از کارگران ماشین آلات صنعتی تراکتورسازی به علت عدم پرداخت حقوق مقابل استانداری تجمع کردند. این کارگران با نشستن بر روی آسفالت خیابان روبروی استانداری موجب بسته شدن خیابان شدند.
به گزارش ٣۰ فروردین هم نوا، کارگران معترض گفتند: شرکت ماشین آلات صنعتی تراکتورسازی از سال ۸۶ به بخش خصوصی واگذار شده است و حدود ۹ ماه است که مالیات از حقوق آنها کسر می شود و در این مدت حقوق آنها پرداخت نشده و همچنین بیمه و تمام امکانات رفاهی نیز قطع شده است.

بنا به اظهارات این کارگران این شرکت وابسته به سرمایه گذاری ملت است و مدیرعامل از تیر ماه سال گذشته نیز در شرکت حضور نداشته است و عدم تمکین مدیرعامل در شرکت یکی از مشکلات اصلی این شرکت به حساب می آید.

این کارگران اضافه کردند: متاسفانه زمانی که ما مقابل استانداری تجمع می کنیم با ما برخورد می کنند، اما حرف اصلی ما این است که چرا نمی توانند مدیرعامل را مورد بازخواست قرار دهند.

بر اساس اظهارات این کارگران، برخی از افراد به نام سرمایه گذاران مانع تولید در شرکت شده اند، این شرکت از قدرت مالی بالایی برخوردار است، اما متاسفانه قدرت مدیریتی وجود ندارد.

بر اساس اظهارات این کارگران، سرمایه گذاران بخش خصوصی این شرکت به نام شرکت تسهیلات مالی دریافت کرده اند و در جاهای دیگر اقدام به سرمایه گذاری می کنند و حقوق کارگران را به موقع پرداخت نمی کنند.
کارگران معترض از استاندار آذربایجان شرقی خواستار رسیدگی به وضعیت موجود در خصوص عدم پرداخت حقوق خود شدند.

تجمع کارگران پتروشیمی اصفهان مقابل مجلس

به گزارش خبرگزاری مجلس، جمعی از کارگران پتروشیمی استان اصفهان صبح امروز یکشنبه (٣۰ فروردین) در اعتراض به واگذاری این شرکت و معلق شدن قرار دادکاریشان مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.
به گفته یکی از تجمع کنندگان با وجود اینکه کارگران شرکت پتروشیمی استان اصفهان استخدام رسمی این شرکت هستند اما با واگذاری آن در شرایط معلقی قرار گرفته اند.

تجمعات کارگران کارخانه لوله سازی خوزستان

ایلنا از تجمع روزهای ۲۹ و ٣۰ فرودین کارگران کارخانه لوله سازی خوزستان در مقابل استانداری، فرمانداری، اداره کار و اداره صنعت و معدن استان خوزستان، خبر داده است.

درحال حاضرحدود ٨۰ کارگر در استخدام کارخانه لوله سازی خوزستان هستند که از این تعداد ۱۲ نفر کارگر رسمی و حدود ۶٨ نفر کارگر قراردادی هستند.

آخرین بار در شهریور ماه سال ۹۲ سرمایه گذار جدید این واحد صنعتی در جلسه‌ای موسوم به کمسیون حمایت از سرمایه‌گذاری در استان خوزستان متعهد شد که ظرف مدت ۲ سال فعالیت با جذب دست کم ۴۰۰ کارگر وضعیت این واحد صنعتی را به حالت عادی بازخواهد گرداند.

بنابه گفته کارگران،با گذشت بیش از ۱۸ ماه از آن زمان نه تنها هنوز در وضعیت رکودی این واحد تغییری ایجاد نشده است بلکه دست‌کم این کارگران بابت هشت ماه مزد سال ۹۳ و عیدی و پاداش دو سال گذشته طلبکار هستند.
طبق اظهارات کارگران،تا این لحظه نه حق بیمه معوقه کارگران را به سازمان تامین اجتماعی پرداخته و نه با کارگران قراردادی تسویه حساب کرده است.

براساس این گزارش بنقل ازکارگران کارخانه لوله سازی اهواز،به دنبال تجمعات دو روزگذشته مسئولان اداری استان وعده داده‌اند تا از طریق کمسیون کارگری استانداری و فرمانداری به خواسته‌های آن‌ها رسیدگی کنند.

اعتراض کارگران پیمانی فاز ۲۰ و ۲۱ عسلویه به پرداخت نشدن مزد

کارگران شرکت پیمانکاری جهان پارس در روزهای ۲۹ و ٣۰ فروردین به نشانه اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات مزدی خود از کمپ‌های اقامت خارج نشده‌اند.

فعالان کارگری در منطقه ویژه عسلویه از اعتراض جمعی از کارگران یکی از شرکت‌های پیمانکاری خلع ید شده فازهای ۲۱ و ۲۱ عسلویه خبر می‌دهند.

برپایه این گزارش، کارگران شرکت‌ پیمانکاری جهان پارس در دو روز گذشته (دیروز و امروز) به نشانه اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات مزدی خود از کمپ‌های اقامت خارج نشده‌اند.

از قرار معلوم این شرکت پیمانکاری که در زمینه نصب خطوط لوله گاز و نفت (پایپینگ) فعالیت دارد در واپسین روزهای اسفند ماه سال گذشته خلع ید شده (اخراج شده) اما کارگران این شرکت پیمانکاری که پس از اتمام تعطیلات نوروزی به کار سابق خود بازگشته‌اند، به تازگی از این ماجرا مطلع شده‌اند.

گفته می‌شود دست‌کم بیش از سیصد کارگر از طریق شرکت جهان‌پارس در پروژه‌های در دست ساخت فازهای ۲۰ و ۲۱ منطقه عسلویه شاغل بوده‌اند که هنوز بابت سه ماه معوقات مزدی باآن‌ها تسویه حساب نشده است.
براساس این گزارش،دست‌کم دو ماه از این معوقات مربوط به سال گذشته می‌شود‌ و به احتمال قوی این کارگران بابت فروردین ماه سال جاری نیز خود را طلبکار می‌دانند.

فعالان کارگری منطقه عسلویه در توضیح اینکه چرا کارگران جهان پارس از کارفرمای خود انتظار پرداخت دستمزد فرودین ماه را دارند، می‌گویند: این کارگران از خلع ید شرکت متبوع خود بی‌خبر بودند و برای همین تصور می‌کردند که طبق توافق‌های ضمنی قبلی پس از تعطیلات نوروزی به کار قبلی خود بازخواهند گشت و برای همین اگر از ماجرای خلع ید باخبر بودند دست‌کم در این مدت درصدد یافتن شغل می‌بودند.

منبع گزارش: اخبار و گزارشات کارگری

http://www.akhbar-rooz.com/article.jsp?essayId=66526

کپی رایت © 2020 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0