صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > اعتراضات جهانی به بازداشت فعالین کارگری در ایران

اعتراضات جهانی به بازداشت فعالین کارگری در ایران

شنبه 2 مه 2015

• بازداشت و احضار فعالین کارگری و سندیکایی شناخته شده توسط حکومت ایران در روزهای منتهی به اول ماه مه، روز جهانی کارگر، با اعتراضات جهانی نهادهای کارگری و بین المللی روبرو شده است ...

اخبار روز: بازداشت و احضار فعالین کارگری و سندیکایی شناخته شده توسط حکومت ایران در روزهای منتهی به اول ماه مه، روز جهانی کارگر، با اعتراضات جهانی نهادهای کارگری و بین المللی روبرو شده است.

اطلاعیه خبری کمیته دفاع از حقوق مردم ایران

کارزارهمبستگی بین المللی با فعالین سندیکایی زندانی در ایران

کمیته دفاع از حقوق مردم ایران (کودیر) با انتشار یک اطلاعیه مطبوعاتی (11 اردیبهشت 1394) به مناسبت روز جهانی کارگر خبر از یک آکسیون همبستگی وسیع بین المللی با همکاری با بیش از 20 اتحادیه کارگری و نهاد حامی حقوق بشر و حقوق سندیکایی در حمایت از آزادی فعالین صنفی زندانی در جمهوری اسلامی داده است. بنا بر اطلاعیه کودیر، که از قدیمی ترین نهادهای همبستگی بین المللی در رابطه با ایران می باشد، بیانیه بسیار با اهمیت سازمان های سندیکایی بین المللی و از کشورهای مختلف جهان که همگی در سطح رهبری آن را به امضاء رسانده اند، خطاب به حسن روحانی خواستار آزادی فعالین زندانی شده و به رئیس جمهور ایران وعده های انتخاباتی اش دو سال قبل در مورد «اعتدال» و «شفافیت» را گوشزد نموده است.

بیانیه مشترک سندیکاهای جهان که ده ها میلیون سندیکالیست را نمایندگی می کنند خطاب به حسن روحانی به افت دائمی وضعیت معیشتی زحمتکشان در دو سال گذشته اشاره می نماید. در این بیانیه تصریح شده است که گسترش فقر در ایران فاجعه بار شده است و به همراه بالا بودن تورم و نرخ بیکاری، همچنین ضمن پرداخت حقوق و دستمزدهای زحمتکشان با تاخیرغیر قابل قبول روبرو می گردد و اصول ایمنی و حوادث در محیط کار براحتی زیر پا گذاشته می شوند. این بیانیه با اشاره به انتشار بی وقفه گزارش های مستند در مورد اخراج و زندانی شدن فعالین صنفی، به حسن روحانی گوشزد می کند که حقوق زحمتکشان در ایران بر خلاف کنوانسیون های 87 و 98 سازمان جهانی کار (آی اِل اُ) دائما لگدمال می گردند. بیانیه مشترک سندیکاهای جهان خطاب به حسن روحانی، رئیس جمهور، با ارائه فهرست مفصلی متشکل از نام فعالین سندیکایی که برخی از آنان برای سال های متمادی به ناروا زندان ها محرومیت کشیده اند، و با اشاره به آخرین زندانیان سیاسی در روزهای قبل از زوز جهانی کارگر، آقایان محمود صالحی، ابراهیم مددی و داوود رضوی، خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط آنان شده است.
اطلاعیه خبری کودیر نیز متذکر می گردد که اقدامات علیه اتحادیه های صنفی و سندیکایی در ایران بخشی از سیاست برنامه ریزی شده مقام های رسمی و مسئول جمهوری اسلامی برای اعمال حداکثر فشار بر فعالین صنفی و اعضاء خانواده ها و همکاران آنها با هدف خفه نمودن صدا و ناتوان کردن جنبش سندیکایی کشور می باشد. در این اطلاعیه خبری آقای جمشید احمدی، معاون دبیر کل کمیته دفاع از حقوق مردم ایران، به اهمیت و تاثیرگذاری ابتکارهای همبستگی وسیع از جانب تشکل های بین المللی سندیکایی بر آینده و امکان عمل موثر جنبش کارگری ایران و فعالین کارگری کشور اشاره می نماید.

فهرست امضاء کنندگان اعلامیه مشترک سازمان های سندیکایی جهانی به قرار زیر است:

اتحادیهٔ جهانی اینداستری‌آل (IndustriALL)

مرکز جهانی حقوق سندیکایی (ICTUR)

فدراسیون سندیکاهای کارگری سراسر قبرس (PEO)

کنگرهٔ سندیکایی بریتانیا (TUC)

عفو بین‌المللی – شبکهٔ سندیکایی بریتانیا

اتحادیهٔ متحد عمومی کارگران (یونایت) UNITE ، بریتانیا

اتحادیهٔ سراسری معلمان بریتانیا (NUT)

اتحادیه کارکنان دولت بریتانیا (UNISON)

اتحادیهٔ سراسری کارگران راه‌آهن، کشتی‌رانی و حمل‌نقل بریتانیا (RMT)

اتحادیهٔ سراسر روزنامه نگاران بریتانیا (NUJ)

اتحادیهٔ آتش‌نشانان بریتانیا (FBU)

سندیکای کارگران نفت، شیمیایی و لاستیک ترکیه (Petrol-Is)

سندیکای کارگران حمل‌ونقل ترکیه (TUMTIS)

سندیکای کارگران صنایع دخانیات، نوشابه‌سازی و غذایی ترکیه (Tekgida-Is)

سندیکای کارگران چرم‌سازی، بافندگی و نسّاجی ترکیه (Deriteks)

سندیکای کارگران ادارهٔ آموزش بازرگانی و هنرهای زیبای ترکیه (Tezkoop-Is)

سندیکای کارگران شهرداری ترکیه (Belediye-Is)

سندیکای کارگران صنایع سیمان‌سازی و شیشه‌سازی ترکیه (Kristal-Is)

سندیکای کارگران چاپ و طراحی ترکیه (Basin-Is)

سندیکای روزنامه‌نگاران ترکیه (TGS)

کمیته دفاع از حقوق مردم ایران- کودیر (CODIR)

بازداشت های خودسرانه در آستانه اول ماه مه در ایران!

اعتراض سندیکاهای فرانسوی به بازداشت فعالین کارگری در ایران

پنج سندیکای فرانسوی س اف د ت؛ س ژ ت؛ اف اس او؛ سولیدر و او ان اس آ در اطلاعیه ی مشترکی، بازداشت فعالین کارگری و سندیکایی توسط حکومت ایران را محکوم کردند. در این اطلاعیه که توسط همبستگی سوسیالیستی با کارگران ایران – فرانسه و اتحاد بین المللی درحمایت از کارگران در ایران – پاریس ترجمه شده، آمده است:

روز چهارشنبه 27 آوریل 2015، سندیکالیست ها و فعالان جنبش کارگری بطور همزمان در چندین شهر ایران دستگیر شدند. تنها هدف این اقدام جلوگیری از برگزاری مراسم اول ماه مه، روز بسیار سمبلیک دفاع از حقوق و همبستگی بین المللی کارگران می باشد. ماموران امنیتی مدارک، وسائل و کامپیوترهای آنان را با خود بردند. در میان دستگیر شدگان آقایان محمود صالحی، عثمان اسماعیلی، داود رضوی و ابراهیم مددی به چشم میخورند.
باید خاطر نشان شد که از زمان انتخاب آقای روحانی، و بر خلاف قول های او دائر بر "اعتدال"، سرکوب فعالان جنبش های اجتماعی و بخصوص سندیکالیست ها از پیش هم شدیدتر شده است. این دستگیری ها دلیل دیگری بر اثبات این مدعاست.

ما، اعضای سندیکاهای فرانسوی، این دستگیری ها را به شدت محکوم کرده و خواهان آزادی بی درنگ آنها هستیم.

http://www.akhbar-rooz.com/article.jsp?essayId=66769

کپی رایت © 2020 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0