صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > نظر کارشناسان درباره دلایل امتناع مسکو از شرکت در طرح گازی با ایران

نظر کارشناسان درباره دلایل امتناع مسکو از شرکت در طرح گازی با ایران

جمعه 22 اكتبر 2010

خبرگزاری "ترند" آذربایجان در مقاله ای نوشت که بنا به اخبار منتشره روسیه از شرکت در احداث خط لوله گاز "ایران-پاکستان-هند" موسوم به خط لوله "صلح" امتناع ورزیده است. "آندره بودنیک" سفیر روسیه در پاکستان اعلام کرد که "هیچ کمپانی روسی به اجرای طرح میان پاکستان و ایران تمایلی از خود نشان نمی دهد". به اعتقاد برخی از کارشناسان امتناع روسیه نشان دهنده آنست که سیاست مسکو در قبال ایران دستخوش تغییر شده و به اعتقاد عده ای از صاحبنظران این اقدام به معنای گردش روسیه به سوی طرح های پرسودتر است.

"یوگنی ساتانوفسکی" رییس انستیتوی مطالعات خاور نزدیک معتقد است: "کفه (ترازوی) همکاری روسیه با ایران به سمت ایران می چربید. تهران باید این عادت خود را ترک کند. لیست شرکای روسیه به مراتب بیشتر از ایران است و مسکو می تواند طرح های پر منفعت تری انتخاب کند، دیگر آن دوران دهه 90 گذشت که مسکو همه طرح ها را دو دستی می چسبید".

به اعتقاد وی، طرح لوله "صلح" با ریسک های زیادی توام است و مقرون به صرفه بودن آن شدیدا با اما و اگرهایی همراست. وی گفت: "عدم ثبات در پاکستان از جمله در منطقه مرزی با ایران در حال افزایش است، جدایی طلبان بلوچ، فعال شدن طالبان پنجاب، شکست ائتلاف در افغانستان را می توان از دلایل اصلی انصراف از شرکت در احداث این خط لوله بشمار آورد".

به اعتقاد "تد هالن کارپنتر" کارشناس آمریکایی، این تصمیم آخرین علامت در خصوص تغییر سیاست روسی در قبال ایران تلقی می شود. کارپنتر گفت: "کرملین بیش از هر وقت دیگری از رفتار ایران مایوس شده به ویژه نسبت به برنامه هسته ای و به این مسئله واکنش نشان می دهد".

این کارشناس آمریکایی می گوید: "موافقت روسیه برای اتخاذ تحریم های شدیدتر شورای امنیت سازمان ملل متحد و انصراف از عرضه سیستم های پدافند موشکی "اس-300" از دیگر شواهد تغییر در روابط است. روابط دوجانبه میان دو کشور هنوز به مرحله خصومت رشد نکرده اما نسبت به گذشته به مراتب صمیمیت کمتری در آنها دیده می شود".

کامران دادخواه پروفسور دانشگاه شمال شرق آمریکا معتقد است که میان روسیه و ایران روابط دشواری در حال شکل گیری است. وی گفت: "از یک سوی روسیه تمایل ندارد ایرانی هسته ای را در کنار خود ببیند، از سوی دیگر مسکو رودررویی ایران با آمریکا را به نفع خود دیده و در آینده به آن دامن خواهد زد". به اعتقاد وی، روسیه از دشمنی میان ایران و آمریکا منافع اقتصادی می برد. وی گفت: "هرچند که حجم معاملات با ایران بالا نبوده اما روسیه به ایران هواپیما و تجهیزات نظامی عرضه کرده و مسئولیت احداث نیروگاه اتمی بوشهر را بر عهده گرفته است".

اما روسیه به گفته این کارشناس، یکی از بازیگران صحنه جهانی است و تلاش می کند که جایگاه شایسته ای برای خود اتخاذ کند، اگرچه این همان شوروی ابرقدرت زمان گذشته نیست. دادخواه می گوید: "به همین خاطر، برای روسیه مهم آنست که این کشور را بعنوان قدرتی تلقی کنند که دیدگاه دوستانه ای نسبت به کشورهای منزوی مانند ایران دارد. برای روسیه روابط با آمریکا به مراتب مهمتر از شراکت تجاری با ایران است".

از سوی دیگر به اعتقاد وی، برای حکومت فعلی ایران دشمن تراشی خارجی برای تحکیم قدرت مطلق لازم است اما این سیاست به منافع ملی ملت ایران لطمه وارد می کند. این کارشناس معتقد است: "ایران امکان انتخاب گزینه های دیگر و یا تجارت با شرکای بهتر را ندارد. در نتیجه کشورهایی مانند چین ، روسیه، امارات متحده عربی و حال حتی ترکیه وهند از فرصت استفاده کرده و جیب خود را از منافع اقتصادی ایران پر می کنند".

گفتنی است که "ایگور سچین" معاون نخست وزیر روسیه روز جمعه اعلام کرد که "گازپروم" ممکن است در کنسرسیوم اجرای طرح خط لوله گاز از طریق خاک افغانستان شرکت کند.

به گفته وی، موضوع مذکور در مذاکرات با شرکای ترکمن مطرح شد. سچین گفت: "ما امکان شرکت "گازپروم" در طرح احداث خط لوله "تاپه" (ترکمنستان-افغانستان-پاکستان-هند) را بررسی می کنیم".

یادآوری می کنیم که توان خروجی خط لوله "صلح" میان ایران-پاکستان-هند، 21,1 میلیارد متر مکعب گاز طبیعی در سال است. پاکستان و هند پیشبینی می کنند این حجم را بطور برابر تقسیم کنند. طول خط لوله 2,3 هزار کیلومتر خواهد بود.

کارشناسان ارزش این پروژه را حدود 7,5 میلیارد دلار برآورد می کنند. همچنین قرار است که در آینده توان خروجی خط لوله 2,5 برابر افزایش یابد. پیش از این انتظار می رفت که پروژه مذکور در سال 2011 مورد بهره برداری قرار گیرد.

خبرگزاری «ریا نووستی» روسیه، 30 مهرماه

کپی رایت © 2020 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0