صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > ۱۵۳ اعدام در دو هفته

۱۵۳ اعدام در دو هفته

دو شنبه 15 ژوئن 2015

• دبیرخانه کمیته بین المللی علیه اعدام از اعدام ۱۵۳ نفر تنها در ظرف دو هفته در جمهوری اسلامی ایران خبر داده و تاکید کرده است که زندانیان بیشتری برای اجرای حکم اعدام به سلول های انفرادی منتقل می شوند ...

دبیرخانه کمیته بین المللی علیه اعدام از اعدام ۱۵٣ نفر تنها در ظرف دو هفته در جمهوری اسلامی ایران خبر داده و تاکید کرده است که زندانیان بیشتری برای اجرای حکم اعدام به سلول های انفرادی منتقل می شوند.
در اطلاعیه ی این کمپین امده است:

در دو هفته اخیر ۱۵۳ زندانی اعدام شدند و در ندامتگاه مرکزی کرج ۶ زندانی با اتهامات مواد مخدر و سرقت مسلحانه جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شدند.

به گزارش دبیرخانه کمیته بین‌المللی علیه اعدام روز یکشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۴ در ندامتگاه مرکزی کرج از سالن ۱ افشین صانعی – از سالن ۲ همایون سمندری – از سالن ۳ رضا آشیر – از سالن ۴ تراب رشیدی و سجاد کنگر شاهی با اتهامات مواد مخدر و سرقت مسلحانه جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شدند.

توسط خبرگزاری‌ها و سازمان‌های حقوق بشری ایرانی از اعدام‌های گسترده یک ماه اخیر آمارهای گوناگونی منتشر شده است. طبق آمارهای دبیرخانه کمیته بین‌المللی علیه اعدام در دو هفته گذشته از ۱۰ تا ۲۴ خرداد ماه بیش از ۱۵۳ زندانی به صورت دسته جمعی در زندان‌های مختلف ایران اعدام شده‌اند که بیشترین آن‌ها با اتهامات و جرائم پخش و قاچاق مواد مخدر بوده است.

بیشترین آمار اعدام در زندان قزل‌حصار کرج بوده است. به‌طور بی‌سابقه‌ای در طول دو هفته اخیر در این زندان بیش از ۷۵ زندانی با اتهامات مواد مخدر، قتل و سرقت مسلحانه اعدام شدند که بیشترین آن‌ها مواد مخدری بودند. در حالی که اجرای احکام اعدام در این زندان افزایش پیدا کرده است، زندانیان از ساخت دو جایگاه جدید اعدام ۱۱ نفره خبر می‌دهند که نگرانی زیاد محکومین به اعدام را به دنبال خود داشته است. بعد از زندان قزل‌حصار بیشترین آمار شامل زندان بندرعباس می‌شود که بیش از ۲۰ زندانی در طول این دو هفته به دار آویخته شده‌اند.

لازم به ذکر است به دلیل اینکه مقامات جمهوری اسلامی ایران آمار اعدامیان را به صورت دقیق منتشر نمی‌کند، آمارهای ذکر شده آمار دقیقی از کل اعدام‌ها نیست و این آمار بسیار بیشتر می‌باشد.

آمار اعدام دو هفته گذشته در زندان‌های مختلف ایران:

زندان قزل‌حصار کرج: ۷۵ اعدام

زندان بندرعباس: ۲۰ اعدام

زندان ارومیه (دریا): ۱۶ اعدام

زندان رجایی شهر کرج: ۱۱ اعدام

زندان عادل‌آباد شیراز: ۸ اعدام

زندان تبریز: ۶ اعدام

ندامتگاه مرکزی کرج ۵ اعدام

زندان کرمان: ۵ اعدام

زندان رشت: ۲ اعدام

زندان قائم‌شهر: ۱ اعدام

زندان زنجان: ۱ اعدام

شیراز درملأعام: ۱ اعدام

شهربابک درملأعام: ۱ اعدام

گفتنی است در زندان قزل‌حصار بیش از ۳۰۰۰ زندانی محکوم به اعدام با اتهام پخش و قاچاق مواد مخدر نگهداری می‌شود. در زندان‌های رجایی شهر کرج، ندامتگاه مرکزی کرج، عدل آباد شیراز و زندان بندرعباس آمارهای مشابهی از نگهداری محکومین به اعدام متهم به مواد مخدر وجود دارد.

احتمال اجرای حکم محکومین به اعدام در روزهای آینده نگرانی فعالین حقوق بشری را در پی داشته است و با وجود اعدام‌های گسترده در زندان‌های ایران نهادها و سازمان‌های بین‌المللی حقوق بشری همچنان سکوت کرده‌اند و تاکنون نسبت به این آمار بالا عکس‌العمل نشان نداده‌اند.

کپی رایت © 2020 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0