صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > پنجمین روز اعتراض کارگران پیمانکاری مس سرچشمه در تهران

پنجمین روز اعتراض کارگران پیمانکاری مس سرچشمه در تهران

جمعه 11 سپتامبر 2015

در پنجمین روز از آمدن کارگران پیمانکاری مس سرچشمه به تهران این کارگران در مقابل نهاد ریاست جمهوری تجمع کردند.

کارگر پیمانکاری مس سرچشمه:در حال حاضر نزدیک به ۲۵۰ کارگر هستیم که برای پیگیری مطالبات مزدی خود به تهران آمده‌ایم.

به گزارش ۱٨ شهریور ایلنا، یکی کارگران حاضر در این تجمع اعتراضی با اعلام این خبر گفت: از مراجعه روز گذشته به وزارت صنعت، معدن و تجارت نتیجه‌ای نیز نگرفتیم و برای همین امروز برای پیگیری خواسته‌های خود به نهاد ریاست جمهوری مراجعه کردیم.

وی افزود: به دنبال مراجعه به نهاد ریاست جمهوری از ما خواسته شد تا برای رسیدگی، شرح و تفصیل خواسته‌های خود را بصورت مکتوب تحویل دهیم.

وی در عین حال اضافه شدن نزدیک به ۱۰۰ نفر دیگر از همکارانش به جمع کارگرانی که از روز شنبه در تهران حضور دارند خبر داد و گفت: در حال حاضر نزدیک به ۲۵۰ کارگر هستیم که برای پیگیری مطالبات مزدی خود به تهران آمده‌ایم.

این کارگر مس سرچشمه در توضیح خواسته خود و سایر همکارانش گفت: نزدیک به ۳۰۰ نفرهستیم که تا چند ماه پیش از طریق شرکت پیمانکاری «آریان ناران» در بخش استخراج مس فعالیت می‌کردیم.
وی بابیان اینکه پیمانکاری آریان ناران از زیر مجموعه‌های شرکت سرمایه گزاری مس سرچشمه محسوب می‌شود، افزود: از حدود ابتدای فصل تابستان که اعتبار قرادادهای کار همه ما تمام شد، متوجه شدیم که هم پیمانکار و نوع قرارداد کار عوض شده است.

به گفته این کارگر مس سرچشمه، پیمانکار جدیدی که آنها قرار است از طریق آن به کار سابق خود در معدن مس سرچشمه ادامه دهند؛ شرکتی به نام «اولنگ» است و در قراردادهای جدیدی که از طرف پیمانکار به آن‌ها داده شده است مزایای مزدی به نسبت گذشته نادیده گرفته شده است.

این کارگر مس سرچشمه در توضیح قرارداد جدید کار گفت: گویا قراردادهای جدید برخلاف قراردادهای قبلی براساس کار حجمی تنظیم شده است و به همین دلیل از مجموع دریافتی کارگران نزدیک به یک میلیون تومان کاهش یافته است.
وی ادامه داد: کاهش مزایای مزدی در حالی است که بیشتر ما از کارگران باسابقه و ماهری هستیم که می‌بایست طبق مقررات استخدامی شرکت مس سرچشمه از مدت‌ها قبل قراردادهای شغلی ما از پیمانکاری به کار موقت تغییر می‌کرد.

دورجدید اعتصاب کارگران پیمانی البرز شرقی

دورجدید اعتصاب کارگران پیمانی البرز شرقی دراعتراض به ۴ ماه حقوق معوقه پنجمین روز راپشت سرگذاشت!

روز دوشنبه ۱۶ شهریور ماه پنجمین روزی است که کارگران پیمانی معدن زغال سنگ البرز شرقی در اعتراض به عدم پرداخت ۴ ماه حقوق کار در بخش‌های مختلف معدن را متوقف کرده‌اند.

پیش از این کارگران واحد معدنی برناکی در طزره استان سمنان روز‌های ۲۲ تا ۲۴ خردادماه بمدت سه روز اعتصاب کرده‌اند. همچنین بصورت مشخص این کارگران روز ۹شهریور ماه به سبب ادامه بی‌توجه‌ای به پرداخت مطالباتشان مجددا دست از کار کشیده بودند.

به گزارش ۱۶ شهریور ایلنا، نزدیک به ۱۲۰ نفر از کارگران پیمانی «معدن زغال سنگ البرز شرقی» در اعتراض به دریافت نشدن معوقات مزدی خود از روز پنج شنبه ۱۲ شهریور ماه در محوطه معدن تجمع کرده‌اند.
یک منبع آگاه در معدن البرز شرقی در این باره گفت: امروز (دوشنبه ۱۶ شهریورماه) پنجمین روزی است که کارگران پیمانکاری تونل برناکی منطقه طزره شاهرود در اعتراض به پرداخت نشدن مطالباتشان، کار در بخش‌های مختلف معدن را متوقف کرده‌اند.

کارگران معترض می‌گویند که مطالبات مزدی پرداخت نشده آنها به ۴ ماه می‌رسد که تا این لحظه به بهانه نبود منابع مالی پرداخت نشده است.

همچنین برپایه اظهارات کارگران پیمانکاری البرز شرقی، بیمه کارگران پیمانی این معدن نیز هر ماه به طور کامل به حساب سازمان تامین اجتماعی پرداخت نمی‌شود و به همین دلیل سوابق بیمه‌ای آن‌ها با مشکل روبرو شده است.

به گفته کارگران معترض کارفرمای شرکت پیمانکار در پاسخ به اعتراض کارگران مدعی است که منابع مالی کافی برای پرداخت حقوق کارگران در اختیار ندارد.

براساس این گزارش، پیش از این کارگران واحد معدنی برناکی در طزره استان سمنان روز‌های ۲۲ تا ۲۴ خردادماه بمدت سه روز اعتصاب کرده‌اند. همچنین بصورت مشخص این کارگران روز ۹شهریور ماه به سبب ادامه بی‌توجه‌ای به پرداخت مطالباتشان مجددا دست از کار کشیده بودند.

کپی رایت © 2022 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0