صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > مصرف آب از مرز بحران عبور کرده است

مصرف آب از مرز بحران عبور کرده است

جمعه 11 سپتامبر 2015

• یک مقام حکومت ایران هشدار داد طبق استانداردهای بین المللی، سقف برداشت از منابع تجدیدپذیر ۴۰ درصد و در کشور ما ۸۶ درصد است و میزان مصرف آب در کشور از مرز بحران عبور کرده است ...

یک مقام حکومت ایران هشدار داد طبق استانداردهای بین المللی و سازمان های جهانی محیط زیست، سقف برداشت از منابع تجدید پذیر ۴۰ درصد و در کشور ما ٨۶ درصد است و میزان مصرف آب در کشور از مرز بحران عبور کرده است.

به گزارش ایرنا، عیسی کلانتری روز چهارشنبه در همایش بحران آب و مسوولیت پذیری اجتماعی که با حضور جمعی از مسوولان و کارشناسان در سالن اجتماعات تربیت معلم قزوین برگزار شد، افزود: آب یک عنصر طبیعی تجدیدپذیر تلقی می شود، ولی دیگر در کشور ما عنصر تجدیدپذیر نیست و این تنها به دلیل برداشت های بسیار زیاد بوده است.

وی اظهارکرد: براساس آمار قدرت تجدیدپذیری آب های زیرزمینی کشور از ۵۵ میلیارد متر مکعب به ٣٣ میلیارد متر مکعب رسیده است.

کلانتری ادامه داد: متاسفانه در حال حاضر بیش از ٨۶ درصد از آب های تجدیدپذیر، در نقاط مختلف کشور مصرف می شود اما باید میزان مصرف این آبها به صورت اصولی ۴۰ درصد باشد.

وی به اشاره به اینکه دولت به دنبال سیاست تعادل بخشی است گفت: اگر فرض بر این باشد که ۱٣۰ میلیارد متر مکعب از آب های زیر زمینی برداشت کردیم، براساس سیاست تعادل بخشی اگر ۲۰ سال طول بکشد سالانه باید شش و نیم میلیارد متر مکعب از برداشت را کم کنیم.

وزیر اسبق جهاد کشاورزی تاکید کرد: چاه های زیرزمینی شرایط خوبی ندارند بسیاری از چاه ها دچار افت سطح آب شده و تبعات آن به صورت فرو نشست زمین که به آن مرگ زمین می گوییم خود را نشان داده است.
کلانتری با بیان اینکه ما حق نداریم منابع آیندگان را استفاده کنیم، تاکید کرد: بی توجهی به منابع آب و برداشت بیش از حد از آن، نسل آینده را با بحران جدی بی آبی مواجه می کند.

کلانتری یادآور شد: در دهه ۱٣۴۰ وقتی گروهی از کارشناسان آمریکایی برای بررسی میزان منابع آب های سطحی کشور به ایران آمدند حجم این منابع را ۱۲٣ میلیارد مترمکعب اعلام کردند درحالی که بررسی های اخیر وزارت نیرو نشان می دهد این میزان به عدد ۱۲۰میلیارد مترمکعب رسیده است.

این عضو مرکز تحقیقات استراتژیک تاکید کرد: البته به نظرم بررسی های کارشناسان وزارت نیرو خیلی خوش بینانه است و کارشناسان مستقل این میزان را ۹۹ تا ۱۰۰ میلیارد مترمکعب اعلام می کنند و این ۱۰۰ میلیارد متر مکعب میزان آب های تجدید پذیر در کشور است.

وی با بیان اینکه ما حدودا ۱۰۰ میلیارد متر مکعب آب تجدید پذیر در کشور داریم خاطرنشان کرد: باید از این میزان ۴۰ میلیارد متر مکعب آب برداشت کنیم و حق برداشت بیشتر را نداریم، درحالی که ما امروز حدود ۹۶ درصد برداشت می کنیم که یک فاجعه است.

کلانتری اضافه کرد: به دلیل برداشت های بی رویه از منابع طبیعی و آب، کشور در مقابل کوچک ترین تغییرات اقلیمی حساس شده است و اکثر تالاب های کشور که منابع بسیار مهم زیست محیطی کشور بوده اند در این سال ها از بین رفته و خشک شده اند.

کپی رایت © 2022 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0