صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > در نامه ای به علی خامنه ای اعلام شد: اعتراض «آی، تی، یو، سی» به سرکوب کارگری در (...)

در نامه ای به علی خامنه ای اعلام شد: اعتراض «آی، تی، یو، سی» به سرکوب کارگری در ایران

سه شنبه 22 سپتامبر 2015

• مرگ شاهرخ زمانی، محکومیت محمود صالحی به ۹ سال زندان، بازداشت علی نجاتی و بازداشت معلمان در این نامه مورد اعتراض قرار گرفته است ...

اخبار روز: دبیرکل کنفدراسیون بین المللی اتحادیه های کارگری در نامه ای به تاریخ ۲۱ سپتامبر، خطاب به علی خامنه ای رهبر حکومت ایران، به ادامه ی اذیت و آزار فعالین کارگری در ایران به شدت اعتراض کرده است. در ترجمه ی فارسی این نامه که نسخه ای از آن در اختیار اخبار روز قرار گرفته، آمده است:

کنفدراسیون بین المللی اتحادیه های کارگری (آ تی یو سی) بشدت نگران بدتر شدن وضعیت اتحادیه های کارگری و حقوق انسانی بنیادین در جمهوری اسلامی ایران است. این سرکوبها بویژه منجر به مرگ شاهرخ زمانی در زندان گوهردشت (رجایی شهر) شد.

ما دلایلی قوی داریم که باور کنیم این شدت سرکوبها علیه اتحادیه ها به منظور ترساندن اتحادیه های مستقل کارگری است تا آنها را بعد از توافق هسته ای با ۱+۵ تسلیم و منفعل کند. با توجه به این، جنبش اتحادیه های کارگری بین المللی مصمم به حمایت کامل سیاسی و اخلاقی از کارگران ایرانی و تقاضاهای مشروع آنها برای حقوق و آزادی های سندیکایی، بدون ترس از دستگیری و آزار و اذیت می باشد.

به نظر می رسد حملات تازه ای از طرف مقامات ایران علیه فعالین و رهبران اتحادیه های کارگری صورت می گیرد. من مصرانه از شما می خواهم دستور دهید تا همه فعالین و رهبران اتحادیه های کارگری بازداشت شده را آزاد کنند. در غیر این صورت گزینه دیگری جز تسلیم شکایت رسمی علیه دولت شما به دادگاه صالحه سازمان بین المللی کار ندارم. در این شکی نیست که نتیجه این شکایت، وجه کشور شما را از نظر حقوق انسانی و حق اتحادیه کارگری در برابر چشم جامعه بین المللی بیشتر خراب خواهد کرد.

۱. مرگ ناگهانی شاهرخ زمانی در زندان

آی تی یوسی زمانی که شنید شاهرخ زمانی یکی از اعضای هیئت موسس سندیکای کارگران نقاش تهران و عضو کمیته پیگیری ایجاد تشکلهای کارگری به طور ناگهانی در ۱٣ سپتامبر ۲۰۱۵ در زندان گوهردشت در کرج درگذشت، شوکه شد. گزارش شده که مرگ او ناگهانی بوده و گزارشهای مقدماتی نشان می دهد که علت آن سکته بوده است. مدارک اصلی نشان می دهد که شاهرخ زمانی در اصل در جون ۲۰۱۱ به جرم گسترش تبلیغ علیه رژیم و ایجاد گروه های سوسیالیستی و بخطر انداختن امنیت ملی به یازده سال زندان محکوم شده بود. در زمان زندان حقوق انسانی او نقض شد. از لحاظ جسمی و روانی مورد آزار و اذیت قرار گرفت و درخواست ملاقات و داروی او نیز رد شد. او خبر ازدواج دختر و مرگ مادرش را در زندان شنید ولی به او مرخصی حتی برای مدت کوتاهی برای شرکت در آن مراسمها به وی داده نشد. زمانی چندین بار به مدت طولانی به منظور اعتراض به دستگیری و امکانات بسیار کم زندان دست به اعتصاب زد، او به زندانهای متعددی فرستاده شد، ملاقات حضوری و تماس تلفنی اش نیز ممنوع شد.

آی تی یو سی خواهان تحقیق کامل دلایلی که منجر به مرگ او شد می باشد.

۲- محکومیت جدید محمود صالحی

آی تی یو سی همچنین شدیدا به حکم زندان محمود صالحی عضو کمیته انجمن صنفی کارگران نانوای شهر سقز (استان کردستان) معترض می باشد. کانون مدافعان حقوق کارگر (WRDA) گزارش داده که در ۱۶ سپتامبر ۲۰۱۵ صالحی به ۹ سال زندان محکوم شده است. صالحی در ۲٨ آپریل ۲۰۱۵ قبل از جشن اول ماه مه در شهر سقز دستگیر شد و پس از ٣٣ روز با وضعیت جسمی بسیار بدی توسط سازمان اطلاعات سنندج در ٣۰ می آزاد شد.

شما همچنین می دانید آی تی یو سی و قبل از آن آسی اف تی یو که یکی از نهادهای موسس آی تی یوسی است از ماه می ۲۰۰۴ از نزدیک مورد محمود صالحی را دنبال می کند، صالحی بارها علیه دستگیری و شرایط درمانش در بازداشت دست به اعتصاب زده است.

موضوع محمود صالحی بسیار روشن است، سرکوب شدید و سیستماتیک وی توسط مقامات قضایی کشورتان ادامه دارد. شما قطعا می دانید که او قبلا دفعات بی شماری دستگیر و سالهای زیادی را در نتیجه فعالیتهای صنفی مشروع خود و سازماندهی تظاهرات اول ماه مه و سازماندهی کردن کارگران در زندان گذرانده است. او در سال ۱۹٨۶ (برای سه سال)، ۱۹۹۵ -۱۹۹۹ (۷۵ روز)، ۲۰۰۰ (۱۰ ماه) زندانی شد و بعد از آن او از حق شرکت در اداره سندیکا محروم شد، در ۲۰۰۱ (برای چندین روز) بازداشت شد و پس از آن شغلش را از دست داد، قبل و بعد از دستگیری در اول ماه می ۲۰۰۴ و در سال ۲۰۰۷ به مدت یک سال برای سازماندهی اول ماه مه ۲۰۰۴ در شهر سقز زندانی بود.

٣- دستگیری یکی از اعضای سندیکای کارگران کارخانه نیشکر هفت تپه

۱۵ سپتامبر سازمان اطلاعات به محل اقامت علی نجاتی کارگر بازنشسته هفت تپه و رئیس سابق سندیکا حمله کرده و او را بازداشت کرده و وسایل شخصی او مانند کامپیوتر ونوشته هایش مصادره شده. او مشکل قلبی دارد و طی روز باید دارو مصرف کند. در اکتبر ۲۰۰٨ کارگران هفت تپه نمایندگان خود را انتخاب کردند و سندیکای کارگران هفت تپه را با موفقیت شکل دادند.

نجاتی یکی از ۵ نماینده کارگران است. کسی که در دسامبر ۲۰۰٨ دستگیر شد و ایشان برای به خطر انداختن امنیت ملی و تبلیغات بر علیه نظام محکوم شد. در ۱۷ فوریه دادگاه برای آنها حکم صادر شد. یکی از اعضایی هیئت اجرایی رحیم بیشک و ۶ نفر دیگر از آنها از ۲۲ فوریه تا ٣ مارس ۲۰۰۹ دستگیر و بازداشت شدند و همه متعاقبا با گذاشتن وثیقه در ۷ مارس آزاد شدند. علی نجاتی و چهار نفر دیگر با اتهامات مشابه در ۱۷ و ۲٣ فوریه محکوم شدند. در ۲٨ فوریه همان سال خانه علی نجاتی توسط ماموران وزارت اطلاعات مورد حمله قرارگرفت و وسایل اتحادیه مصادره شد، از زمانی که دستگیر شد هیچ کس از اعضای خانواده اش قادر به تماس و ملاقات با او نبود و کسی از محل نگهداری او خبر نداشت.

۴- دستگیری اعضا و رهبران انجمن های مستقل معلمان

در ۱۶ آپریل ۲۰۱۵ معلمان در ٣۷ شهر در سراسر کشور برای خواسته های شان تج.ع کرده و اعتراض سکوت برگزار کردند. اعتراضات این معلمان کسانی که حقوق پراختی شان زیر خط فقر در ایران است، گسترده بود.
۲۰ آپریل بعد از اعتراض هزاران معلم نسبت به حقوقشان، علیرضا هاشمی یکی از رهبران سازمان معلمان بازداشت و برای گذراندن ۵ سال محکومیت صادر روانه اوین شد. اسماعیل عبدی دبیرکل انجمن صنفی معلمان ایران ( ITTA )از ۲۷ جون بازداشت ور زندان اوین در تهران می باشد جرم او سازماندهی و شرکت درگردهمایی غیرقانونی اعلام شد، وی به خاطر فعالیتهای اتحادیه صنفی مشروع خود در زندان می باشد.

اسماعیل عبدی در ۲۷ جون پس از مراجعه به اداره دادستانی زندان اوین برای جویای شدن از علت جلوگیری از سفرش به ارمنستان و برای درخواست ویزا برای شرکت در هفتمین کنگره آموزش بین المللی در اوتاوای کانادا در جولای ۲۰۱۵. بازداشت و به بخش دو الف زندان اوین منتقل شد؛ جایی که بوسیله اطلاعات سپاه پاسداران ایران اداره می شود. ۱۷ روز بدون دسترسی به وکیل و عدم اطلاع خانواده مورد بازجویی قرار گرفت.

۲۲ جولای بیش از ۲۰۰۰ معلم در بیرون از مجلس در حالی که پلاکارد در دست داشتند جمع شده و شعارمی دادند «معلمان دستگیر شده را آزادکنید». ۲۰۰ نفر از این معلمان تجمع کننده بیرون مجلس در تهران به جرم درخواست آزادی همکارانش از زندان دستگیر شدند.

٣۱ اگوست مهدی بهلولی و محمدرضا نیک نژاد از اعضای انجمن صنفی معلمان ایران (ITTA) با حمله نیروهای اطلاعات به منازلشان دستگیر و وسایل شخصی شان مصادره شد و همچنین علی حسین پناهی در شهر سنندج دستگیر شد.

معلم رسول بداغی درحالی که پنج سال محکومیتش را گذرانده است در زندان به سه سال زندان دیگر محکوم شده است، بداغی یکی از اعضا هیئت مدیره انجمن صنفی معلمان می باشد. او در اول سپتامبر ۲۰۰۹ دستگیر شد و بالاخره بعد از ۱۰ ماه به اتهام اقدام علیه امنیت ملی متهم شد. در ٣ اگوست ۲۰۱۰ به ۶ سال زندان و ۵ سال ممنوعیت از فعالیت های فرهنگی و اجتماعی محکوم شد. او از آزادی مشروط طی شش سال زندان و تبعید محروم شده است. او حتی اجازه حضور در مراسم تشیع جنازه مادرش رانداشته است. او ۵ سال محکومیت به «اتهام تبلیغ علیه دولت»و «نشر اکاذیب و تبانی و مختل کردن امنیت ملی» را می گذراند.


از طرف آی تی یو سی و میلیونها کارگر عضو آن که من نمایندگی آنها را در جهان بعهده دارم از شما آقای سید علی خامنه ای فورا می خواهم تا برای انجام امور زیر مداخله کنید:

* انجام یک تحقیق و بررسی مستقل در باره مرگ شاهرخ زمانی

  • آزادی فوری وبی قید شرط و لغو کلیه اتهامات علیه اسماعیل عبدی، رسول بداغی، علی نجاتی، مهدی بهلولی، علی حسین پناهی و محمدرضا نیک نژاد و همه دیگر فعالان اتحادیه ای دستگیر شده در کشور.

* به سرکوب کارگران و اتحادیه ای های صنفی پایان دهید و به آزادی انجمن و داشتن حق انجمن های صنفی طبق مقاوله نامه های آی ال او وکنوانسیونهای ٨۷ و۹٨ احترام بگذارید.

تا وقتیکه حکومت شما از حق شناخته شده تشکل صنفی بین المللی و دیگر حقوق بنیادین کارگری و وظایفی که بعنوان عضوی از سازمان جهانی کار بعهده شما است، سرپیچی می کند؛ تشکلات و نهادهای کارگری جهانی هیچ چاره ای ندارند جز ادامه کمپین های علنی شان علیه این وضعیت غیرقابل قبول و مطرود مورد حمایت شما!

ارادتمند شما

دبیر کل

کپی رایت © 2022 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0