صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > ۱۰ تعهدی که ایران باید پیش از لغو کامل تحریم‌ها به آنها عمل کند

۱۰ تعهدی که ایران باید پیش از لغو کامل تحریم‌ها به آنها عمل کند

يكشنبه 18 اكتبر 2015

رئیس جمهور آمریکا امروز دستور توقف اعمال تحریم‌های اتمی علیه ایران از "روز اجرای توافق" را صادر کرد و اتحادیه اروپا هم چارچوب قانونی لغو تحریم‌ها از همان روز را به تصویب رساند. اما "روز اجرای توافق" چه روزی است؟

منبع: بی بی سی

روز اجرای توافق

بر اساس توافق جامع اتمی ایران و قدرت های جهانی، "روز اجرای توافق" روزی است که آژانس تأیید کند که ایران تعهدات مقدماتی خود را از جمله در تأسیسات اراک، نطنز و فردو انجام داده است.

مطابق این توافق، ایران باید تا آن روز این اقدامات را انجام دهد:

اراک

۱- قلب رآکتور آب سنگین اراک را از آن خارج کند و منافذ آن را با بتن پر کند به طوری که بعدا قابل استفاده نباشد.

۲- به ساخت مجتمع سوخت اراک ادامه ندهد و موجودی سوخت و مجتمع تولید آن را تا آماده شدن رآکتور جدید زیر نظارت آژانس قرار دهد. ایران باید در خطوط تولید سوخت تغییرات فنی ایجاد کند تا متناسب رآکتور جدید شود.

۳- در اجرای محدودیت ۱۵ ساله تولید آب سنگین، موجودی آب سنگین و میزان تولید آب سنگین در کارخانه اراک را به آژانس گزارش دهد و اجازه نظارت آژانس بر ذخیره و تولید را فراهم کند. این نظارت در صورت درخواست آژانس از طریق بازدید از کارخانه اراک صورت خواهد گرفت.

نطنز

۴- تعداد ماشین های غنی سازی IR-1 را در تأسیسات غنی سازی نطنز به ۵۰۶۰ عدد و سطح غنی سازی را به ۳.۶۷ درصد کاهش دهد و ماشین های اضافی را باز و به انبار منتقل کند و تحت نظارت پیوسته آژانس قرار دهد.

۵- محدودیت های پیش بینی شده در مورد تحقیق و توسعه ماشین های غنی سازی را اعمال کند و ماشین های اضافی را تحت نظارت آژانس به انبار منتقل کند.

۶- تمام فعالیت های غنی سازی اورانیوم و تحقیق و توسعه مرتبط با غنی سازی و کار با مواد هسته ای را در تأسیسات فردو متوقف کند.

۷- تنها ۱۰۴۴ ماشین IR-1 در تأسیسات فردو به صورت نصب شده باقی می ماند که با ترتیب خاصی تنها برای تولید ایزوتوپ های پایدار مورد استفاده خواهد بود. بقیه ماشین ها باید باز و به انبار منتقل شود و تحت نظارت آژانس قرار گیرد.

ذخیره

۸- ایران می تواند معادل ۳۰۰ کیلوگرم گاز UF6 با غنای تا ۳.۶۷ درصد اوانیوم غنی شده ذخیره کند. ذخایر مازاد بر آن باید یا به سطح غنای طبیعی رقیق شود، یا در عوض تحویل اورانیوم با غنای طبیعی، به خارج فروخته شود. گروه ۱+۵ باید به ایران کمک کند تا قراردادی برای این تبادل با یک نهاد خارجی منعقد کند.

۹- تمام اکسید اورانیوم غنی شده ایران که غنای آن بین ۵ تا ۲۰ درصد است باید به صفحه سوخت قابل استفاده در رآکتور تحقیقاتی تهران تبدیل شود.

زمینه نظارت آژانس

۱۰- باید مدالیته ها و ترتیبات خاص تأسیسات اتمی برای فراهم آوردن زمینه فعالیت های شفافیت ساز آژانس تکمیل شود.

اتحادیه اروپا «چارچوب قانونی لازم» برای رفع تحریم‌ها را تصویب کرد

خبرگزاری دولتی ایرنا، شامگاه روز یکشنبه ۲۶ مهر، بیانیه مشترک محمدجواد ظریف و فدریکا موگرینی را منتشر کرد که در آن ضمن تأکید بر بر تعهد همه طرف‌ها برای اجرای برجام در سریع‌ترین زمان ممکن، از تصویب چارچوب قانونی اتحادیه اروپا برای رفع تحریم‌ها خبر داده شده است.

پس از طی مراحل قانونی اجرای توافق هسته‌ای در فرصت ۹۰ روزه پیش‌بینی شده در برجام، روز یکشنبه ۲۶، به عنوان «روز تصویب» برنامه جامع اقدام مشترک مشخص شد و در بیانیه مشترک وزیر خارجه ایران و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم، اجرای زمان‌بندی در نظر گرفته در برجام؛ نشانه‌ای از «اراده جمعی برای پایبندی به مفاد آن» توصیف شده است.

خانم موگرینی که مسئول سیاست خارجی و امور دفاعی در اتحادیه اروپاست، از زمان تصدی این سمت، شش قدرت جهانی را در هدایت این مذاکرات نمایندگی می‌کرد.

در این بیانیه مشترک همچنین آمده است که اتحادیه اروپا، روز یکشنبه «چارچوب قانونی لازم» را برای برداشتن «تمام تحریم‌های اقتصادی و مالی مرتبط با برنامه هسته‌ای» تصویب کرده، و اضافه شده که در «روز اجرایی شدن» برجام، همزمان با اجرای اقدامات هسته‌ای توافق‌شده توسط ایران و راستی‌آزمایی آنها از سوی آژانس، این قوانین «لازم‌الاجرا» خواهد شد.

در بیانیه وزیر خارجه ایران و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، همچنین به اقدام ایالات متحده در راستای توقف تحریم‌های مرتبط با برنامه هسته‌ای اشاره شده و تأکید شده که اقدام آمریکا نیز از «روز اجرایی شدن» برجام؛ «لازم‌الاجرا» خواهد بود.

«روز اجرایی شدن» زمانی است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، با راستی‌آزمایی اقدام‌های ایران در راستای تعهداتش در برجام، اعلام کند که ایران به همه تعهدات خود پایبند بوده است.

پیش‌بینی می‌شود که روند اجرایی اقدامات ایران برای انجام تعهدات خود، و راستی‌آزمایی آژانس در این مورد، دست‌کم دو ماه طول بکشد و نتیجه این اقدام‌ها در نشست ماه دسامبر شورای حکام اعلام شود.

ساعتی پیش از انتشار بیانیه مشترک ایران و اتحادیه اروپا، باراک اوباما، رئیس جمهور ایالات متحده، در گام اجرایی مهمی در راستای اجرای تعهدات آمریکا در توافق هسته‌ای، به دولت این کشور دستور داد تا تحریم‌ها علیه ایران را در روز اجرای توافق هسته‌ای لغو کند.

آقای اوباما در دستور خود، تأکید کرد که «این روز مهمی برای همه ما و نخستین قدم در روندی است که به ما اطمینان می‌دهد برنامه هسته‌ای ایران تنها در راستای اهداف صلح‌آمیز باقی خواهد ماند».

در بیانیه مشترک محمدجواد ظریف و فدریکا موگرینی، یادآوری شده که به منظور فراهم ساختن هرچه بیشتر زمینه‌های لازم برای اجرای برجام، کمیسیون مشترک پیش‌بینی شده در برجام، اولین نشست خود را «در سطح مدیران سیاسی» در تاریخ ۲۷ مهر در وین برگزار خواهد کرد.

پیشتر نماینده دائم روسیه در مقر سازمان ملل متحد در وین به خبرگزاری اینترفکس گفته بود که نخستین نشست کمیسیون مشترک ایران و گروه پنج به علاوه یک، با هدف بررسی روند پیاده‌سازی توافق هسته‌ای ایران، روز دوشنبه در پایتخت اتریش برگزار خواهد شد.

ولادیمیر ورونکوف، اضافه کرده بود که این نشست به «ارزیابی کلی پیشرفت نقشه راه همکاری ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی» خواهد پرداخت و او کشورش، روسیه، را در این نشست نمایندگی خواهد کرد.

© 2015 تمام حقوق این وب‌سایت، بر اساس قوانبن کپی‌رایت، برای رادیو فردا محفوظ است.

http://www.radiofarda.com/content/f7-eu-to-abandon-anti-iranian-sanctions/27312958.html

کپی رایت © 2022 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0