صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > ماموریت احمد شهید در ایران تمدید شد

ماموریت احمد شهید در ایران تمدید شد

جمعه 25 مارس 2016

در سی و یکمین اجلاسیه شورای حقوق بشر سازمان ملل، ماموریت احمد شهید در ایران یک سال دیگر تمدید شد. آلمان، فرانسه و بریتانیا در بین ۲۰ کشوری هستند که به تجدید این ماموریت رای مثبت دادند. رای روسیه و چین منفی بود.

به گزارش دویچه وله٬ احمد شهید، گزارشگر سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران، برای یک سال دیگر در این مقام ابقا شد. در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل در شامگاه چهارشنبه ۲۳ مارس ۲۰ کشور به تمدید این ماموریت رای مثبت دادند و ۱۵ کشور با آن مخالفت کردند. نمایندگان ۱۱ کشور دیگر غایب بودند.

احمد شهید، برای اولین مرتبه در ژوئن سال ۲۰۱۱ ماموریت یافت تا موارد نقض حقوق بشر در ایران را مستند کرده، به سازمان ملل گزارش دهد. او که پیش‌تر وزیر خارجه مالدیو بوده، طی ۵ سال تصدی این مقام، اجازه سفر به ایران و مشاهده مستقیم اوضاع این کشور را نیافته است.

آلمان، فرانسه، بریتانیا، هلند، بلژیک، سوئیس، عربستان، امارات و قطر در میان ۲۰ کشوری هستند که به تمدید ماموریت احمد شهید در ایران رای مثبت دادند. رسانه‌های داخلی ایران، موافقت عربستان را محملی برای زیر سوال بردن ماهیت حقوق بشری ماموریت شهید کرده‌اند.

۱۵ کشور با ماموریت شهید مخالفت کردند که شاخص‌ترین آنها روسیه، چین، ونزوئلا، بولیوی و هند بودند. ۱۱ کشور که عمدتا کشورهای آفریقایی هستند در رای‌گیری شرکت نکردند.

۳۴ سازمان حقوق بشری و تشکل مدنی، یک هفته قبل در نامه‌ای سرگشاده به اعضای شورای حقوق بشر سازمان ملل، خواستار تجدید ماموریت احمد شهید در ایران شده بودند.

از جمله سارا لی‌ویتسون، مدیر بخش خاورمیانه سازمان دیده‌بان حقوق بشر یادآوری کرده بود که جامعه جهانی باید به همان اندازه‌ی اشتیاق برای معاملات تجاری با دولت روحانی، به عملکرد ایران در عرصه حقوق بشر نیز توجه داشته باشد.

"وضعیت وخیم" با افزایش اعدام‌ها

آخرین گزارش احمد شهید در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران روز ۲۰ اسفند منتشر شد. این گزارش تاکید می‌کند که وضعیت نه تنها بهتر نشده بلکه وخیم‌تر از قبل است.

در این گزارش قید شده که تعداد اعدام‌ها در ایران از ۹۱ نفر در سال ۲۰۰۵ به ۹۶۶ نفر در سال ۲۰۱۵ رسیده و حدود نیمی از محکومان، در پیوند با مواد مخدر اعدام شده‌اند.

در گزارش احمد شهید، از دستگیری ۶ نویسنده، هنرمند و موسیقیدان، ۲۲ روزنامه‌نگار و ۲۳ کنشگر اجتماعی، آزار اقلیت‌های قومی و مذهبی، اعضای اتحادیه‌های صنفی و نیز ادامه حصر خانگی رهنورد، موسوی و کروبی و ممنوعیت خبررسانی در مورد محمد خاتمی در رسانه‌ها انتقاد شده است.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه ایران، در واکنش به این گزارش، آن را "آبکی" و "غیرقابل استناد" خواند. محمد جواد لاریجانی گفت: ایران «بزرگ‌ترین و جدی‌ترین دموکراسی غرب آسیا» را دارد و خواستار آن شد که دنیا به مقامات جمهوری اسلامی بابت مبارزه با مجرمان مواد مخدر جایزه بدهد.

لاریجانی یک سال قبل نیز، بحث سفر احمد شهید به ایران را "نمایش" خوانده و گفته بود که همکاری ایران با احمد شهید "بیش از حد لیاقت او بوده است".

کپی رایت © 2022 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0