صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > ۱۴۰هزار امضا در حمایت از کمپین «بودجه عالانه»

۱۴۰هزار امضا در حمایت از کمپین «بودجه عالانه»

پنج شنبه 2 مارس 2017

• این پویش مدنی که از حدود یک ماه قبل از سوی تعدادی از معلمان و فعالان صنفی ایجاد شده بود، نسبت به بودجه پیشنهادی دولت برای وزارت آموزش‌وپرورش اعتراض دارد ...

کمپین «بودجه عادلانه» درواقع دو موضوع مهم یعنی «افزایش حقوق معلمان» و «بهبود کیفیت آموزش در مدارس» را مورد توجه قرار داد؛ مواردی که می‌تواند با توجه به اولویت‌های آموزشی در ساختار آموزش‌وپرورش و تلاش برای بهبود کیفیت ارائه خدمات آموزشی در سطح کلان مورد توجه قرار گیرند. با این همه، عدم موفقیت وزارت آموزش‌وپرورش در چانه‌زنی برای افزایش بودجه باعث شد تا فرهنگیان خود دست به کار شوند و در یک اقدام مدنی، نسبت به بودجه پیشنهادی اعتراض کنند.

به گزارش وقایع اتفاقیه، اعتراضات پیرامون بودجه آموزش‌وپرورش در لایحه بودجه ۹۶، سرانجام ۱۱۰ هزار معلم و فرهنگی را بسیج کرد تا در کارزاری مدنی به فرایند اختصاص بودجه حداقلی برای این وزارتخانه اعتراض کنند؛ کارزاری که از سه هفته پیش به‌راه افتاد، درواقع همگرایی معلمان و فرهنگیان به بودجه پیشنهادی دولت برای وزارت آموزش‌وپرورش بود که توانست اقبال عمومی را جلب کند.

نقش ویژه شبکه‌های اجتماعی در سروسامان‌دادن به این پویش مدنی توانست، کمپین «بودجه عادلانه» را به یکی از فراگیرترین کارزارهای مجازی تبدیل کند که پایش به مجلس هم کشیده شد.
دو روز پیش بود که جمعی از فرهنگیان از استان‌های مختلف کشور به مجلس شورای اسلامی رفتند تا صدای معلمان را به گوش نمایندگان مجلس برسانند. تحویل امضاها و گفت‌وگو درباره ضرورت ایجاد اصلاحاتی در بودجه آموزش‌وپرورش از جمله مواردی بود که در دیدار فرهنگیان با نمایندگان مجلس مطرح شد.

فعالان معلمان می‌گویند به‌نظر می‌رسد، همچنان نمی‌توان به اقدام دولت درباره افزایش بودجه خوشبین بود. این درحالی است که در صورت عدم استقبال دولت از افزایش بودجه آموزش‌وپرورش، با توجه به بار مالی‌ای که افزایش بودجه به‌دنبال خواهد داشت، شورای نگهبان نیز با افزایش آن مخالفت خواهد کرد.

۱۱۰ هزار نفری که به کمپین پیوستند

این پویش مدنی که از حدود یک ماه قبل از سوی تعدادی از معلمان و فعالان صنفی ایجاد شده بود، نسبت به بودجه پیشنهادی دولت برای وزارت آموزش‌وپرورش اعتراض داشت. آن‌چنان که گزارش‌ها نشان می‌دهند، سهم اعتبارات وزارت آموزش‌وپرورش در لایحه سال آینده، حدود ٣٣ هزار و ۴٨۰ میلیارد ریال است؛ این عدد بیانگر آن است که در مقایسه با کل بودجه سال ۹۶، سهم آموزش‌وپرورش از کل بودجه عمومی دولت، کمتر از ۱۰ درصد بوده درحالی‌که دست‌کم باید در حدود ۱۵ درصد باشد. معلمان می‌گویند، باوجود افزایش حدود ۱۰,۵ درصدی اعتبارات نسبت به سال ۹۵، سهم آموزش‌وپرورش از بودجه عمومی دولت در سال آینده، نسبت به سال‌های ۹۴ و ۹۵ کاهش نیز داشته و این موضوع بیش از هرچیز، تداوم نگاهی را نشان می‌دهد که برای آموزش‌وپرورش، اولویتی را در سیاست‌گذاری‌های کلان کشور قائل نیست.

کمپین «بودجه عادلانه» درواقع دو موضوع مهم یعنی «افزایش حقوق معلمان» و «بهبود کیفیت آموزش در مدارس» را مورد توجه قرار داد؛ مواردی که می‌تواند با توجه به اولویت‌های آموزشی در ساختار آموزش‌وپرورش و تلاش برای بهبود کیفیت ارائه خدمات آموزشی در سطح کلان مورد توجه قرار گیرند. با این همه، عدم موفقیت وزارت آموزش‌وپرورش در چانه‌زنی برای افزایش بودجه باعث شد تا فرهنگیان خود دست به کار شوند و در یک اقدام مدنی، نسبت به بودجه پیشنهادی اعتراض کنند.

فعالان معلمان، یکی از دلایل ایجاد این کمپین را تلاش برای بالابردن قدرت چانه‌زنی آموزش و پرورش برای افزایش بودجه پیشنهادی می‌دانستند و معتقدند چنانچه آموزش‌وپرورش، خود را ناتوان در چانه‌زنی برای افزایش بودجه ببیند، به‌دنبال راهکارهایی برای تأمین کسری بودجه خود خواهد بود.
آنها با درنظرگرفتن مطالبات انباشته‌شده فرهنگیان بر این باورند که، بودجه‌ای که تقریبا در پایان هر سال، اضافه بر بودجه مصوب از سوی دولت در اختیار این نهاد قرار می‌گیرد، بیشتر برای پرداخت مطالبات معوق حقوقی نظیر پاداش بازنشستگان، حق‌التدریس‌ها و... خواهد بود.

از این رو، نه‌تنها نمی‌توان انتظار داشت که دولت، بودجه‌ای را افزون بر بودجه مصوب برای فعالیت‌های کیفیت‌بخشی و عدالت آموزشی به این نهاد اختصاص دهد بلکه بعید نیست همان مقدار بودجه اندکی که برای چنین فعالیت‌هایی در لایحه بودجه دیده شده است، صرف موارد دیگری از جمله مطالباتِ انباشته شود.

حداقل حقوق معلم باید ٣ میلیون تومان باشد

کمپین «بودجه عادلانه» در راستای مطالبه جدی معلمان درباره لایحه پیشنهادی برای بودجه ۹۶ آموزش‌وپرورش، در کانال‌های تلگرامی و شبکه‌های اجتماعی راه‌اندازی شد. ۱۱۰هزار نفر از فرهنگیان به‌صورت مجازی به این کارزار مدنی پیوستند و ٣۰ هزار امضا نیز به‌صورت دستی از مدارس جمع‌آوری شده است.

در این نامه اذعان شده است که بودجه‌ای که برای آموزش‌وپرورش بسته شده، پاسخگوی مطالبات فرهنگیان و نظام آموزش کشور نخواهد بود. در نامه‌ای که به امضای این ۱۱۰ هزار نفر رسیده بود، از مجلس شورای اسلامی خواسته شد تا در بودجه پیشنهادی سال ۹۶ وزارت آموزش‌وپرورش، ارائه‌شده از سوی دولت، تجدیدنظر کند.

محتوای نامه این کمپین به مسئله کمبود بودجه ارسالی دولت به مجلس برای این وزارتخانه اشاره داشته و تأکید دارد که حداقل حقوق پایه برای هر معلم، مبلغ ٣۰ میلیون ریال در نظر گرفته شود. در نامه مذکور همچنین از مجلس شورای اسلامی درخواست شده بودجه‌ای برای کیفیت‌بخشی آموزش مدارس در نظر گرفته شود تا مشکل کنونی مدارس حل‌وفصل شود.

پس از جمع‌آوری امضاها، روز یکشنبه، هشتم اسفند، تعدادی از فرهنگیان از استان‌های مختلف همچون کردستان، زنجان، قزوین، البرز، کرمانشاه و تهران در دیدار با نمایندگان کمیسیون‌های تلفیق و آموزش‌وتحقیقات مجلس، امضای فرهنگیان در انتقاد به بودجه پیشنهادی سال ۹۶ را در اختیار نمایندگان قرار داده و با جمعی از آنها دیدار کردند.

محمد حبیبی، فعال معلمان می‌گوید: نمایندگان در این دیدار نیز ضمن انتقاد درباره بودجه پیشنهادی دولت برای آموزش‌وپرورش اعلام کردند که به‌طور معمول، بودجه‌ای که از سوی دولت ارائه می‌شود، چندان قابل‌تغییر نیست اما تلاش خود را برای برخی تغییرات به‌کار می‌گیرند.

عضو کانون صنفی معلمان گفت: نمایندگان معتقد بودند که اگر دولت به‌صورت مستقیم، لایحه‌ای برای افزایش بودجه وزارت آموزش‌وپرورش ارائه دهد، مجلس با آن موافقت می‌کند و اگر فقط یک درصد از بودجه دیگر نهادها و دستگاه‌ها صرفه‌جویی شده و به آموزش‌وپرورش اختصاص یابد، تمامی مشکلات این وزارتخانه حل خواهد شد

حبیبی با بیان اینکه در بودجه ارائه‌شده برای سال ۹۶، بودجه‌ای برای پرداخت مطالبات معلمان بازنشسته سال ۹۵ و اجرای مرحله دوم طرح رتبه‌بندی معلمان اختصاص نیافته، گفت: پیش از ارائه این امضاها به نمایندگان مجلس، تشکل‌های صنفی فرهنگیان در دیدار با مسئولان آموزش‌وپرورش و همچنین در قالب بیانیه، تمامی تنگناهای بودجه وزارت آموزش‌وپرورش را تشریح کرده بودند اما در نهایت بودجه‌ای که به مجلس رفت، مدنظر فعالان معلمان نبود.


توجه به حقوق دانش‌آموز هم مطالبه جدی ماست

در بخشی از نامه این کمپین که همراهی گسترده فرهنگیان را به‌دنبال داشت، آمده است: «ما امضا‌کنندگان این نامه، به‌عنوان جمعی از معلمان ایران، ضمن اعتراض به بودجه پیشنهادی دولت به‌خاطر نادیده‌گرفتن سهم شایسته برای آموزش‌وپرورش، خواهان افزایش سهم این وزارتخانه در بودجه مصوب سال ۱٣۹۶ هستیم؛ به‌طوری‌که برای پرداخت حداقل حقوق پایه هر معلم شاغل، بازنشسته و کارمند اداری و خدماتی به مبلغ سه میلیون تومان، اعتبار لازم پیش‌بینی شود.»
با این‌حال آن‌چنان که فعالان این کمپین می‌گویند، همه خواسته‌های این کمپین، معطوف به بحث معیشت معلمان نبود؛ چیزی که علاوه بر فراگیری، این کمپین را از دیگر پویش‌های مدنی معلمان در گذشته متمایز می‌کرد، توجه ویژه آن به کیفیت آموزش عمومی و توجه به حقوق دانش‌آموزان بود. وضعیت نابسامان مدارس به‌لحاظ کیفیت و کمیت ارائه امکانات آموزشی و تجهیز و به‌روز‌رسانی واحدهای آموزشی در مناطق محروم از جمله مطالبات جدی این کمپین بود که به‌نظر می‌رسد با وجود بودجه ۱۰ درصدی پیش‌بینی‌شده برای آموزش‌وپرورش قابل تحقق نباشد.

محمدرضا مرادی از مدیران این کمپین و از فعالان معلمان استان کردستان، در مورد روند فعالیت‌های انجام‌شده می‌گوید: «کمپین بودجه عادلانه در فضای مجازی توانست، بخش زیادی از فرهنگیان را با خود همراه کند. ما در بیش از ۲۵ استان کشور، گروه‌های استانی کمپین را راه‌اندازی کردیم و توانستیم علاوه بر ۱۱۰ هزار امضای مجازی، بیش از ٣۰ هزار امضای دستی نیز در مدارس جمع‌آوری کنیم. هدف ما، کشاندن فعالیت‌های معلمان از سطح فضای مجازی به درون مدارس بود که خوشبختانه با استقبال و همراهی همکاران مواجه شد؛ علاوه بر مدارس ما حتی در ادارات آموزش‌وپرورش نیز به جمع‌آوری امضا پرداختیم و بعضا روسای ادارات آموزش‌وپرورش هم نامه کمپین را امضا کردند.»

با پایان کمپین و جمع‌آوری امضا‌ها، روز یکشنبه، تعدادی از فعالان کمپین از استان‌های مختلف، راهی تهران شدند و امضا‌های جمع‌آوری‌شده را تحویل نمایندگان مجلس دادند.

کپی رایت © 2022 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0