صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > دیدگاه‌ها > 29 اردیبهشت زاد روزبزرگمرد تاریخ ایران دکترمحمد مصدق را گرامی میداریم

29 اردیبهشت زاد روزبزرگمرد تاریخ ایران دکترمحمد مصدق را گرامی میداریم

شنبه 20 مه 2017

متفکران واندیشمندان براین اعتقادند که آگاهی ازگذشته اولین گام بسوی ساختن آینده است . ویا به قولی : « گذشته چراغ راه آینده است » نسل جوان وظیفه دارد تاریخ گذشته را مورد بررسی و تجزیه وتحلیل قراردهد وبه نقد آن بپردازد تا به علل پیروزیها وشکست ها پی برده و با درس گرفتن از گذشته دنیای آینده خود را آنطور که میخواهد بسازد. امروزجای بسی تاسف است که جوانان ما درشرائطی قرارگرفته اند که فانوس به دست به دنبال بد و بدتر میگردند وچون به بد رسیدند شادیها میکنند ، ... بگذریم .

درگذرتاریخ سالیان سال بلکه قرنها میگذرد تا انسانی پا به عرصه وجود گذارد و پیغمبر گونه ملت و قوم خود را از ذلت وخواری نجات داده و بسوی خوشبختی رهنمون سازد .
در این سرزمین اهوارایی چه بسیار انسانهای آزاده ای که پا به عرصه وجود گذاشته اند و با نثار خون خود ازاستقلال و آزادی ایران دفاع کردند .

یکصد وسی و پنج سال پیش در چنین روزی در آسمان قیرگون ایران ستاره ای درخشید و توانست با نور خود دلهای مردم ستم کشیده واستعمار شده ملل آسیا و آفرقا را روشن کند و آنان را از خواب گران بیدار نماید . این ستاره درخشان کسی نبود بجز دکتر مصدق .

عزیزان ازمن انتظار نداشته باشید که با بضاعت کم و قلم شکسته در یک نوشتار کوتاه از آن کوه با عظمت، شجاعت ، استقامت ، صداقت ،... سخن بگویم ، مانده ام که چه بنویسم ...؟ ازکجا شروع کنم ..؟ و به کجا پایان دهم ...؟ تنها به من این اجازه را دهید که خیلی کوتاه برای آگاهی نسل جوان به مقایسه ای بپردازم تا ببینیم . دیروز چه بودیم و چه میکردیم ..؟ و امروز چه هستیم و چه میکنیم ..؟

دکتر مصدق در 28 ماه حکومت مردمی خود با تمام مشکلات و فشارهای داخلی وخارجی موفق شد صنعت نفت را ملی کند وبا بزرگترین قدرت استعماری جهانی پنجه در پنجه افکند و درمجامع بین المللی با دیپلماسی صحیح حصور پیدا کرد و پیروز به درآمد وبرای ملت ایران افتخارآفرید. او برای اولین وآخرین باربدون درآمد نفت بودجه را توازن بخشید. برای عظمت او کافیست به نکته اشاره ای داشته باشم. برای سرنگونی حکومت مردمی او سه قدرت بزرگ جهانی با هم متحد و این ننگ ابدی را پذیرا شدند . او نشان داد که به راستی نه غربی بود و نه شرقی .

امروز شاهد آن هستیم شش رجل سیاسی که ازفیلترهای مختلف گذر کردند و صلاحیت آنان برای ریاست جمهوری توسط شورای نگهبان تایید شد وهمه آنان سالیان سال در پست های کلیدی این مملکت فعال بوده ومسئولیت هایی داشته اند ، درنشست تلویزیونی برای رسیدن به اهداف خود ازوارد کردن برخی افتراها وتهمت ها به یکدیگرابا نکردند وازفساد مالی یکدیگر پرده برداشتند . ویارانه را وسیله اخذ رای از مردم کردند .

حال ببینیم حکومت دکتر مصدق چگونه بود . دکتر مصدق در راه آرمانهای ملت آنچه داشت داد و عاقبت خانه او را آتش زدند واو را به زندان افکندند وتا آخرعمر در حصر نگه داشتند. دردادگاه نظامی دادستان ارتش که دشمن قسم خورده او بود سعی کرد از اتهاماتی که به او میزند یکی فساد مالی باشد ولی نتوانست نه ازاو ، ونه ازیاران او ، و نه از وزیران او ، و نه حتی از مدیران رده دوم و سوم اوکوچکترین اتهام فساد مالی وارد نماید.

در دوران زمامداری مصدق مردم در برابر وزارت دارائی تجمع میکردند برای پرداخت مالیات خود وصف های طویلی در مقابل بانکها تشکیل میدادند برای خرید اوراق قرضه ملی .

اجازه دهید خاطره ای از آن ایام یاد آور شوم که خود ناظر آن بودم .

در محله ما زنی فقیر با چند فرزند یتیم بود که از راه رخت شوئی در منازل امرار معاش میکرد ، زنی بود پاک وزحمت کش روزی نزد پدرم آمد واظهار داشت ممکن است ده تومان به من قرض بدهید ؟
پدرپرسید برای چه میخواهید آیا مشکلی پیش آمده ؟ گفت نه مشکلی ندارم ، آقا (مصدق) فرموده اند که قرضه ملی بخرید من هم میخواهم به سهم خود یک برگ از آن را بخرم .پدرسر به زیر افکند و اشکهای خود را پاک کرد وسپس با تشکر از احساسات پاک او چند برگ از اوراق قرضه ملی به او هدیه داد .

آری این چنین بود رابطه مردم با حکومتی که از درون مردم برخواسته بود .

پاینده ایران

جمال درودی عضو شورای مرکزی جبهه ملی ایران

29 اردیبهشت 1396

کپی رایت © 2022 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0