صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > بیانیه‌ها > یاد و راه مهندس عباس امیر انتظام اسوه ی( نمونه )مقاومت و مظلومیت را گرامی (...)

یاد و راه مهندس عباس امیر انتظام اسوه ی( نمونه )مقاومت و مظلومیت را گرامی بداریم

پنج شنبه 11 ژوئيه 2019

یک سال از رحلت مهندس عباس امیر انتظام گذشت. این مرد بزرگ بیش از ۴۰ سال از عمر خود را در زندانها و شکنجه گاهها و یا بیمارستان ها، سپری کرد.

این پیرو راه و مکتب دکتر مصدق بزرگ ، دارای روحی بزرگ و مشحون از عشق به میهن ، مردم و آزادی بود.او در زمان زمامداری شاه ستمگر،قانون شکن و دیکتاتور ، راه مبارزه و عدم تمکین به اراده ی قاهره ی حاکم را برگزید. با پیروزی انقلاب مردم ایران و در سنگر دفاع از آزادی و حقوق مردم، در پست سخنگویی و معاونت نخست وزیری مهندس بازرگان این مرد شرف و میهن پرستی قرار گرفت.

زمان تسویه حساب روحانیت سیاسی ، واپسگرا و انحصار طلب و پیروان جزم اندیش و قدرت پرست، با کسانی که با حکومت ولایت فقیه و دیکتاتوری مذهبی فرا ارتجاعی مخالف بودند( و تلاش میکردند این اصل آزادی برانداز و ارتجاعی در قانون اساسی جا نگیرد) ، و برای برکناری مهندس بازرگان (و به تعبیر کج اندیشان زمان، لیبرالها) از قدرت، قربانی مطامع آنان شد.
این انسان مظلوم و نیک اندیش با حکم قاضی جلاد ، محمدی گیلانی با پرونده سازی از ناحیه ی دانشجویان خط امام، به جرم ناکرده و اتهام واهی (جاسوسی) به اعدام محکوم شد.
این انسان شریف اما جانانه مقاومت کرد و به اسوه ی مقاومت و مظلومیت تبدیل شد. او در بدترین دوره یعنی دهه ی شصت و در مخوفترین شکنجه گاهها یعنی اوین و قزل حصار، به یاد ماندنی ترین حماسه ی مقاومت و شرافت را پشت سر گذاشت و تسلیم مخوف ترین دستگاه پلیسی- امنیتی ( ایدئولوژیک و تفتیش عقایدی )و خشن ترین بازجوهای دادگاه انقلاب و اطلاعات نشد.

وا اسفا که نسل جوان شناخت زیادی از این اسوه ی مقاومت و میهن پرستی ندارد و تحت تاثیر تبلیغات زهر آگین پیروان شیخ و شاه، گمان می کند این امیر انتظام ها بوده اند که موجبات فقر،سرکوبی، انحطاط و مردم ستیزی کنونی از ناحیه ی روحانیت سیاسی حاکم به رهبری خمینی ( به شدت ارتجاعی و دیکتاتور )و خامنه ای (جزم اندیش ، کینه توز و قدرت پرست ) را فراهم کرده اند. این نا آگاهی و نمک نشناسی ها،از آن مظلومیت و ستم ۴۰ ساله، بسیار دردناک تر است.امید است این نسل به مرور با واقعیات تاریخی اشنا شده و شجاعت و اعتماد به نفس از دست رفته را باز یابد.

روز ادینه در ساعت ۱۰ صبح بر مزار این مرد شریف گرد خواهیم آمد تا بار دیگر سر سپردگی خود به شرافت،صداقت،آگاهی ،مقاومت و میهن پرستی را نشان بدهیم.

از نسل جوان با هر گرایش سیاسی که به رهایی ایران از ستم روحانیت سیاسی حاکم (و حکومت ایدئولوژیک و فاشیستی) می اندیشد ، دعوت میکنم برای پاسداشت بزرگی،شجاعت و مقاومت و به نیت استوار سازی گامهای رهایی و ترقی، در برنامه ی گرامیداشت یاد و راه مهندس عباس امیر انتظام، حضور آگاهانه و شجاعانه داشته باشد.

حشمت اله طبرزدی
دبیر کل جبهه دموکراتیک ایران
و سخنگوی همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران
۱۹ تیر ماه ۱۳۹۸ خورشیدی
https://t.me/IDfront (https://t.me/IDfront)

دعوتید به نخستین سالگرد زنده یاد عباس امیر انتظام ؛ جمعه ۲۱ تیرماه ۹۸ ، ساعت ۱۰ صبح بهشت زهرا قطعه ۷ ردیف ۲۹ شماره ۳
وسیله آمد و رفت راس ساعت ۸/۳۰ صبح از مجتمع لاله واقع در بزرگراه مدرس ، ابتدای الهیه ، کنار درب پارکینگ مجتمع مهیاست .

كارنامه

کپی رایت © 2022 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0