صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > ‫بیانیه‌ها > بیانیه جبهه ملی ایران آمریکا و اروپا بمناسبت سالروز ٢٩ اسفند ١٣٢٩

بیانیه جبهه ملی ایران آمریکا و اروپا بمناسبت سالروز ٢٩ اسفند ١٣٢٩

جمعه 18 مارس 2011

روز ملی شدن صنعت نفت در ایران

و آغاز سال ١٣٩٠ خورشیدی

هموطنان آزاده،

بزرگداشت بیست و نهم اسفند تنها یادآوری یکی از رویدادهای درخشان تاریخ معاصر ملت ایران و جبهه ملی ایران نیست که با تصویب "قانون ملی شدن نفت در سراسر ایران" در مجلس شانزدهم به اجرا گذاشته شد و منجر به کوتاه کردن دست استعمار انگلستان گردید، بلکه این مهم فراز سیاست و برنامه ملی دکتر محمد مصدق برای رهایی کشور ایران از واپسماندگی خودساخته اجتماعی، سیاسی و اقتصادی بود که نفوذ استعماری انگلستان و روسیه تزاری نیز مزید بر علت گردیده بود. نهضت ملی و بویژه مبارزات جبهه ملی ایران درواقع ادامه جنبشی بود که آغازش را انقلاب مشروطیت نهاده بود.

محدود کردن قدرت سلطنت با خواست"شاه باید سلطنت کند و نه حکومت"، برقراری حاکمیت ملت از طریق انتخابات آزاد با خواست "اصلاح قانون انتخابات"، دمکراتیزه کردن حکومت با خواست"اصلاح قانون مطبوعات" و "اصلاح قانون حکومت نظامی"، برداشتن مانع روابط ارباب رعیتی از پیش پای توسعه اقتصادی کشور با "اصلاحات ارضی" و خواست احقاق"عدالت اجتماعی" از طریق "قوانین عادلانه کار و بیمه های اجتماعی کارگران" از جمله اقداماتی بود که دولت ملی محمد مصدق در پیش داشت و برای تحقق این برنامه میبایستی از شر نفوذ بویژه انگلستان و ایادی بومی او که بطور کلی سد راه پیشرفت کشور شده بودند، رهایی یافت. ولی با کودتای ننگین 28 مرداد، تحقق این برنامه، شوربختانه بطور محدود و کوتاه مدت، میسر گشت و عملا کشور نو استعماری آمریکا نیز با حمایت از انگلستان، دربار، نظامیان و اوباش مزدور به دشمنان ایران افزوده گردید.

هممیهنان، امروز گرچه از نفوذ مستقیم انگلستان و آمریکا در امور ایران کاسته شده است، ولی در پیامد سالها حکومت پهلوی و سرکوب هرگونه خواست آزادیخواهی و حاکمیت ملی، پس از انقلاب بهمن ٥٧ بتدریج رژیمی در ایران مستقر شده است که با ادعای رسالت مذهبی و با تکیه بر درآمد هنگفت از فروش نفت خام، اصولا حاکمیت ملت را بر نمی تابد و شدید تر از رژیم پیشین نیروهای آزادیخواه و دمکرات را سرکوب میکند. برخلاف دولت دکتر مصدق که کوشش داشت اقتصاد ملی را بدون درآمد نفت که تابع نواسانهای اقتصاد و سیاست جهانی بود(و هنوز هم میباشد) تنظیم نماید، دولت کنونی جمهوری اسلامی سرنوشت بودجه خودرا کاملا به درآمد نفت گره زده و بی هیچ چشمداشتی به اوضاع نا آرام اقتصادی و سیاسی جهان ذخایر ارزی کشور را بدینگونه هزینه میکند.

واگذاری پروژه های چندین میلیارد دلاری نفتی در دوسال گذشته بدون رعایت حتی ظاهری تشریفات قانونی مناقصه به " قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا " و "بانک پارسیان" که هردو از موسسات سپاه پاسداران میباشد، آشکارا حکایت از حیف و میل نجومی ثروت ملی در کشوری دارد که بیش از نیمی از جمعیتش در خط فقر و زیر آن قرار دارند. اینبار دشمن ملت ایران «استعمار انگلیس» و «نواستعمار آمریکا» نیست بلکه حاکمیت مستبد و مرتجع جمهوری اسلامیست. آوردن استوانه حقوق بشر کورش به ایران و اظهارات ایراندوستانه رئوس دولت کنونی تغییری در ماهیت ضدملی این حکومت نمی دهد و بیشترین ایرانی ها این ترفندها را نیک می شناسند.

حکومت جمهوری اسلامی حتی اگر با آمریکا و اروپای غربی هم در نزاع باشد، چون با ملت خود سر جنگ دارد، چاره ای جز کرنش و باج دادن و درواقع وابستگی به روسها و بویژه چینیها ندارد. به گزافه گوییهای حقوق بشری قدرتهای بزرگ نباید پربها داد. آنها حافظ منافع ملی خود هستند. این حاکمیت جموری اسلامی میباشد که جز چپاول ثروت ملی و سرکوب معترضین سودایی در سر ندارد و بویی از منافع ملی نبرده است.

ملت آزاده و جوانان دلیر ایران،

جبهه ملی ایران راهی را که شما برای رهایی از این وضع اهریمنی برگزیده اید، یعنی مبارزه مسالمت آمیز برای احقاق حقوق شهروندی و حاکمیت ملت با اِعمال اراده آزاد خود در انتخاباتی آزاد و عادلانه قویا می ستاید. جنبش سبز و رنگین شما بهترین بستر مبارزاتی موجود برای رفع دیکتاتوری ولایت فقها و گام برداشتن در سوی یک جمهوری ایرانی است.

ما یاد جانباختگان جنبش سبز را گرامی میداریم و به حبس غیر انسانی و غیر قانونی بانوان فاطمه کروبی و زهرا رهنورد و آقایان کروبی و موسوی و همه زندانیان سیاسی و عقیدتی شدیدا اعتراض داریم و با تمام نیرو برای آزادی آنها میکوشیم.

در آستانه سال نو و جشن خجسته نوروز برای همه ایرانیان آرزوی تندرستی، شادی، آزادی و سربلندی داریم.

پاینده ایران

آزادی استقلال عدالت اجتماعی

پیروزباد پیکار دموکراسی خواهی مردم ایران

بیست و ششم اسفند 1389

جبهه ملی ایران اروپا و آمریکا

حسن لباسچی

کپی رایت © 2020 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0