صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > مرکل: ایرانی‌ها پیشگام دمکراسی‌خواهی در منطقه

مرکل: ایرانی‌ها پیشگام دمکراسی‌خواهی در منطقه

جمعه 8 آوريل 2011

رادیو آلمان :
رهبران آلمان و اسراییل در دیداری در برلین بر ضرورت مقابله با بلندپروازی‌های اتمی ایران تاکید کردند. صدراعظم آلمان ضمن اشاره به سرکوب خشن جنبش دمکراسی‌خواهانه در ایران، همبستگی خود را با زندانیان سیاسی اعلام کرد.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در روز پنج‌شنبه (۱۸ فروردین/۷ آوریل) میزبان بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسراییل بود. از سردی مناسبات میان رهبران دو کشور خبری نبود. صدراعظم آلمان تصریح کرد که دیدار با نتانیاهو هیچگاه موجب دلخوری نبوده است. مرکل با این توضیح، شایعات درباره وجود بحث و جدل میان خود و نتانیاهو را تکذیب کرد.

گفته می‌شود که صدراعظم آلمان در هفته‌های گذشته در تماسی تلفنی با نتانیاهو از کندی در روند مذاکرات صلح گلایه کرده و سیاست اسراییل را منفعلانه خوانده بود. مرکل در دیدار با نخست‌وزیر اسراییل در روز پنج‌شنبه بار دیگر تاکید کرد که «توقف و ایستایی در روند مذاکرات باید رفع شود. در این راستا هدف نیز باید تحقق راه‌حل دو دولت مستقل باشد.» صدراعظم آلمان گفت: «بقای دولت اسراییل همانقدر مهم است که ایجاد یک دولت فلسطینی مستقل.»

نگرانی درباره برنامه اتمی ایران

در گفت‌وگوی رهبران آلمان و اسراییل توجه به برنامه اتمی ایران جایگاه ویژه‌ای داشت. نخست‌وزیر اسراییل تاکید کرد که همه تلاش‌ها باید در جهت جلوگیری از دستیابی ایران به جنگ‌افزار هسته‌ای باشد.

نتانیاهو افزود: «امید ما به تحولات مثبت در منطقه به یاس خواهد گرایید، اگر ایران در این میان مصون بماند و پس از ساخت جنگ‌افزار اتمی تمامی تلاش‌ها برای دستیابی به دمکراسی و مدرنیته را بخطر بیاندازد.»

آنگلا مرکل با اشاره به تهدیدات اتمی ایران تاکید کرد که آلمان «امنیت و رفاه کشور اسراییل را بخشی از منافع پایه‌ای» خود می‌داند. صدراعظم آلمان نیز ممانعت از دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای را ضروری دانست.

صدراعظم آلمان گفت باید به یاد زندانیان سیاسی در ایران بود. تجمع خانواده‌های زندانیان در زنجان صدراعظم آلمان همچنین تاکید کرد که سرکوب جنبش دمکراسی‌خواهانه از سوی دولت ایران غیرقابل قبول است. آنگلا مرکل افزود: «ایران نخستین کشوری بود که جنبش‌های دمکراتیک انقلابی در آن شکل گرفتند، اما به طرز خشنی سرکوب شدند.» صدراعظم آلمان تصریح کرد که در این روزها باید بار دیگر به یاد انسان‌هایی در ایران باشیم که «در زندان‌ها به سر می‌برند و رنج می‌کشند.»

وعده‌های ناروشن در زمینه مذاکرات صلح

نخست‌وزیر اسراییل درباره چگونگی رفع توقف موجود در روند مذاکرات در کنفرانس خبری سخنی نگفت و تنها به طرح وعده‌های مبهم اکتفا کرد. نتانیاهو درباره ادامه ساخت شهرک‌های یهودی، به عنوان مانعی جدی بر سر راه مذاکرات گفت: «اگر ما به صلح، امنیت و ثبات دست‌یابیم، به شما اطمینان می‌دهم که شهرک‌سازی، یکی از موضوعات در مذاکرات پایانی خواهد بود. شهرک‌سازی موضوعی غیرقابل حل نیست.»

نخست‌وزیر اسراییل در سخنانی کلی تکرار کرد که «اسراییل به خاطر صلح دعا می‌کند، در انتظار آن است و برای تحقق‌اش تلاش می‌ورزد.» نتانیاهو تاکید کرد که با توجه به تحولات در منطقه و در کشورهای عربی، اسراییل باید کاملاَ مراقب باشد. این تحولات می‌تواند دمکراسی را برای جهان عرب به همراه آورد و یا اینکه سبب افزایش تهدیدها علیه اسراییل شود.

کپی رایت © 2020 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0