صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > اتحادیه اروپا خواستار شد: اعزام بازرسان بین‌المللی به اردوگاه اشرف!

اتحادیه اروپا خواستار شد: اعزام بازرسان بین‌المللی به اردوگاه اشرف!

يكشنبه 10 آوريل 2011

• علی‌اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ی ایران، روز جمعه همزمان با این حادثه برای دیداری رسمی به عراق رفته بود ..

رادیو فردا: به دنبال درگیری‌های روز جمعه میان نیروهای عراقی و ساکنان اردوگاه اشرف و انتشار گزارش‌هایی در باره کشته شدن شماری از اعضای مجاهدین خلق در این درگیری‌ها، اتحادیه اروپا از دولت عراق خواسته است، با اعزام بازرسان بین‌المللی به این اردوگاه موافقت کند.

به گزارش خبرگزاری آلمان، کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز شنبه با انتشار بیانیه‌ای با اشاره به درگیری‌های روز جمعه میان نیروهای عراقی و ساکنان اردوگاه اشرف، خواستار خویشتنداری دو طرف و تلاش برای یافتن «راه‌حلی مسالمت‌آمیز و پایدار» برای این مساله شده است.
در جریان درگیری‌هایی که بامداد روز جمعه میان نیروهای عراقی و ساکنان اردوگاه اشرف روی داد، شماری از ساکنان این اردوگاه کشته و عده‌ای نیز زخمی شدند.

در حالی که منابع امنیتی در عراق اعلام کرده‌اند، تنها سه تن از اعضای مجاهدین خلق در این درگیری‌ها کشته شده‌اند، سازمان مجاهدین خلق اعلام کرده است، ۲۵ تن از اعضای این گروه از جمله شش زن در حمله سربازان عراقی کشته شده‌اند.

اردوگاه اشرف که در شمال استان دیاله عراق قرار گرفته است، محل سکونت حدود سه هزار تن از اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران است که در اوایل دهه هشتاد میلادی و در جریان جنگ میان عراق و ایران به عراق نقل مکان کرده و از حمایت صدام حسین، دیکتاتور وقت عراق، برخوردار شده بودند.
در این میان کاترین اشتون در بیانیه خود با اشاره به رویدادهای روز جمعه در اردوگاه اشرف آورده است:

«اتحادیه اروپا همواره از دولت عراق خواسته است،‌ از به کارگیری خشونت پرهیز کرده و به حقوق انسانی ساکنان اردوگاه اشرف احترام بگذارد.»
گفتنی است، پیشتر نیز سازمان عفو بین‌الملل، از دولت عراق خواسته بود، درباره درگیری‌های روز جمعه میان نیروهای عراقی و ساکنان اردوگاه اشرف، «بی‌درنگ» تحقیقات مستقلی انجام دهد.

در این میان در حالی که ایالات متحده آمریکا نیز نسبت به «حمله نیروهای عراقی به اردوگاه اشرف»‌ ابراز نگرانی کرده است، حامد البیاتی، نماینده دایم عراق در سازمان ملل متحد اعلام کرده است، کشورش اعضای سازمان مجاهدین خلق را به ایران تحویل نخواهد داد.

حضور مسئولان عراقی در اردوگاه اشرف
یورو نیوز: همزمان با واکنش‌های بین المللی به حمله به اردوگاه اشرف، محمد العسکری، سخنگوی وزارت دفاع عراق روز شنبه (۲۰ فروردین) ضمن حضور در محل قرارگاه اشرف درباره ی این حمله در مصاحبه با رسانه ها گفت: «رفتارهای نامناسبی در این ماجرا وجود داشته است: حمله به نیروهای عراقی و تحریک از سوی اعضای سازمان مجاهدین. نیروهای مسلح برای حفاظت از اعضای اردوگاه در منطقه بوده‌اند و رفتار ساکنان اردوگاه اشرف خلاف قانون بوده است.»

براساس آخرین گزارش ها حمله ی روز جمعه (۱۹ فروردین) نیروهای مسلح عراقی به اردوگاه اشرف، مقر اعضای “سازمان مجاهدین خلق ایران” در عراق دست کم ۳۳ کشته و ۲۰۰ نفر نیز زخمی بر جا گذاشته است.
علی‌اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ی ایران، روز جمعه همزمان با این حادثه برای دیداری رسمی به عراق رفته بود.

پنج شنبه گذشته (۱۸ فروردین) و پیش از این حادثه، علی رضا جعفرزاده، از سخنگویان این سازمان مخالف حکومت ایران، از شناسایی مجتمعی صنعتی در کرج برای تولید قطعات سانتریفیوژ به منظور بکارگیری در برنامه ی هسته‌ای ایران خبر داده بود.

دولت نوری المالکی در عراق که احزاب شیعه در آن اکثریت را دارند، با تهران روابط نزدیکی دارد. حکومت ایران در گذشته بارها از عراق خواسته است این اردوگاه را برچیند و اعضای آن را به این کشور تحویل دهد.

صدام حسین، رئیس جمهوری سابق عراق، در جنگ هشت ساله علیه ایران از این سازمان حمایت کرده و به آن اجازه داده بود در استان دیاله در این کشور اردوگاه اشرف را برپا کند.

کپی رایت © 2020 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0