صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > تقدیر از احمد زیدآبادی برنده جایزه جهانی آزادی مطبوعات

تقدیر از احمد زیدآبادی برنده جایزه جهانی آزادی مطبوعات

پنج شنبه 5 مه 2011

• جایزه جهانی آزادی مطبوعات یونسکو به طور غیابی به احمد زیدآبادی، روزنامه نگار و دبیر کل سازمان دانش آموختگان ایران (ادوار تحکیم وحدت)، در بند اعطا شد ...

ادوار نیوز: جایزه جهانی آزادی مطبوعات یونسکو به طور غیابی به احمد زیدآبادی، روزنامه نگار و دبیر کل سازمان دانش آموختگان ایران (ادوار تحکیم وحدت)، در بند اعطا شد.

احمد زیدآبادی طی پیامی به مدیرکل یونسکو، جایزه "گیلرمو کانو" ۲۰۱۱ را جایزه ای برای تمام زندانیان عقیدتی و همکارانش دانسته است.
به گزارش بی بی سی، آخرین نشست از کنفرانس روز جهانی آزادی مطبوعات سه شنبه در باشگاه ملی خبرنگاران در واشنگتن، پایتخت آمریکا برگزار شد که در پایان آن جایزه "گیلرمو کانو" ۲۰۱۱ به طور غیابی به احمد زیدآبادی اهدا شد.

زید آبادی در این پیام از غیبت خود عذرخواهی می کند و می گوید: "دادگاه انقلاب افزون بر ۶ سال زندان ۵ سال تبعید و محرومیت از فعالیت همیشگی سیاسی اجتماعی مطبوعاتی و حزبی مرا برای تمام عمرم از هر گونه گفتن و نوشتن محروم کرده است از این رو هر گونه پیامی صرفا بر دامنه ی درد و رنج خود و خانواده ام می افزاید."
او می نویسد: "من در حرفه خود جز قلم و زبان ابزاری در اختیار نداشتم و در بکارگیری این دو نیز از دایره به غایت تنگ و توان فرسای قوانین شان پا فراتر نگذاشتم."
موسسه بین المللی مطبوعات نیز جایزه قلم طلایی سال ۲۰۱۰ خود را به احمد زیدآبادی داده بود.

زیدآبادی که در دوران تبلیغات دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران از نامزدی مهدی کروبی حمایت می کرد، یک روز پس از انتخابات دستگیر شد.
او در پیامش به مدیرکل یونسکو جایزه اش را جایزه ای برای تمام زندانیان عقیدتی و همکارانش دانسته است.
زیدآبادی می گوید: "من این جایزه را که در واقع جایزه ایست برای تمام زندانیان عقیدتی در کشور و نیز همه همکاران در زندان و یا در دیار غربت که به نحوی گرفتارند تقدیم می کنم به خانواده ام به خصوص همسر و فرزندانم که علاوه بر آلام روحی این دو سال بیش از ده سال است که در هراس و اضطراب سندروم ’زنگ خانه’ به سر می برند و با هر زنگ بی موقع یا به موقعی قلب های کوچک و معصومشان به لرزه در می آید تقدیم می کنم."
وی می افزاید: "به مادر سهراب و همه مادران دلشکسته ای که فرزندانشان هرگز به خانه بر نگشتند تقدیم می کنم به همه مادران و خواهران و دختران و فرزندانی که در فراق و هجران عزیزان در بند خود اشک بر گونه هایشان خشکیده نمی شود از آن جا که به یاد ما هستید خداوند مهربان به یادتان باشد و به شما پاداش خیر دهد."
احمد زیدآبادی پیشتر عضو هیات مدیره انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران، عضو انجمن دفاع از آزادی مطبوعات و دبیرکل سازمان دانش آموختگان ایران (ادوار تحکیم وحدت) بود.
سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) پس از برگزیدن وی به عنوان برنده جایزه "گیلرمو کانو" اعلام کرده بود: "انتخاب احمد زیدآبادی ادای احترامی است به شجاعت و مقاومت استثنایی او و تعهد کم نظیرش به آزادی بیان، دموکراسی، حقوق بشر، تساهل، و انسانیت. این جایزه، علاوه بر او ادای احترامی است به ده ها روزنامه نگار ایرانی که در زندان هستند."

ایرینا بوکوا، دبیرکل یونسکو خواهان آزادی آقای زیدآبادی از زندان شده است.
جایزه جهانی آزادی مطبوعات با عنوان گیلرمو کانو را سازمان یونسکو از سال ۱۹۹۷ هر سال به یک فرد یا نهاد اهدا می کند که در هر جای جهان برای بهبود آزادی بیان تلاش کرده باشد، به ویژه اگر جان فرد در اثر این تلاش به خطر افتاده باشد.

کپی رایت © 2020 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0