صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > اعتصاب یکپارچه کارگران و کارمندان معدن زغال سنگ البرز شرقی

اعتصاب یکپارچه کارگران و کارمندان معدن زغال سنگ البرز شرقی

پنج شنبه 22 اكتبر 2015

• صبح روز ۲۹ مهر، کارگران معدن ذغال سنگ البرز شرقی در اعتراض به خصوصی سازی این معدن و همچنین واگذاری زمینهای در تملک معدن به شهرداری شاهرود دست از کار کشیدند ...

صبح روز ۲۹ مهر، کارگران معدن ذغال سنگ البرز شرقی (واقع در منطقه طزره استان سمنان) در اعتراض به خصوصی سازی این معدن و همچنین واگذاری زمینهای در تملک معدن به شهرداری شاهرود دست از کار کشیدند. همزمان با تجمع این کارگران برای بیان مطالباتشان، کارکنان و کارمندان ساختمان مرکزی این شرکت نیز دفاتر خود را تعطیل و در سالن اجتماعات شرکت تجمع کردند.

به گفته کارگران این معدن از جمعیت ۱۲۰۰ نفری کارگران معدن طزره دست کم ۲۰۰ کارگر به اتفاق خانواده خود در خانه‌های سازمانی مستقر در این زمین‌ها ساکن هستند و برای همین موضوع این واگذاری برای آنها حائز اهمیت است.
همچنین به دلیل آنکه در زمین‌های واگذار شده به شهرداری شاهرود به غیر از خانه‌های سازمانی تاسیسات رفاهی و خدماتی دیگری همچون مراکز خرید، ورزشگاه، مجتمع تفریحی، سینما، آمفی‌تئا‌تر، کتابخانه، دانشگاه و موسسات آموزشی واقع شده است، باقی کارگران معدن طزره نیز در اعتراض امروز حاضر بودند.

به گزارش ۲۹ مهر مهر، کارگران و کارکنان معدن ذغال سنگ البرز شرقی، خواستار رسیدگی دقیق و کامل مراجع قضایی و قانونی به فرایند و روش عملکرد سازمان خصوصی‌سازی کشور در واگذاری اراضی این شرکت به بخش خصوصی شدند.

بنابه همین گزارش بنقل از کارگران معترض، عملکرد سازمان خصوصی‌سازی پس از نامه شماره ۳۲/۶۵۷۸ مورخه سوم تیرماه سال ۹۴ این سازمان و عدم ابطال مزایده، معضلی است که مسئولان سازمان خصوصی‌سازی هیچ پاسخی برای آن نداشته و ارائه نمی‌دهند.

کارکنان این معدن با اشاره به غیرقانونی بودن مراحل واگذاری شرکت به بخش خصوصی در دولت دهم افزودند، پاسخگو نبودن مسئولان سازمان خصوصی‌سازی به کارگران و فشار به مدیر عامل شرکت برای انتقال سند مالکیت زمین شرکت، جز فرصت طلبی برای سرپوش گذاشتن به عملکرد غیر قانونی‌شان، توجیه دیگری ندارد.

به گفته کارگران، همانگونه که مدیر عامل شرکت در گفتگو با اصحاب رسانه تاکید کرده است، دولت قبل در قبال سهام عدالتی که به همه مردم داده، مصوب نموده بود تا ۵درصد سهام شرکت‌های دولتی را در قالب سهام ترجیحی به کارکنان و کارگران آن شرکت‌ها واگذار کنند.

تصمیم‌ سازمان خصوصی‌سازی نیز با استفاده از ضعف قانون، ۵درصد سهم کارگران و کارکنان این شرکت را از محل معادنی که همواره زیان ده هستند، تامین نموده و این کارگران را از بخش دوم واگذاری که زمین سایت شرکت با ارزش افزوده بالا است، محروم ساخته‌اند.

کارگران و کارکنان شرکت زغال سنگ البرز شرقی از مدیران این شرکت تقاضا کرده اند تا بررسی کامل موضوع در مراجع قانونی، از امضاء هرگونه سندی که برای واگذاری شرکت تعهدآور باشد، پرهیز نمایند.

همچنین از سازمان بازرسی کل کشور و دستگاه‌های قضایی خواسته اند بررسی نمایند چرا نامه‌ای که سازمان خصوصی‌سازی خطاب به شهردار شاهرود در خصوص ابطال مزایده واگذاری شرکت نوشته شده در این میان نادیده گرفته شده است.

به گزارش ایلنا در همین رابطه،از قرار معلوم این روزها موضوع واگذاری آن قسمت از زمین‌های معدن طزره که در آن خانه‌های سازمانی کارگران و تاسیسات رفاهی و خدماتی متعلق به آنها واقع شده است به شهرداری شاهرود مطرح شده است.

به نقل از کارگران این واحد معدنی گفته می‌شود که از جمعیت ۱۲۰۰ نفری کارگران معدن طزره دست کم ۲۰۰ کارگر به اتفاق خانواده خود در خانه‌های سازمانی مستقر در این زمین‌ها ساکن هستند و برای همین موضوع این واگذاری برای آنها حائز اهمیت است.

همچنین به دلیل آنکه در زمین‌های واگذار شده به شهرداری شاهرود به غیر از خانه‌های سازمانی تاسیسات رفاهی وخدماتی دیگری همچون مراکز خرید، ورزشگاه، مجتمع تفریحی، سینما، آمفی‌تئا‌تر، کتابخانه، دانشگاه و موسسات آموزشی واقع شده است، باقی کارگران معدن طزره نیز در در اجتماع اعتراضی امروز حاضر بودند.

کارگران معدن طزره بایادآوری اینکه تابستان سال گذشته نیز در اعتراض به این واگذاری دست از کارکشیده و تجمعی برپا کرده بودند، افزودند: طبق مقررات هرگونه واگذاری باید از طریق برگزاری مزایده باشد اما ظاهرا سازمان خصوصی سازی قصد دارد تا بدون توجه به الزامات قانونی اراضی مورد نظر را به شهرداری شاهرود واگذار کند.

کپی رایت © 2023 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0