صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > دولت اسلامی ترجیح می دهد۴۰ میلیون نفر، همچنان غیرفعال اقتصادی بمانند

دولت اسلامی ترجیح می دهد۴۰ میلیون نفر، همچنان غیرفعال اقتصادی بمانند

يكشنبه 25 اكتبر 2015

• بر اساس گزارش مرکز آمار ایران از ۶۳ میلیون نفر از جمعیت در سن کار درکشور ، بیش از۴۰ میلیون نفر هیچگونه تحرک و فعالیت اقتصادی ندارند. ۲۷ میلیون نفر از این جمعیت غیرفعال زن و بقیه مرد هستند. ...

علیرغم وجود رقم های میلیونی از بیکاران و وعده هایی که حسن روحانی در خصوص ایجاد اشتغال و از میان بردن مشکل بیکاری می دهد، آمار رسمی بیانگر این است که نه تنها روند افزایش بیکاری در کشور متوقف نشده بلکه با توجه به ناتوانی حکومت در ایجاد اشتغال متناسب با رقم رشد جمعیت آماده کار، دولت ترجیح می دهد نیروی فعال کشور انتظار ایجاد اشتغال نداشته باشند و متقاضی کار نشوند.

بر اساس گزارش مرکز آمار ایران نرخ مشارکت اقتصادی ایران در بهار سال جاری تنها ۳۸ درصد بوده به طوری که کل شاغلان و بیکاران کشور ۲۴ میلیون و ۵۰۹ هزار نفر اعلام شده اند. به این ترتیب، از ۶۳ میلیون نفر از جمعیت در سن کار ایران، ۴۰ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر هیچگونه تحرک و فعالیت اقتصادی ندارند. "مهر" افزوده است که ۲۷ میلیون نفر از این جمعیت غیرفعال را زنان و مابقی را مردان تشکیل می دهند. با این حال، از میان جمعیت مردان در سن کار تنها ۲ میلیون نفر متقاضی شغل هستند و بقیه حتا تقاضای کار هم نمی کنند.

اینکه چرا دو سوم جمعیت در سن کار کشور، ترجیح می دهند خانه نشین باشند تا جویای کار، ناروشن است، هر چند کارشناسان علت این امر را پنهان بودن فعالیت های آنان ذکر کرده اند. گسترش دلالی گری بعضاً منشاء این پنهان کاری به شمار می رود. به گفته ی معاون وزیر کار ایران دست کم ۴۰ درصد اقتصاد این کشور قابل ردیابی نیست.

نتایج یک تحقیق مجلس شورای اسلامی نشان می دهند که در صورت فعال شدن بخش ناچیری از جمعیت غیرفعال کشور میلیون ها نفر بر شمار بیکاران ایران افزوده خواهد شد، زیرا، بازار کار و اقتصاد کشور اساساً ظرفیت و توان پاسخگویی به تقاضای کار را ندارند. به همین دلیل، به نوشته ی خبرگزاری "مهر"، خود مقامات ایران ترجیح می دهند که جمعیت غیرفعال کشور همچنان غیرفعال بماند تا اینکه بازار کار ضعیف و رکودزده ی کشور با هجوم میلیون ها نفر متقاضی جدید شغل روبرو شود.

خبرگزاری "مهر" اضافه می کند که حتا اگر رشد اقتصادی ایران در سال جاری به ۵ درصد برسد، شمار رسمی بیکاران کشور کمتر از ۳ میلیون و ۸۸۰ هزار نفر نخواهد بود. همین منبع می افزاید که حتا اگر سالانه یک درصد بر رشد اقتصادی ایران افزوده شود، شمار بیکاران کشور در سال ۱۴۰۰ به ۵ میلیون و ۷۷۰ هزار نفر خواهد رسید. خبرگزاری "مهر" از این داده ها نتیجه می گیرد که ورود بخش کوچکی از جمعیت غیرفعال کشور به بازار کار، یعنی تبدیل آنان به متقاضیان شغل، بحران بیکاری در ایران را تشدید و غیرقابل کنترل خواهد کرد.

گزارش "مهر" تصریح می کند که حتا اگر تا سال ۱۴۰۰ رشد اقتصادی ایران سالانه به ۵ درصد برسد، شمار رسمی بیکاران کشور سه برابر افزایش خواهد یافت و به ۶ میلیون و ۷۸۰ هزار نفر تا ۷ میلیون و ۳۹۰ هزار نفر خواهد رسید. "مهر" به نقل از کارشناسان افزوده است که به دلیل افت بهای نفت و گسترش دلالی گری در اقتصاد ایران، دولت حسن روحانی در حال حاضر حتا توان ایجاد ۴۰۰ هزار شغل در سال را ندارد.

حمید حاج اسماعیلی، کارشناس مسائل اقتصادی ایران، در گفتگو با خبرگزاری "مهر" گفته است که اوضاع اقتصادی کشور آنقدر بد است که حتا توافق اتمی نتوانست تحرک و امید را، ولو در کوتاه مدت، در اقتصاد ایران ایجاد کند.

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com

يکشنبه ٣ آبان ۱٣۹۴ - ۲۵ اکتبر ۲۰۱۵

کپی رایت © 2023 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0