صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > پیام رسانه‌ای مشترک به مناسبت سفر روحانی به فرانسه

پیام رسانه‌ای مشترک به مناسبت سفر روحانی به فرانسه

جمعه 13 نوامبر 2015

• فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر و سازمان‌های عضو آن در فرانسه و ایران جامعه‌ی حقوق بشر فرانسه، کانون مدافعان حقوق بشر و جامعه‌ی دفاع از حقوق بشر در ایران بیانیه ی مشترکی منتشر کردند ...

پیام رسانه‌ای مشترک

فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر (FIDH)

و سازمان‌های عضو آن در فرانسه و ایران::

جامعه‌ی حقوق بشر فرانسه (LDH)

کانون مدافعان حقوق بشر (DHRC)

جامعه‌ی دفاع از حقوق بشر در ایران (LDDHI)

روحانی در فرانسه - گفت‌وگو درباره‌ی سوریه نباید باعث انحراف از توجه به وضعیت وخیم حقوق بشر درایران شود

(پاریس)، جمعه ۱٣ نوامبر ۲۰۱۵ (۲۲ آبان ۱٣۹۴) ـ حقوق بشر در ایران باید در رأسِ گفت‌وگوهای روحانی و اولاند در دیدار روز سه‌شنبه ۱۷ نوامبر آنها قرار گیرد. شمار موارد نقض حقوق بشر از زمان انتخاب رئیس جمهوری کنونی در ایران افزایش قابل ملاحظه‌ای یافته است و گفت‌وگو درباره‌ی سوریه نباید بر این موارد نقض حقوق بشر سایه افکند.

فدراسیون و سازمان‌های آن گفتند: «دولت‌های دمکراتیک سال‌هاست که در پناه گفت‌وگوهای هسته‌ای پنهان شده‌اند تا از طرح موضوع حقوق بشر در بحث با ایران پرهیز کنند. حالا سوریه مطرح است.»
به گزارش سازمان‌های ما:

- بیش از ٨۰۰ تن در ۹ ماه اول ۲۰۱۵ اعدام شده‌اند که بیشترین تعداد از سال ۱۹٨۹ به بعد است؛
- دادگاه‌‎ها متهمان را به مجازات‌های غیرانسانی، مثل قطع عضو، درآوردن چشم، آزمایش بکارت، شلاق و غیره محکوم می‌کنند؛

- در حدود ۱۰۰۰ نفر محکومیت‌های طولانی زندان را به دلایل سیاسی یا به‌خاطر فعالیت‌های حقوق بشری سپری می‌کنند؛
- حقوق زنان زیر پا گذاشته می‌شود؛

- اقلیت‌های قومی و دینی تحت آزار هستند و بسیاری از خداباوران (بهایی، مسیحی، درویش، اهل سنت و دیگران) به‌خاطر اعتقادشان به زندان افتاده‌اند.

فدراسیون و سازمان‌های آن اعلام کردند: «هیچ کس نباید راضی باشد که با پیشرفت گفت‌وگوها درباره‌ی سوریه، وضع حقوق بشر در ایران وخیم‌تر شود. کلیه‌ی طرف‌های مربوط، از جمله فرانسه، باید رویکردی جهانی و منسجم در پیش بگیرند.»

سه مدافع حقوق بشر عضو سازمانِ عضو فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر هم اکنون در ایران در زندان به سر می‌برند: نرگس محمدی، عبدالفتاح سلطانی و محمد سیف‌زاده. سازمان‌های ما از آقای اولاند می‌خواهند از همتای ایرانی خود خواستار آزادی آنها و کلیه‌ی مدافعان حقوق بشر زندانی در ایران شود.

رئیس جمهور فرانسه بایستی از فرصتِ موجود در این دیدار، استفاده کند و خواهان تضمین برگزاری انتخابات پارلمانی آزاد و شفاف ـ در سازگاری با میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی که ایران تصویب کرده است ـ در فوریه ۲۰۱۶ شود.

فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر (FIDH)

جامعه‌ی حقوق بشر فرانسه (LDH)

کانون مدافعان حقوق بشر (DHRC)

جامعه‌ی دفاع از حقوق بشر در ایران (LDDHI)

کپی رایت © 2023 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0