صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > محکومیت ایران به‌خاطر نقض حقوق بشر در سازمان ملل

محکومیت ایران به‌خاطر نقض حقوق بشر در سازمان ملل

جمعه 18 دسامبر 2015

مجمع عمومی سازمان ملل ایران را به‌خاطر نقض حقوق بشر محکوم کرد. در قطعنامه‌ای که علیه ایران به تصویب رسید، از سرکوب فعالان سیاسی و روزنامه‌نگاران به شدت انتقاد شده است.

به گزارش دویچه وله، مجمع عمومی سازمان ملل متحد ایران و کره شمالی را به‌خاطر نقض حقوق بشر محکوم کرد. قطعنامه پیشنهادی علیه ایران با حضور ۱۹۳ نماینده از کشورهای جهان پنج‌شنبه (۱۷ دسامبر/۲۶ آذر) به رای گذاشته شد که ۸۱ کشور آن را تایید کردند. ۳۷ کشور به این قطعنامه رای منفی و ۷۶ کشور نیز رای ممتنع دادند.

قطعنامه علیه ایران از سوی کانادا تهیه و به مجمع عمومی سازمان ملل ارائه شده بود. در این قطعنامه از سرکوب فعالان سیاسی و روزنامه‌نگاران به شدت انتقاد شده است. این قطعنامه افزایش مجازات اعدام در ایران را یکی از موارد "نگران‌کننده" خوانده است.

این قطعنامه اما از سوی دیگر از تلاش‌های حسن روحانی، رئیس جمهور ایران پیرامون "موضوعات مهم حقوق بشری از جمله رفع تبعیض از زنان و اقلیت‌های قومی" استقبال کرده است.
نماینده ایران در مجمع عمومی سازمان ملل متحد از این قطعنامه انتقاد کرد و آن را "نامنصفانه" و متاثر از "انگیزه‌های سیاسی" دانست.

ایران پس از چین بیشترین آمار اعدام در جهان را دارد. بر اساس گزارش احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، ۷۵۳ نفر در سال ۲۰۱۴ در ایران اعدام شده‌اند که حداقل ۱۳ تن از آنان هنگام ارتکاب جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند.

گرچه بیشتر اعدام‌ها در ایران در سال‌های اخیر در ارتباط با قاچاق مواد مخدر بوده‌ (۶۹ درصد اعدام‌های در شش‌ماهه نخست سال ۲۰۱۵)، اما به گفته برخی مقامات جمهوری اسلامی مجازات اعدام در کاهش جرایم تاثیر چندانی نداشته است.
از اول ژانویه تا اول نوامبر سال ۲۰۱۵ دست‌کم ۸۳۰ نفر در ایران اعدام شده‌اند. در حال حاضر هزاران نفر در صف اعدام قرار دارند. سازمان دیده‌بان حقوق بشر نیز می‌گوید افزایش شمار اعدام متخلفان مواد مخدر، مشکل مواد مخدر در ایران را حل نمی‌‏کند.

به‌تازگی شماری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرحی را امضا کرده‌اند که براساس آن مجازات اعدام باید از بسیاری از تخلفات مربوط به مواد مخدر حذف ‌شود. این طرح از سوی ۷۰ نفر از نمایندگان مجلس امضا شده است.

روسیه، چین، سوریه، عراق و سودان از جمله کشورهایی بودند که به قطعنامه نقض حقوق بشر در ایران رای منفی دادند.
گرچه مفاد این قطعنامه الزام‌آور نیست، اما به گفته ناظران سیاسی تصویب این قطعنامه بیانگر اراده جامعه بین‌المللی برای ادامه دفاع از حقوق بشر در ایران پس از دست‌یابی به توافق هسته‌ای میان گروه ۵+۱ و جمهوری اسلامی است.

کپی رایت © 2023 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0