صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > تجمع جمعی از کارکنان پتروشیمی‌های ماهشهر، عسلویه و هلدینگ خلیج فارس مقابل (...)

تجمع جمعی از کارکنان پتروشیمی‌های ماهشهر، عسلویه و هلدینگ خلیج فارس مقابل مجلس

چهار شنبه 27 ژانويه 2016

جمعی از کارکنان پتروشیمی‌های ماهشهر، عسلویه و هلدینگ خلیج فارس صبح امروز مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.

به گزارش گروه پارلمانی خبرگزاری تسنیم، جمعی از کارکنان پتروشیمی‌های ماهشهر و عسلویه و هلدینگ خلیج فارس صبح امروز (سه‌شنبه ۶ بهمن‌ماه) در اعتراض به خصوصی‌سازی این بخش‌ها مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی در میدان بهارستان تجمع کردند.

کارکنان این شرکت‌ها در تشریح اعتراضات‌شان اعلام می‌کردند که به‌هیچ‌وجه با خصوصی‌سازی شرکت‌های خود مخالف نیستند، اما باید نخست وضعیت کارکنان و پرسنل آن‌ها تعیین تکلیف شود و در این رابطه خواستار رسیدگی نمایندگان مجلس به این موضوع بودند.

تجمع‌کنندگان با پلاکاردها و دست‌نوشته‌هایی با مضمون "آقای زنگنه! چه‌زمانی ما و مشکلات‌مان را خواهی دید؟"، خطاب به وزیر نفت خواستار حل مشکلات‌شان شده‌اند.


تجمع کارگران معادن البرز شرقی در اعتراض به ماه‌ها عدم پرداخت حقوق

کارگران زحمت‌کش معادن شرکت البرز شرقی بار دیگر دست از کار کشیدند و با تجمع در محل این شرکت در شهرستان شاهرود خواهان رسیدگی مسئولان این مجموعه و مسئولان استانی و شهرستانی به ماه‌ها عدم دریافت حقوق و مشکلات‌شان شدند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شاهرود، بیش از ۶۰۰ نفر از کارگران شاغل در معادن ذغال‌سنگ منطقه طزره دامغان متعلق به شرکت ذغال‌سنگ البرز شرقی از صبح امروز با تجمع اعتراض آمیز در محل مجموعه اداری این شرکت در شهرستان شاهرود خواهان رسیدگی مسئولان به مشکلات آنان به‌ویژه عدم پرداخت چندین ماه حقوق معوق کارگران علی‌رغم وعده‌های ماه‌های گذشته شدند.

کارگران معادن ذغال سنگ البرز شرقی که فعالیت آنان جزء سخت و زیان‌آورترین مشاغل محسوب می‌شود در طول ماه‌های اخیر بارها برای رفع مشکلات خود مجبور به تجمع در مراکز دولتی شهرستان‌های شاهرود و دامغان شده‌اند ولی علی‌رغم دیدار نمایندگان آنها با مسئولان شرکتی، فرمانداران، نمایندگان مجلس و حتی وزیر صنعت و معدن گره‌ای از مشکلات آنان باز نشده است.

گفتنی است، معادن ذغال سنگ شرکت البرز شرقی واقع در منطقه طزره شهرستان دامغان با ذخیره بیش از ۴۵ میلیون تن ذغال‌سنگ در خود، جزء بهترین معادن کشور از نظر میزان ذخیره ذغال سنگ محسوب می‌شود و قریب به یک‌هزار و ٣۰۰ کارگر در معادن این شرکت مشغول به‌کار هستند.

کارگران زحمت‌کشی که در سال‌های اخیر، بیش از کار کردن در شرایط بسیار سخت اعماق زمین، تأخیر‌های چندین ماهه در پرداخت حقوق و شرمندگی نزد خانواده‌هایشان، مشکلات بیمه، قرارداد‌های نامطمئن و نبود امنیت شغلی آنان را آزرده کرده است.

کاستی‌ها و مشکلات ریشه‌ای کارگران معادن شرکت البرز شرقی وقتی آشکار شد که در راستای اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی و سیاست خصوصی‌سازی، ۹۵ درصد از سهام معادن این شرکت در سال ۹٣‌به ذوب آهن اصفهان واگذار و پنج درصد باقی مانده نیز طبق قانون، به‌جای سهام عدالت به‌صورت سهام ترجیحی به کارگران و کارکنان شرکت تعلق گرفت و در مرحله بعد این واگذاری، زمین شرکت نیز به مزایده گذاشته شد که در نهایت شهرداری شاهرود برنده آن شد؛ که البته این ارائه سهام و مزایده نیز در نوع خود اعتراضات متعددی را به‌همراه داشت.

http://www.mansourosanloo.com/2016/01/blog-post_26.html

کپی رایت © 2023 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0