صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > آمران کشتار آزادی خواهان در فهرست مورد حمایت «آیت اله»!

آمران کشتار آزادی خواهان در فهرست مورد حمایت «آیت اله»!

يكشنبه 14 فوريه 2016

• اگر از پرونده ی نفرات اول و دوم این فهرست بگذریم، آن گاه نام دو تن برجسته می شود: محمد ری شهری که ناخدا بهرام افضلی را به مرگ محکوم کرد و دری نجف آبادی که از عوامل قتل های زنجیره ای است ...

اخبار روز: در تهران فهرستی برای مجلس خبرگان منتشر شده که گفته می شود فهرست مورد تایید هاشمی رفسنجانی برای استان تهران در مجلس خبرگان است. در این فهرست شانزده نفره نام هاشمی رفسنجانی در صدر قرار دارد و بعد از او نام حسن روحانی دیده می شود. اسامی این فهرست به شرح زیر است:


اکبر هاشمی رفسنجانی

حسن روحانی

ابراهیم امینی

محمد امامی کاشانی

محمود علوی

محمد علی موحدی کرمانی

ابوالفضل میرمحمدی

محمد محمدی نیک (ری شهری)

محسن قمی

محمدعلی تسخیری

محمد سجادی عطا آبادی

قربانعلی دری نجف آبادی

هاشم بطحایی

محمدحسن زالی (فاضل گلپایگانی)

نصرالله شاه آبادی

محسن اسماعیلی

اگر از پرونده ی نفرات اول و دوم این فهرست در مسئولیت جنایاتی که در جمهوری اسلامی روی داده است بگذریم، ان گاه نام دو تن برجسته می شود: محمد محمدی نیک یا همان محمد ری شهری و قربانعلی دری نجف آبادی.

محمد ری شهری بعد از صادق خلخالی، مسئولیت محاکمه افراد سرشناس در اوایل انقلاب را بر عهده داشته است. محمد ری شهری ریاست دادگاهی را به عهده داشته که فرماندهان ارتش جمهوری اسلامی در جنگ ایران و عراق که عضو حزب توده ایران بوده اند در آن محاکمه شده اند. ری شهری ناخدا بهرام افضلی فرمانده ی نیروی دریایی، حسن آذرفر، هوشنگ عطاریان و بیژن کبیری از فرماندهان بلندمرتبه ارتش و اعضای حزب توده ی ایران را به مرگ محکوم کرده است. در منابع اینترنتی همچنین به نام ۱۲۱ نفر از افسران و درجه داران ارتش در ماجرای کودتای نوژه و ۱۰ نفر از افسران و درجه داران ارتش در ماجرای حزب خلق مسلمان که توسط محمد ری شهری اعدام شدند، اشاره شده است.

قربانعلی دری نجف آبادی، از جمله کسانی است که در ماجرای قتل های زنجیره ای در ایران دست داشته است. دری نجف آبادی پس از افشای قتل‌های زنجیره‌ای استعفاء کرده و یونسی جانشین وی گردید. عبدالله نوری درجلسه دادگاه خود، وی را متهم به آگاه بودن از قتل‌ها کرد.

همچنین اتحادیه اروپا طی تصمیم مورخ ۲۳ فروردین ۱۳۹۰ (۱۳ آوریل ۲۰۱۱)، ۳۲ مقام ایرانی از جمله قربانعلی دری نجف‌آبادی را به دلیل نقشی که در نقض گسترده و شدید حقوق شهروندان ایرانی داشته‌اند، از ورود به کشورهای این اتحادیه محروم کرد. کلیه دارایی‌های این مقامات نیز در اروپا توقیف شد.

قربانعلی دری نجف‌آبادی، دادستان کل سابق ایران و وزیر اطلاعات در دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی. به عنوان دادستان کل کشور مسئول برگزاری دادگاه‌های نمایشی بعد از اولین دوره اعتراضات پس از انتخابات بود. در این دادگاه‌ها متهمان از حقوق خود و داشتن وکیل محروم بودند. در این منابع آمده است او همچنین در جنایات کهریزک نیز نقش داشته است.

کپی رایت © 2023 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0