صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > پنج سال حبس برای فعال کارگری، داوود رضوی

پنج سال حبس برای فعال کارگری، داوود رضوی

پنج شنبه 18 فوريه 2016

• داود رضوی عضو هیات مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد از سوی دادگاه انقلاب شعبه ۲۶ به پنج سال حبس تعزیری محکوم گردید و همزمان ابراهیم مددی نایب رئیس سندیکا برای محاکمه دوباره فرا خوانده شد ...

داود رضوی از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد روز ۲۸ بهمن ماه ۹۴ از سوی دادگاه انقلاب شعبه ۲۶ به پنج سال حبس تعزیری محکوم گردید.

بنابر گزارش سندیکای شرکت واحد اتوبوس رانی تهران و حومه، رضوی از اعضای هیئت مدیره این سندیکا که در ۲۳دی ماه سال جاری در این دادگاه محاکمه شده بود از سوی این شعبه حکم ۵ سال حبس تعزیری را دریافت کرد. اتهامات وی اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور، ایجاداخلال در نطم و آرامش عمومی از طریق حضور در تجمعات غیرقانونی اعلام شده است. رضوی از اواخر سال ۸۳ فعالیت های سندیکایی را در شرکت واحد آغاز کرد و در ۱۳خرداد ۸۴ در انتخابات مجمع سندیکای کارگران شرکت واحد بر اساس رای کارگران به عنوان نماینده و عضو هیئت مدیره سندیکا انتخاب گردید و از همان ابتدا تمام توان و تلاش خود را برای احقاق حقوق رانندگان و کارگران شرکت واحد گذاشت و بارها توسط عوامل امنیتی و اطلاعاتی دستگیر و زندانی شد. رضوی در اعتصابات رانندگان شرکت واحد در سال ۸۴ دستگیر و در دادگاه انقلاب شعبه۱۴ به یک سال حبس تعلیقی در سه سال محکوم گردید و از همان سال ۸۴ توسط عوامل امنیتی و کارفرما از کاراخراج گردید. در سال ۸۸ با تلاش ها و پیگیری های زیاد و کمک سندیکای کارگران شرکت واحد توانست از دیوان عدالت اداری رای بازگشت بکار بگیرد و بکارش بازگردد. او باز هم به فعالیت های سندیکایی ادامه داد و در سال ۹۰ بازنشسته شد، هر چند که بازنشستگی نامبرده خارج از اراده بود اما به علت فشارهای بیش از حدی که از سوی حراست و مدیریت شرکت واحد در محیط کار بر وی وجود داشت، به حکم بازنشستگی اعتراضی نکرد.

رضوی نماینده مسکن در سپیدار دو و سه هم می باشد و یکی از عمده اتهامات وی شرکت و سازماندهی تجمعات مقابل شهرداری و وزارت کار برای دستمزد سال ۹۴بوده که با هماهنگی سندیکای کارگران شرکت واحد صورت گرفته است. سندیکای واحد برای حق مسکن رانندگان و کارگران شرکت واحد موفقیت هایی چشمگیر در گرفتن حق مسکن بلاعوض داشته است.

سندیکای کارگران شرکت واحد ضمن محکوم کردن حکم ۵سال زندان داود رضوی، هرگونه تهدید فشار و محکومیت علیه فعالین سندیکایی و فعالین مستقل کارگری را محکوم نموده و خواستار برچیده شدن فضای امنیتی برای کارگران حق خواه و فعالین کارگری و آزادی تمامی کارگران و فعالین کارگری در بند شده است.

ابراهیم مددی دوباره محاکمه می شود

همچنین در خبر دیگری که از سوی سندیکا منتشر شده، گفته شده است ابراهیم مددی نایب رئیس هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتو بوسرانی تهران و حومه سوم اسفند ماه در شعبه ۲۶دادگاه انقلاب به اتهام اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور، ایجاد اخلال در نطم و آرامش عمومی از طریق حضور در تجمعات غیر قانونی محاکمه خواهد شد.

بنابر این گزارش، در نیمه های شب ۸ اردیبهشت ماه سال جاری مامورین وزارت اطلاعات به منازل ابراهیم مددی و داوود رضوی هجوم بردند که بعد از بازرسی و ضبط وسایل شخصی و کامپیوتر و تلفن های همراه، آن ها را در ساعت دو و سی دقیقه بامداد به بند ۲۰۹ زندان اوین در انفرادی های جداگانه منتقل کردند و بعد از ۲۲ روز بازداشت، مددی و رضوی هر کدام با قرار کفالت صد میلیون تومانی از زندان آزاد شدند. داود رضوی در ۲۳دی ماه در شعبه ۲۶دادگاه انقلاب محاکمه و به ۵ سال حبس تعزیری محکوم گردید.

ابراهیم مددی فعالیت های سندیکایی خود را از دهه ۷۰ آغاز کرد و درنیمه دوم سال ۸۳ بطور رسمی به فعالیت های سندیکایی در شرکت واحد پیوست و در ۱۳خرداد سال ۸۴ با کمک دیگر همکاران و رفقایش انتخابات سندیکای کارگران شرکت واحد را برگزار کردند که از همان ابتدا مورد تعقیب و مراقبت عوامل امنیتی قرار گرفت. مددی بارها توسط مامورین امنیتی و اطلاعاتی بازداشت شد و حتی در پی حمله عوامل چماقدار شوراهای اسلامی کار و خانه کارگر به محل سندیکا مورد ضرب وشتم دارو دسته خانه کارگر و قدارکش ها قرار گرفت که در این حمله ابراهیم مددی مصدوم گردید.

مددی در طی فعالیت های سندیکایی در شرکت واحد چندین بار بازداشت و در دادگاه انقلاب محاکمه شد که یک بار از سوی شعبه ۱۴به دلیل اعتصابات سندیکای کارگران شرکت واحد به ۳سال و شش ماه محکوم گردید که بدون مرخصی تا آخرین روز محکومیتش را در زندان سپری کرد و از سوی کارفرما هم در بهمن سال ۸۴ از کاراخراج گردید و با توجه به اینکه از دیوان عدالت اداری رای بازگشت بکار گرفته بود با فشار عوامل امنیتی و کارفرما هرگز نتوانست بکار بازگردد. او یک بار هم به دوسال زندان از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب محکوم شد که در دادگاه تجدید نظر تبرئه گردید. این فشارها هرگز نتوانست مانعی بر تلاش های مددی در راه دفاع از حقوق کارگران باشد.

کپی رایت © 2023 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0