صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > افزایش تعداد بیکاران در ایران

افزایش تعداد بیکاران در ایران

پنج شنبه 7 آوريل 2016

• براساس گزارش مرکز آمار ایران، بی‌کاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ساله معادل ۲۶,۱ درصد است که برای مردان این گروه ۲۲.۳ و زنان ۴۲.۸ درصد اعلام شده است ...

مرکز آمار ایران دیروز نرخ بی‌کاری سال ٩٤ را ١١ درصد اعلام کرد. این نرخ در مقایسه با سال ٩٣ (١٠,٦درصد) چهاردهم درصد افزایش دارد.

به گزارش شرق، براساس نتایج طرح آمارگیری نیروی کار در سال ۱۳۹۴ که مرکز آمار ایران آن را منتشر کرده، در سال گذشته معادل ٣٨,٢ درصد جمعیت دارای ۱۰سال سن و بیشتر، از نظر اقتصادی فعال بوده‌اند؛ یعنی در گروه شاغلان یا بی‌کاران قرار گرفته‌اند. تعداد جمعیت فعال (شاغل و بی‌کار) در کشور ۲۴‌میلیون‌و ۷۰۱‌هزارو ۱۷۷ نفر است که از این تعداد دو‌میلیون‌و ۷۲۹‌هزارو ۹۲ نفر بی‌کار هستند.

شهرنشینان بی‌کار

براساس این گزارش در سال ٩٤ شهرنشین‌ها بیشتر از روستاییان زیر تیغ بی‌کاری بودند. نرخ بی‌کاری برای سال ۱۳۹۴ در مناطق شهری کشور ١٢,٢ و در نقاط روستایی ٨.١ درصد گزارش شده است.

بی‌کاری ٤٢,٨ درصدی زنان جوان

براساس گزارش مرکز آمار ایران، بی‌کاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ساله معادل ٢٦,١ درصد است که برای مردان این گروه ٢٢.٣ و زنان ٤٢.٨ درصد اعلام شده است.

نرخ بی‌کاری جوانان ١٥ تا ٢٩ساله نیز حکایت از آن دارد که ٢٣,٣ درصد از جمعیت فعال ١٥ تا ٢٩ساله بی‌کار بوده‌اند. این شاخص در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بیشتر بوده است.

خدمات جذاب‌تر از سایر شغل‌ها

همچنین ۱۸ درصد از شاغلان کشور در بخش کشاورزی، ٣٢,٥ درصد در بخش صنعت و ٤٩,٤ درصد در بخش خدمات فعال هستند. سهم جمعیت دارای اشتغال ناقص زمانی در کشور ٩.٨ درصد است که این نسبت برای مردان ١٠.٨ و برای زنان ٤.٥ درصد است. اشتغال ناقص زمانی شامل تمام شاغلانی است که در هفته مرجع (هفته سرشماری‌شده) حاضر در سرکار یا غایب موقت از کار به دلایل اقتصادی نظیر رکود کاری و پیدانکردن کار با ساعت کار بیشتر، قرارداشتن در فصل غیرکاری و... بودند و کمتر از ۴۴ ساعت کار کرده و آماده برای انجام کار اضافی در هفته مرجع بوده‌اند.

همچنین اشتغال ناقص زمانی از نسبت جمعیت دارای اشتغال ناقص زمانی به جمعیت شاغل محاسبه می‌شود. براساس گزارش مرکز آمار ایران، سهم شاغلان ۱۵سال و بیشتر با ساعت کار معمول ۴۹ ساعت در هفته و بیشتر ۳۸ درصد در سال ۱۳۹۴ بوده که این نسبت به تفکیک جنسیت برای مردان ٤٢,٧ و زنان ١٣.١ درصد است.

نرخ بی‌کاری ٢ رقمی در ٢٢ استان

بررسی بیشتر گزارش مرکز آمار همچنین نشان می‌دهد، ۹ استان کشور نرخ بی‌کاری تک‌رقمی و ۲۲ استان نرخ بی‌کاری دورقمی را در سال گذشته تجربه کرده‌اند؛ درحالی‌که در سال ٩٣ حدود ١٩ استان نرخ بی‌کاری دورقمی داشته‌اند. علاوه براین گزارش مرکز آمار ایران نشان می‌دهد ۱۹ استان کشور دارای نرخ بی‌کاری بالاتر از میانگین (۱۱درصد) هستند.
کمترین نرخ بی‌کاری را در سال گذشته استان آذربایجان شرقی با ٧,٣ درصد و بیشترین نرخ بی‌کاری را استان کهگیلویه‌وبویراحمد با ١٧.٧ درصد داشته است. بررسی آمار سال ٩٣ هم بیانگر این نکته است که کهگیلویه‌وبویراحمد بی‌کارترین و آذربایجان شرقی پُرکارترین استان کشور بودند. نرخ بی‌کاری در استان‌های خراسان‌رضوی، کهگیلویه‌وبویراحمد و یزد در فاصله سال‌های ۹۳ تا ۹۴ افزایش نسبتا بالایی داشته است به‌نحوی‌که نرخ بی‌کاری این مناطق در دوره مورد بررسی بین ٢.٥ تا ٣.٤ درصد افزایش یافته است.

بالاترین مشارکت اقتصادی متعلق به اردبیل

همچنین بیشترین نرخ مشارکت اقتصادی در استان‌های کشور نیز به ترتیب متعلق به اردبیل با نرخ ٤٣,٧ درصدی، ٤١.٨ درصدی استان خراسان شمالی و یزد و گیلان با نرخ مشارکت اقتصادی ٤١.١ درصدی است. کمترین نرخ مشارکت اقتصادی نیز متعلق به استان سیستان‌وبلوچستان با نرخ مشارکت ٢٩.٩ درصدی، استان کهگیلویه‌وبویر‌احمد با نرخ مشارکت اقتصادی ٣٤.٥درصدی و استان کرمان با نرخ مشارکت اقتصادی ٣٥.٢ درصدی است.

کپی رایت © 2022 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0