صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > تمدید تحریم‌های حقوق بشری اتحادیه اروپا علیه مدیران صدا و سیما و هشتاد مقام (...)

تمدید تحریم‌های حقوق بشری اتحادیه اروپا علیه مدیران صدا و سیما و هشتاد مقام دیگر

چهار شنبه 13 آوريل 2016

• اتحادیه اروپا تحریم‌های حقوق بشری علیه مقامات ایرانی ناقض حقوق بشر را برای یک سال دیگر تمدید کرد ...

عدالت برای ایران، ۲۴ فروردین ۱۳۹۴: اتحادیه اروپا تحریم‌های حقوق بشری علیه مقامات ایرانی ناقض حقوق بشر را برای یک سال دیگر تمدید کرد. به موجب مصوبه اخیر شورای وزیران این اتحادیه، ۸۲ مقام ایرانی به دلیل دست داشتن در نقض شدید حقوق بشر حق سفر به کشورهای اروپایی ندارند و دارایی‌های شخصی‌شان در این کشورها بلوکه می‌شود.

در میان اسامی مقامات ایرانی تحریم شده، نام محمد سرافراز و حمیدرضا عمادی، مدیران صدا و سیما و پرس‌تی‌وی برای سومین سال متوالی به چشم می‌خورد. این دو نفر به دلیل پخش اعترافات اجباری روزنامه‌نگاران و زندانیان سیاسی در سال ۱۳۹۱ از سفر به اتحادیه اروپا ممنوع شدند. این دو نفر تنها مقامات تحریم‌شده به دلیل نقض حقوق بشر هستند که با استفاده از بودجه عمومی برای گرفتن وکلای اروپایی، از این تحریم به دادگاه عدل اروپا شکایت کردند. دادگاه عدل اروپا در آذر ماه سال گذشته، با اعلام اینکه تصمیم اتحادیه برای تحریم این دو تن قانونی و صحیح بوده، ‌اعلام کرد که این دو، به دلیل پخش اعترافات اجباری مرتکب نقض جدی حقوق بشر شده‌اند. در روند این دادگاه، سازمان عدالت برای ایران به عنوان “شخص ثالث” حضور داشت و گزارش “کات! پخش پرس تی وی باید متوقف شود” را در اختیار دادگاه قرار داد. دادگاه عدل اروپا در رای خود نقش این سازمان را در ارائه شهادت قربانیان شکنجه و اعترافات اجباری و خانواده‌های آنان بسیار مهم ارزیابی کرده است. (ترجمه فارسی رای دادگاه عدل اروپا علیه محمد سرافراز، ترجمه فارسی رای دادگاه عدل اروپا علیه حمیدرضا عمادی)

اخیرا شیما شیرانی، مجری پرس‌تی‌وی با پخش یک فایل صوتی، اطلاعات مربوط به آزار جنسی و تهدید از سوی حمیدرضا عمادی، سردبیر ارشد این کانال ۲۴ ساعته انگلیسی که متعلق به صدا و سیما است را به عرصه عمومی کشاند. در پی این اتفاق، روابط عمومی شبکه پرس‌تی‌وی اعلام کرد که عمادی از شغل خود معلق شده و درباره موضوعات مطرح شده در شبکه‌های اجتماعی دست به تحقیق خواهد زد. با این همه، محمد سرافراز که شایعاتی مبنی بر برکناری او منتشر شده بود، همچنان در ریاست صدا و سیما باقی مانده است.

علاوه بر مدیران صدا و سیما، اسامی بسیاری از مقامات بلندپایه ایرانی در فهرست تحریم‌های حقوق بشری اتحادیه اروپا به چشم می‌خورد. از جمله این افراد می‌وان به صادق لاریجانی، رییس قوه قضاییه (به دلیل اجرای احکام اعدام، شلاق، قطع عضو و سنگسار که با تأیید او صورت می‌گیرد)، حسن فیروزآبادی، رییس ستاد کل نیروهای مسلح (به دلیل اعمال خشونت و سرکوب بی‌رحمانه علیه معترضین و مخالفین از سوی نیروهای تحت امر او)، قربانعلی دری نجف آبادی، نماینده اصلاح طلبان در مجلس خبرگان (به دلیل نقشی که به عنوان دادستان کل کشور در برگزاری دادگاه‌های نمایشی بعد از اولین دوره اعتراضات پس از انتخابات ۱۳۸۸ داشت)، سعید مرتضوی، دادستان سابق تهران (به دلیل صدور احکام بازداشت گسترده صدها فعال، روزنامه‌نگار و دانشجو) و محمد مقیسه، قاضی دادگاه انقلاب (به دلیل ریاست دادگاه‌های ناعادلانه و صدور احکام حبس بلندمدت و مجازات اعدام برای فعالان اجتماعی، سیاسی و روزنامه‌نگاران) اشاره کرد.

تاریخچه تحریم‌های حقوق بشری

در پی سرکوب شدید معترضان و تظاهرکنندگان پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ و با تلاش فعالان و سازمان‌های حقوق بشری ایرانی و بین‌المللی برای ناامن کردن فضای خارج از چارچوب مرزهای ایران برای ناقضان حقوق بشر، اتحادیه اروپا بالاخره در فروردین ۱۳۹۰ موازین مربوط به تحریم‌های حقوق بشری را تصویب کرد. براساس این مصوبه، مقامات ایرانی که در نقض شدید آزادی‌های مدنی و حقوق مخالفان، معترضان، روزنامه‌نگاران، مدافعان حقوق بشر و یا شکنجه و اعدام نقش داشته‌اند در لیست ممنوعیت ورود به اتحادیه اروپا قرار می‌گیرند و دارایی‌های‌شان در کشورهای این اتحادیه بلوکه می‌شود. این مصوبه باید حداقل سالی یک بار مورد بازبینی قرار گیرد. در همان تاریخ، شورای اروپا اسامی ۳۲ نفر را وارد فهرست تحریم‌های حقوق بشری کرد.

در مهر ۱۳۹۰، ۲۹نفر، در فروردین ۱۳۹۱، ۱۷نفر و در اسفند ۱۳۹۱، ۹نفر دیگر به علاوه پلیس سایبری به فهرست تحریم‌ها اضافه شدند اما از آن تاریخ و پس از روی کار آمدن دولت روحانی، با وجود تداوم نقض حقوق بشر در ایران هیچ ناقض حقوق بشر دیگری به این فهرست اضافه نشده است.

در فروردین ۱۳۹۳، کل فهرست مجددا تمدید شد. اتحادیه اروپا در فروردین ۱۳۹۴ ضمن تمدید تحریم‌های حقوق بشری برای یک سال دیگر، نام الهی موسی‌خلیل که تکرار اسم موسی خلیل‌الهی بوده و همچنین اسامی نبی‌الله حیدری و غلامعلی رضوانی را (به دلایل نامعلوم) از فهرست حذف کرد. امسال نیز مالک اژدر شریفی به دلیل اینکه دو بار در دو لیست مختلف آمده بود از یکی از لیست‌ها حذف شده است.
نام حسین همدانی، فرمانده لشکر محمد رسول‌الله سپاه پاسداران نیز به دلیل کشته شدن در سوریه از فهرست خط خورده است. به این ترتیب، در حال حاضر ۸۲ تن از ناقضان حقوق بشر در ایران و یک نهاد (پلیس سایبری) حداقل تا فروردین ماه سال آینده در فهرست تحریم‌های حقوق بشری باقی خواهند ماند.

کپی رایت © 2023 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0