صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > صدای آزادگان دربند باشیم!

صدای آزادگان دربند باشیم!

دو شنبه 18 ژوئيه 2016

• شبکه همبستگی برای حقوق بشر در ایران اعلام کرد از روز جمعه تا یکشنبه در چندین شهر اروپا و آمریکا در پشتیبانی از زندانیان اعتصابی؛ تجمع های اعتصاب غذا برگزار می کند ...

موج اعتصاب غذای زندانیان سیاسی - عقیدتی در ایران به شدت نگران کننده است.* این اولین‌بار نیست که آنها برای اعتراض به احکام ناعادلانه، شرایط اسفبار زندان، سرکوب مضاعف، تبعیض، نبود امکان معالجه برای زندانیان بیمار و رسیدن به خواست‌های‌شان به اعتصاب غذا روی می آورند!

زندانیان سیاسی - عقیدتی در ایران عاشق زندگی هستند و با همه وجودشان حرمتِ جسم و جان انسان را پاس می‌دارند. آنها برای شکفتن و بارور شدن زندگی همه شهروندان مبارزه می‌کنند. آنها به خاطر اعتراض به نبود آزادی و برابری و شرایط دشواری که در ایران بر گسترده ترین بخش‌های جامعه حاکم است زندانی شده اند. اعتصاب غذای آنها برای اثبات قدرت و یا ریاضت‌کشی نیست، اعتراض است و مبارزه برای زندگی.

در ماه های گذشته، بیش از شصت نفر از زندانیان سیاسی – عقیدتی* در ایران مجبور شده اند برای رسیدن به خواست‌هایشان به اعتصاب غذا روی بیاورند. این اعتصاب غذاها گاه روزها و هفته ها و حتا بیش از دو ماه طول کشیده و سلامت و جان زندانی را در خطر قرار داده است. هم اکنون و طبق آخرین اخبار، مریم نقاش زرگران, سعید حسین زاده موحد، رسول حردانی، علی حمزه زاده و ابراهیم فیروزی در اعتصاب غذا هستند.

ما برای اعتراض به شرایط غیرانسانی حاکم بر زندان‌های جمهوری اسلامی ایران، برای پشتیبانی از خواست‌های به حق زندانیان سیاسی – عقیدتی و برای ابراز همبستگی با آنهایی که مجبور شده اند به عنوان آخرین امکان برای رسیدن به خواست‌های‌شان به اعتصاب غذا روی بیاورند، مدت ۴٨ ساعت به اعتصاب غذایی نمادین دست می‌زنیم.
ما طرفداران حقوق بشر برای جسم و جان انسان حرمت قائلیم و بر این باوریم که انسان برای یک زندگی بارور و شکوفا در آزادی و برابری به جهان پا می‌نهد. ما با همه ایدئولوژی‌ها و نظام‌های سیاسی و عقیدتی که حرمت جسم و جان انسان را نگه نمی‌دارند مخالفیم. ما عاشق زندگی، شادی و زیبایی هستیم.

اعتصاب غذای نمادین ما برای همبستگی و پشتیبانی از ده ها زندانی سیاسی در ایران است که برای رساندن صدای خود به گوش مسئولان، مجبورند به این امکان نهائی روی آورند. زندانیانی که در پافشاری بر خواست‌های به حق خود، گاه مجبور شده‌اند همچون نسرین ستوده، محمد صدیق کبودوند و جعفر عظیم زاده با پذیرش همه پیآمدهای ناگوار، نه ۴٨ ساعت که بیش از ۴٨ روز اعتصاب غذای خود را ادامه داده و در شرایط خطرناک و گاه غیر قابل جبران، در آستانه مرگ قرار گیرند.

اعتصاب غذای نمادین ما، اعتراض است به فقر و شرایط دشوار زندگی برای اکثریت جامعه؛ به سرکوب، خفقان و نبود آزادی؛ به بازداشت و زندانی‌کردن آزادگانی که برای تغییر و بهبود این وضعیت اسفبار مبارزه می‌کنند؛ به بیدادگاه های جمهوری اسلامی که بدون رعایت موازین اولیه قضایی و زیر نفوذ نیروهای امنیتی، زنان، دانشجویان، فعالان سندیکایی و کارگری، روزنامه نگاران، کنش‌گران حقوق بشر، کنش‌گران سیاسی و تلاشگران جنبش‌های اجتماعی ایران را به زندان‌های طولانی محکوم می‌کنند. در یک کلام، اعتصاب غذای ما اعتراض به پایمال‌شدن همواره حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران است.

ما از سازمان‌های بین‌المللی حقوق بشر، جامعه‌ بین‌المللی و همه نهادهای دموکراتیک می‌خواهیم که برای رعایت حقوق بشر، پایان دادن به هرگونه شکنجه، آزار و اذیت زندانیان سیاسی - عقیدتی و الغای مجازات اعدام در ایران، به فشارهای خود بر جمهوری اسلامی ادامه دهند.

ما همه دولت‌هایی را که در پی توافق هسته‌ای هیأت‌های بازرگانی خود را به ایران روانه می‌کنند، فرا می‌خوانیم که نقض حقوق بشر در ایران را در ازای سود نادیده نگیرند.

ما از ساعت ۱٨ روز جمعه ۲۲ ژوئیه تا ساعت ۱٨ روز یکشنبه ۲۴ ژوئیه ۲۰۱۶، در شهرهای آتلانتا، پاریس، دالاس، دورتموند، فرزنو، کلگری، گوتنبرگ، مونترئال، نیویورک، ونکوور، هامبورگ و در برخی شهرهای دیگر اروپا و آمریکا و کانادا دست به اعتصاب غذا زده و یا در همراهی با حرکت اعتراضی اعتصاب غذا، و برای پشتیبانی از زندانیان سیاسی - عقیدتی در ایران، حرکت‌های اعتراضی دیگری سازمان خواهیم داد.

ما از همه ایرانیان آزاده دعوت می‌کنیم در پشتیبانی از مبارزه مردم ایران برای حقوق بشر، آزادی و برابری و در همبستگی با زندانیان سیاسی – عقیدتی، به هرگونه که می‌‌توانند با این حرکت‌های اعتراضی همراهی کنند.

شبکه همبستگی برای حقوق بشر در ایران

با پشتیبانی
فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر

انجمن مانیفست آزادی‌ها (Association du Manifeste des libertés )

جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران (عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر)

کپی رایت © 2023 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0