صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > شهرام امیری، کارشناس فیزیک هسته ای اعدام شد

شهرام امیری، کارشناس فیزیک هسته ای اعدام شد

يكشنبه 7 اوت 2016

• بنا به گفته خانواده ی شهرام امیری پژوهشگر فیزیک هسته ای ایران، جمهوری اسلامی روز سیزدهم مرداد وی را اعدام و جسد او را به کرمانشاه منتقل کرده است. روز یکشنبه قوه قضائیه اعدام شهرام امیری را تاییدکرد ...

به گزارش خبرگزاری هرانا ـ خانواده شهرام امیری، پژوهشگر اتمی ایرانی که برای مدتی به آمریکا پناهنده شده بود و سپس به ایران بازگشت و بعنوان “قهرمان ملی” مورد استقبال مقامات عالیرتبه قرار گرفت از اعدام او در سحرگاه چهارشنبه ۱۳ مردادماه خبر می دهند. پیش تر گفته شده بود آقای امیری به اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق افشای اسناد طبقه بندی شده به تحمل ده سال حبس محکوم شده است.

بی.بی.سی با استناد به اظهارات مادر شهرام امیری در باره خبر اعدام وی نوشته است: مرضیه امیری، مادر شهرام امیری به بی‌بی‌سی فارسی گفت که یک روز قبل از اعدام با پسرش دیدار داشته و پسرش به او خبر داده که به‌زودی قرار است اعدام شود.
بر اساس این گزارش، آقای امیری چهارشنبه، ۱۳ مرداد "در مکانی نامعلوم" اعدام شده است.

خانم امیری می‌گوید که پسرش ۱۰ سال حکم زندان داشته اما ناگهان ماه پیش اعلام کردند که او قرار است اعدام شود.

محسنی‌اژه‌ای سخنگوی قوه قضائیه ایران، روز یکشنبه ۱۷ مرداد به خبرنگاران گفت که حکم اعدام آقای امیری بعد از اثبات "اتهام جاسوسی وی و تأیید حکم دادگاه بدوی در دیوان عالی کشور" اجرا شده است.

بنا به نوشته خبرگزاری هرانا شهرام امیری، پژوهشگر و متخصص رادیو ایزوتوپ‌های پزشکی در دانشگاه صنعتی «مالک اشتر» وابسته به نیروهای نظامی ایران بود. او در سفر حج در خرداد ۱۳۸۸ در عربستان ناپدید شد و نزدیک به یک سال بعد، در ۲۲ تیر ۱۳۸۹ به دفتر حفاظت منافع ایران در واشنگتن رفت و دو روز بعد به ایران بازگشت. در این مدت، چندین ویدئو با سخنان متناقض از او منتشر شده بود از جمله این‌که توسط مقامات سازمان سیا در عربستان ربوده و به آمریکا منتقل شده بود.

ویدئوی دیگری از او منتشر شد که گفته بود برای زندگی و تحصیل به آمریکا مهاجرت کرده و در آن‌جا پناهنده شده است.

رامین مهمانپرست، سخنگوی وقت وزارت خارجه ایران در واکنش اعلام کرده بود امیری را عربستان به امریکا تحویل داده؛ مقامات آمریکا همان زمان گفتند این شهروند ایرانی در ایالات متحده پناهنده شده است.

مدتی پس از بازگشت شهرام امیری به ایران، یک مقام آگاه به خبرگزاری فارس گفته بود این یک جنگ اطلاعاتی بین سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا و ایران بود که طراحی و مدیریت آن توسط ایران انجام شد.

این مقام آگاه در ادامه افزوده بود: «ما در هدف‌گذاری خود به دنبال این بودیم که از درون سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا اطلاعات خوبی را بدست بیاوریم و در مقطعی که آقای شهرام امیری در آمریکا بود، توانستیم ارتباطی را با وی در اواخر سال ۸۸ برقرار کنیم و اطلاعات بسیار ارزشمندی از این طریق به دست آمد و در عین حال ایشان مدیریت و راهنمایی نیز شدند. به دلیل آنکه اطلاعات شهرام امیری به خاطر فشردگی زمانی و ملاحظات خاص از طریق ارتباط از راه دور قابل دریافت نبود، در بازگشت به میهن اسلامی این اطلاعات منتقل شد و دستگاههای اطلاعاتی جمهوری اسلامی ایران هم اکنون جزئیات ارزشمندی از سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا در اختیار دارند که پیروزی بسیار بزرگی است.»

پس از آن، اخباری منتشر شد که شهرام امیری در طول مدت اقامت‌اش در ایالات متحده برخی اطلاعات مربوط به پرونده اتمی ایران را به مقامات آمریکا ارائه داده است؛ اطلاعاتی که برای واشنگتن چندان ارزشمند هم نبودند.

امیری در بازگشت به ایران مورد استقبال مقامات از جمله حسن قشقاوی قرار گرفت اما مدتی پس از ورود به ایران دستگیر و بازداشت شد.

مقامات ایران در ابتدا این اخبار را تکذیب می‌کردند. چندی بعد، سعید جلیلی، دبیر وقت شورای عالی امنیت ملی در گفتگو با مجلی آلمانی «اشپیگل»، آن‌را تائید کرد و گفت: «او در جریان یک سفر خارجی ربوده شده و یک سال را خارج از مرزهای ایران گذرانده بعد او برگشت و حالا ما داریم از او تحقیق می‌کنیم که چه اتفاقی برایش افتاده است.»

شهرام امیری در نهایت به اتهام «تماس و برقراری ارتباط مجرمانه با کشورهای متخاصم و اقدام علیه امنیت ملی و در اختیار گذاردن اطلاعات طبقه بندی شده به دشمن»، به ده سال حبس و پنج سال تبعید به خاش محکوم شد؛ اتهامی که ادعای مقامات جمهوری اسلامی درباره این‌که امیری با هماهنگی آنها در سیا نفوذ کرده بود را رد می‌کرد.

هنوز مشخص نیست به چه علت این پژوهشگر ایرانی که بر اساس رای دادگاه به حبس و تبعید محکوم شده بود، اعدام شده است. مادر شهرام امیری درگفتگو با اتاق خبر گفت چند روز پیش برای ملاقات با شهرام با آنها تماس گرفتند، زمانی که خانواده برای ملاقات از کرمانشاه به تهران رفتند، مطابق معمول با چشم بسته و وَن به منزل محل نگهداری فرزندش منتقل نشدند و به «یک پادگان» رفتند. منظور مادر شهرام امیری احتمالا زندان اوین یا رجایی‌شهر کرج است. خانم امیری می‌گوید در زمان ملاقات، این شهرام بود که به او گفت دیدارشان، «ملاقات آخر» است و او قرار است اعدام شود؛ موضوعی که خانواده را شوک زده کرد.


"شهرام امیری" کیست؟

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛ در 24 ساعت اخیر دستگاه تبلیغاتی دولت انگلیس درباره اعدام "شهرام امیری" جنگ روانی بی سابقه‌ای را به راه انداخته است.

شهرام امیری که کارشناس صنعت پزشکی هسته ای است در سال 1388 در سفر حج عمره ناپدید می شود و پس از 13 ماه غیبت در تیر ماه ۱۳۸۹ به دفتر حافظ منافع ایران در آمریکا مراجعت کرده و در مدت کوتاهی به ایران بازمی گردد.

در تیرماه ۱۳۸۹، اوایل افشای این ماجرا، از "شهرام امیری" چند ویدئوی متناقض منتشر شد. در یکی از ویدئوها "شهرام امیری" مدعی شد که توسط آمریکایی‌ها و عربستانی‌ها ربوده شده اما وی موفق شده که از دست آنان فرار کند.

وی در این ویدئو گفت: "ربایندگان من را به خانه‌ای در نقطه نامعلومی در عربستان بردند و در این خانه به من داروی بیهوشی تزریق کردند و وقتی به هوش آمدم، در یک هواپیمای پهن پیکر عازم آمریکا بودم."

در همان زمان، یک ویدئوی دیگر از امیری منتشر شد که در آن گفته بود هدفش از انتشار آن پیام پاسخ دادن به شایعه‌ها است. در این ویدئو گفته بود که پژوهشگر فیزیک بهداشت است و در زمینه حفاظت در برابر اشعه تحقیق می‌کند و به منظور ادامه تحصیل و گرفتن درجه دکترا در همین رشته به ایالات متحده آمده است و در نظر دارد پس از پایان تحصیلات خود، "اگر امکان بازگشت در امنیت" وجود داشته باشد، نتیجه کار خود را در اختیار ایرانیان و سایرین قرار دهد.

"هیلاری کلینتون"، وزیر وقت امور خارجه آمریکا، گفته بود که شهرام امیری به میل خود به این کشور سفر کرده بود و پس از زندگی آزادانه در آن، به اختیار خود می‌توانسته ایالات متحده را ترک کند که شهرام امیری این موضوع را در بدو ورود به ایران تکذیب کرد.

در زمان بازگشت به ایران نیز "امیری" مدعی می شود که به او پیشنهاد پرداخت پولی معادل 10 تا 50 میلیون دلار داده شده بود که وی این پیشنهاد را رد کرده و به کشور بازگشته است. وی در این زمینه عنوان داشت: از روز اول در تلاش برای تطميع من بودند و حتی عنوان کردند که در ازای يک مصاحبه ۱۰ دقيقه‌ای با سی‌ان‌ان که در طی آن عنوان شود پناهنده شده‌ام و به خواست خود به آمريکا رفته‌ام، ۱۰ ميليون دلار در اختيارم قرار می‌دهند. يک تلفن نيز در اختيار من قرار داده بودند و اعلام کردند که اگر از رفتن به ايران منصرف شوم تا ۵۰ ميليون دلار نيز به من خواهند داد و گفتند نيازی نيست هيچ مصاحبه‌ای انجام دهی، ما شما را به هر کشور اروپايی که بخواهی منتقل می‌کنيم و تحت حمايت مالی و سازمانی خود قرار می‌دهيم.

**شهرام امیری اطلاعات طبقه بندی شده را به قیمت 5 میلیون دلار فروخته است

اما یکی از روزنامه های آمریکایی در این زمینه به فروش اطلاعات طبقه بندی شده از سوی امیری به آمریکا اذعان کرده است. در سال 2009 میلادی روزنامه آمریکایی "واشنگتن پست" نوشت: شهرام اميری، «دانشمند هسته‌ای» ایران، با دريافت بيش از پنج ميليون دلار «اطلاعات مفيدی» در اختيار سازمان اطلاعات مرکزی آمريکا، سیا، قرار داده است.

به نوشته روزنامه واشنگتن پست، شهرام امیری اجباری برای بازگرداندن این پول ندارد، ولی به دلیل تحريم‌های مالی‌ که عليه ايران اعمال شده است امکان دسترسی به اين پول را نخواهد داشت.

واشنگتن پست به نقل از مقامات آمريکایی در مورد بازگشت شهرام اميری به ايران مدعی شد که وی نگران خانواده‌اش بود و می‌ترسید که به خانواده اش آسیب برسد. این روزنامه آمریکایی به نقل از مقامات آمریکایی افزود: "هم‌اکنون ما اطلاعات امیری را در اختیار داریم و ایرانی‌ها خود او را" .

اما پس از تحقیقات میدانی در داخل کشور درباره عملکرد "شهرام امیری" مشخص شد که وی اطلاعات محرمانه را به آمریکا فروخته است. حجت الاسلام والمسلمین "غلامحسین محسنی اژه ای" سخنگوی قوه قضائیه اخیرا در نشست خبری اعلام کرد که "شهرام امیری" به جرم جاسوسی برای شیطان بزرگ، امریکا اعدام شد.

سخنگوی قوه قضائیه افزود: البته دروغی از سوی خانواده این شخص مطرح شده بود، مبنی بر اینکه شهرام امیری تنها به 10 سال زندان و تبعید محکوم شده است.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای گفت: این شخص با حضور وکیل در دادگاه بدوی به اعدام محکوم شد، سپس اعتراض به حکم پرونده با وسواس خاصی در دیوان عالی کشور بررسی و حکم اعدام تایید شد.

کپی رایت © 2023 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0