صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > سومین روز تجمع کارگران مخابرات در برابر مجلس

سومین روز تجمع کارگران مخابرات در برابر مجلس

سه شنبه 1 نوامبر 2016

• بنابر گزارش ها علاوه بر تداوم تجمع اعتراضی در مقابل مجلس، زمزمه اعتصاب سراسری نیز در میان کارگران و پرسنل شرکتی مخابرات در صورت عدم رسیدگی به خواست هایشان آغاز شده است ...

اتحادیه آزاد کارگران ایران: در پی دو روز تجمع مداوم کارگران و پرسنل شرکتی (پیمانکاری) مخابرات کشور در مقابل مجلس که با خواست حذف شرکتهای پیمانکاری، انعقاد قرارداد مستقیم با مخابرات، اجرای طرح طبقه بندی مشاغل، تامین امنیت شغلی و بهبود شرایط معیشتی صورت گرفته است، امروز نیز این کارگران با کمی تاخیر از ساعت ده و نیم صبح تجمع خود را در مقابل مجلس آغاز کردند.

بنابر گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، دیروز علیرغم وعده ای که روز یکشنبه به این کارگران مبنی بر برگزاری جلسه ای با شرکت مسئولین مخابرات کشور، نماینده های مجلس و نماینده های کارگران برای رسیدگی به خواست هایشان داده شده بود این جلسه برگزار نشد و تا ساعت 3 بعد از ظهر تعدادی از نماینده های مجلس با حضور در میان کارگران و سخنرانی، وعده رسیدگی به خواستهای آنان را دادند و تلاش کردند به این تجمع پایان داده شود. اما با ایستادگی کارگران، ساعت 3 بعد از ظهر تعدادی از نماینده های آنان را به داخل مجلس فرا خواندند و جلسه ای با شرکت برخی نماینده های مجلس، نماینده پارلمانی وزارت ارتباطات در مجلس و نماینده های کارگران برگزار شد. در این جلسه که به مدت سه ساعت تا ساعت 6 غروب ادامه داشت توافقاتی پیرامون اجرای طرح طبقه بندی مشاغل، تضمین امنیت شغلی و عدم تهدید و اخراج کارگران شرکت کننده در تجمع صورت گرفت اما از آنجا که با خواست اصلی این کارگران یعنی حذف شرکتهای پیمانکاری و انعقاد قرارداد مستقیم توافقی به عمل نیامد این جلسه بدون نتیجه پایان گرفت.

با پایان بدون نتیجه این جلسه و اصرار نمایندهای مجلس مبنی بر عدم تجمع کارگران در صبح امروز در مقابل مجلس که به بهانه حضور رئیس جمهور در مجلس صورت گرفت و همچنین ایجاد فضای امنیتی و قطع کانال تلگرامی کارگران و پرسنل شرکتی مخابرات تا ساعت 1 بامداد امروز، آنان نسبت به برگزاری تجمع امروز در مقابل مجلس مردد شدند و برخی نماینده هایشان اعلام نمودند صبح روز چهارشنبه تجمع خود را در مقابل مجلس از سر خواهند گرفت. در پی این تهدیدات و قطع کانال تلگرامی کارگران، بسیاری از این کارگران هم که از نقاط مختلف کشور برای تجمع امروز آماده حرکت به تهران بودند از حرکت منصرف شدند. اما علیرغم این وضعیت، کارگران و پرسنل شرکتی مخابرات از ساعت ده و نیم صبح امروز بار دیگر تجمع خود را در مقابل مجلس از سر گرفتند و تا لحظه مخابره این خبر (ساعت 1 ظهر) این تجمع ادامه دارد.

دیروز و پریروز در پی تهدید به اخراج کارگران و پرسنل شرکتی مخابرات، پدر یکی از مهندسان شرکتی در شهرستان خوی با شنیدن خبر شرایط امنیتی پیش آمده و احتمال اخراج فرزندش (مهندس ملتجی) سکته کرد و جان باخت.

در تجمع کارگران و پرسنل شرکتی مخابرات که مدت سه روز است در مقابل مجلس ادامه دارد خانواده ها و فرزندان خردسال تعدادی از کارگران نیز شرکت دارند و با توجه به نبود مکان مناسب برای استراحت شبانه، آنان تحت شرایط سخت توام با سرمای شبانه، اعتراض خود را ادامه میدهند و احتمال مریضی فرزندان کوچک خانواده های آنان بسیار جدی است، با این حال وزارت ارتباطات و مجلس شورای اسلامی همچنان در مقابل خواست بر حق این کارگران برای انعقاد قرارداد مستقیم و حذف شرکتهای پیمانکاری غارتگر از شرکت مخابرات اصرار می ورزند. کارگران شرکتی مخابرات دیروز تا آخر تجمع خود، بطور مرتب شعارهایی از قبیل قرارداد مستقیم حق مسلم ماست - مخابرات حیا کن پیمانکارو رها کن و .... میدادند. فایل صوتی تصویری شعارهای کارگران و پرسنل شرکتی مخابرات بر روی کانال تلگرامی اتحادیه آزاد کارگران ایران به آدرس ttps://telegram.me/ettehad درج شده است.

شرکتهای پیمانکاری در مخابرات سراسر کشور واسطه هایی بین شرکت مخابرات و پرسنل مخابراتی هستند که با دستمزدهای بسیار ناچیز هزاران نفر را بکار گرفته اند. این کارگران از بسیاری از مزایای قانونی که کارگران رسمی مخابرات دارند محرومند و دسترنج آنان بطور مضاعفی توسط این شرکتها که اغلب با واسطه هایی متعلق به مدیران رده بالای مخابرات می باشند غارت میشود.

بنابر گزارش دیگری که بدست اتحادیه ازاد کارگران ایران رسیده است علاوه بر تداوم تجمع اعتراضی در مقابل مجلس، زمزمه اعتصاب سراسری نیز در میان کارگران و پرسنل شرکتی مخابرات در صورت عدم رسیدگی به خواست هایشان آغاز شده است.

اتحادیه آزاد کارگران ایران با محکوم کردن سیاست دولت روحانی که بلافاصله پس از استقرار، مصوبه هیات وزیران دولت قبلی را مبنی بر حذف شرکتهای پیمانکاری ملغی کرد حمایت خود را از مبارزات کارگران شرکتی مخابرات و دیگر کارگران در سراسر کشور برای حذف شرکتهای پیمانکاری و تامین نیروی انسانی اعلام میدارد و مصرانه خواهان برچیده شدن همه شرکتهای پیمانکاری و شرکتهای تامین نیروی انسانی در کلیه مراکز تولیدی و خدماتی کشور است.

کپی رایت © 2023 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0