صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > بیانیه‌ها > بیانیه دکتر محمد ملکی به مناسبت شانزده آذر ۱۳۳۲، روز دانشجو

بیانیه دکتر محمد ملکی به مناسبت شانزده آذر ۱۳۳۲، روز دانشجو

سه شنبه 6 دسامبر 2016

16azarتقدیم به شهدای دانشگاهها…

بسم الحق

۸۲ سال مبارزه در مسیر آزادی و برابری

( پیام به فرزندان دانشجویم )

عزیزان من…
میخواهم در سنین پیری و کهولت، و در شرایط سخت بیماری، بار دیگر با شما که آینده سازان ایران عزیز هستید، سخن بگویم:

شصت و سومین سالگرد “روز دانشجو” را…

که با خون و قیام بخاطر آزادی ملت همراه بود،

به شما آزادگان و گرامیان یادآور شوم، و به نسلی که فاصله سنی اش با این روز و حوادث آن بسیار زیاد است، بگویم؛ شما در این ۸۲ سال ( ۱۳۱۳ _ ۱۳۹۵ ) که از تاسیس نخستین دانشگاه ایران ( دانشگاه تهران ) میگذرد، همیشه در راس مبارزین و تحول خواهان و دیکتاتور ستیزان بوده اید، و کمتر تحولی در کشور به وقوع پیوسته که دانشجویان و دانشگاهیان در آن نقش برجسته و اساسی نداشته باشند.

فرزندان مجاهد و مبارزم…

پدر پیرتان که حدود ۷۰ سال در رثاء آزادی…

خستگی ناپذیر نالیده و زجرها کشیده و زندانها دیده و شکنجه های فراوان و مشکلات بسیار را خود و خانواده اش تحمل کرده است، اینک به این اعتقاد رسیده که کشور ما آبستن حوادث دگرگون سازی است، و این روزها باید همه با هم متحد و دست در دست… بسوی جنبش دگرگون ساز که ریشه در تجربیات گذشته دارد…، و با آگاهی و درس آموزی از حکومتهای استبدادی، بویژه “نظام ولایی” همراه است، گامهای استوار برداریم، تا بار دیگر فریب دغلکاران، اعم از آخوندهای افشاشده و دیگران که در این سالها شعار آزادیخواهی زیاد سر دادند ولی در عمل هیچ بودند را نخوریم.

باید جنبشی برپا کرد…،

جنبشی که بیش از صد سال در کشور ما به وقوع پیوسته، از جنبش مشروطه و قیام سردار جنگل و نهضت ملی به رهبری “دکترمصدق”، و انقلاب استبداد ستیز سال۵۷… که همگی در اثر خیانت و دزدیده شدن به وسیله عوامل داخلی و خارجی با شکست مواجه شد، و آن بر سر ملت ما آمد، که امروز همگی شاهد و ناظر آن هستیم.

عزیزان من…

اگر تنها نظری به وقایع چند ماه اخیر بیفکنیم،

این حقیقت بر ما بیش از پیش روشن میگردد…،

که “نظام ولایی” چنان در فساد همه جانبه فرورفته،

و به حال احتضار افتاده، که دیگر امیدی به نجات این بیمار که تمام بدنش را عفونت فراگرفته، نیست. عفونتی که از مغز سر تا کف پای این مریض را لحظه به لحظه به سوی نیستی می کشاند
.

فایل صوتی “آیت الله منتظری”…

که حکومت سالها تلاش میکرد تا از افشای آن جلوگیری کند، بسیاری از حقایق را روشن ساخت، و چنان لرزه ای به جامعه و بخصوص آنهائی که باور این چنین اعمالی را از (حکومت عدل علی !!!) نداشتند وارد کرد، که می بینید و می شنوید.

جنایاتی که آخوندها…

بویژه در دهه ی شصت در حق دانشجویان و دیگر فرهیختگان انجام داد، بسیاری از چشم ها و گوش ها را باز کرد، نا بدانند کسانیکه بنام خدا و دین در این مملکت حکومت میکنند، جانیانی هستند که برای ادامه حیات خود، از هیچ جنایتی دریغ نکرده و نمی کنند.

من از فرزندان دانشجویم میخواهم…

نگذارند خواست حکومت که به فراموشی کشاندن این جنایات است، عملی گردد، و مسئله دادخواهی به فراموشی سپرده شود. جنبش دادخواهی روز به روز بیشتر مورد بحث و تحلیل و تحقیق محافل مختلف، بویژه دانشجویان عزیز قرار میگیرد، باید خواست همه ی ما تشکیل دادگاههای بین المللی رسیدگی به جنایت علیه بشریت باشد، که دانشجویان و دانشگاهیان بیشترین قربانیان این جنایات بوده و هستند.

هرگز در نشست ها و شعارهایتان زندانیان سیاسی بی گناهی مانند “عبدالفتاح سلطانی”، “نرگس محمدی”، “آرش صادقی” و همسرش”گلرخ ایرایی ابراهیمی”، “محمدعلی طاهری”، “علی معزی”، “صدیقه منفرد”(مریم اکبری منفرد)، و دیگر زندانیان سیاسی را فراموش نکنید
.

فرزندان عزیزم

امروز مسائلی در کشور ما مطرح است،

که میتوان گفت حکومت دیگر، نه از نظر اخلاقی،

نه انسانی، و نه اجتماعی و غیره… صلاحیت ماندن بر سر قدرت را ندارد، و شما رهبران آینده هستید که باید ایران را بسوی آزادی و آبادی و برابری رهبری کنید.

اتحاد شرط اول پیروزی است،

و قول میدهم تا آخرین نفس بخاطر کسب آزادی،

در کنار و همراه شما باشم. فراموش نکنید که دانشگاهها هر یک سنگری هستند برای آزادی این ملت، و من دستهای پرتلاشتان را می بوسم. موفق و پیروز باشید.

دکتر محمد ملکی ( ۱۴ آذر ۱۳۹۵ )

کانون حمایت از خانواده جان باختگان و بازداشتی هامحمد ملکی: تشت رسوایی نظام به زیر افتاده و این بهترین موقعیت برای اتحاد و اعتراض همگانی است

دکتر محمد ملکی در مصاحبه با شبکه «دُرّ تی وی» در آستانه روز دانشجو گفت، من بیانیه ای به مناسبت این روز منتشر کرده ام که در این بیانیه با اشاره به وضع موجود و رسالت دانشجویان، کاری را که دانشجویان باید در شرایط خاص امروز انجام دهند توضیح داده ام.

دکتر محمد ملکی در این مصاحبه با بیان تاریخچه مختصری از روز دانشجو گفت، درست ۱۰۰ روز بعد از کودتای ۲۸ مرداد بود که فضای رعب و وحشت در جامعه حاکم بود و عده زیادی از فعالان زندانی شده بودند، در حالی که زمزمه های محاکمه دکتر مصدق به گوش میرسید نهضت مقاومت ملی در اعتراض به سرکوبهای حکومت تظاهراتی را تدارک دید۰

دکتر محمد ملکی گفت، تظاهرات دانشگاه تهران در اعتراض به ورود «دنیس رایت» کاردار انگلستان روز ۱۴ آذر ۱۳۳۲ آغاز شد و روز ۱۵ آذر این تظاهرات به خارج از دانشگاه کشیده شد و ماموران انتظامی عده ای از دانشجویان را مورد ضرب و شتم قرار دادند و عده ای را بازداشت کردند، و سرانجام روز دوشنبه ۱۶ آذر سربازان به دانشگاه وارد شدند و با دانشجویان درگیر شدند که در نتیجه آن درگیری عده زیادی مجروح و سه دانشجو با نامهای احمد قندچی، مهدی شریعت رضوی و مصطفی بزرگ نیا به شهادت رسیدند.

دکتر محمد ملکی گفت، رئیس دانشگاه تهران در سال ۱۳۳۲«دکتر علی اکبر سیاسی» بود که نقش به سزایی دردفاع از حریم دانشگاه ایفا کرد، و به سپهبد زاهدی و شخص شاه اعتراض کرد که در نتیجه شاه دستور داد نظامیان از دانشگاه خارج شوند، و این واقعه در جهان مورد توجه قرار گرفت و این گونه شد که روز ۱۶ اذر به عنوان روز مقاومت دانشجویان برگزیده شد.

دکتر محمد ملکی گفت، من شنیدم که فضای دانشگاهها در آستانه ۱۶ آذر امسال بسیار امنیتی شده و قرار است که دکتر روحانی هم فردا در همین ارتباط در دانشگاه تهران سخنرانی کند، حال باید دید که چه اتفاقی میافتد.

دکتر محمد ملکی گفت، کشته شدن این سه دانشجو در ۱۶ اذر ۱۳۳۲ در مقابل کارهایی که این نظام انجام داده هیچ است! روز دانشجو روز بسیار عظیمی است و من از دانشجویان عزیزم میخواهم که در این ارتباط مطالعه کنند و بلایی را که بر سر دانشگاهها و دانشجویان در این سالها آمده را مورد توجه قرار دهند، دانشگاهها همیشه مظهر مقاومت بوده و توقع من از دانشجویان این است که این ملت ستم دیده را تنها نگذارید.

دکتر محمد ملکی گفت، از همه دانشجویان میخواهم که با همه مردم و سایر گروهها متحد شوند تا بتوانند این مملکت را نجات دهند، و شرایط امروز شرایط مناسبی است و نگذارید شعله های جنبش دادخواهی قربانیان تابستان ۶۷ فروکش کند و تا برقراری دادگاههای عادلانه از پای ننشینید.

دکتر محمد ملکی در پایان گفت، وقتی قاضی القضات با بیت المال اینگونه رفتار میکند و قاری قرآن لواط کار از کار درمی آید و هر روزه شاهد افشای این همه فساد هستیم و در یک کلام شاهد به زمین افتادن تشت رسوایی این نظام می باشیم، نباید ساکت نشست و این بهترین موقعیت برای اعتراض همگانی است.

https://www.youtube.com/watch?v=pUDvX5zjGGQ

کپی رایت © 2023 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0