صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > «عفو بین‌الملل» خطاب به مقام‌های ایران: دست از بازی با جان آرش صادقی (...)

«عفو بین‌الملل» خطاب به مقام‌های ایران: دست از بازی با جان آرش صادقی بردارید

سه شنبه 3 ژانويه 2017

• سازمان عفو بین‌الملل مقام‌های قضایی ایرانی را به تاخیر و فردافکنی در آزاد کردن آرش صادقی و گلرخ ابراهیمی ایرایی، محکوم کرد ...

سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن مقام‌های قضایی ایرانی به تاخیر و فردافکنی در آزاد کردن آرش صادقی و گلرخ ابراهیمی ایرایی، خواستار آن شده تا آن‌ها «دست از بازی با جان» آرش صادقی بردارند.

به گزارش رادیو فردا، «عفو بین‌الملل» در بیانیه‌ای که ۱۳ دی ماه منتشر شده یادآوری کرده است که آرش صادقی، در اعتراض به ادامه حبس همسرش، گلرخ ابراهیمی ایرایی، بیش از دو ماه است که در زندان اوین در اعتصاب غذا به سر می‌برد: «در حالی‌که اعضای خانواده‌اش می‌گویند او خون بالا می‌آورد و با مشکلات عمده قلب، کلیه و دستگاه تنفسی و گوارش روبه‌رو است».

این سازمان مدافع حقوق بشر با تاکید بر لزوم آزادی فوری آرش صادقی، خواستار دسترسی او به مرکز درمانی تخصصی، مطابق با معیارهای پزشکی و مستقل شده‌ است.

آرش صادقی، زندانی سیاسی، بیش از هفتاد روز است که در اعتصاب غذا به سر می‌برد. خواسته اصلی او نیز آزادی همسرش است که به دلیل داستانی که علیه سنگسار نوشته اما منتشر نشده، متهم به «تبلیغ علیه نظام» و «توهین به مقدسات» شده است.

وضعیت آرش صادقی توجهات گسترده‌ای را در شبکه‌های اجتماعی در سراسر جهان به خود جلب کرده و کارزار درخواست برای آزادی او با هشتگ «آرش را نجات دهید» بازتابی وسیع در توئیتر پیدا کرد.
به گفته «عفو بین‌الملل» مقام‌های قضایی ایران به‌جای آزادی فوری و بی‌قیدوشرط آرش صادقی و گلرخ ایرایی، خواستار وثیقه‌هایی گزاف شده‌اند.

امیر رئیسیان، وکیل آرش صادقی، شامگاه یکشنبه در حساب کاربری‌اش در توییتر گفته بود که وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی گلرخ ابراهیمی، سپرده شده و با پایان کارهای اداری، او تا روز سه‌شنبه ۱۴ دی آزاد می‌شود. به گفته رئیسان پس از آزادی او، آرش صادقی قرار است به بیمارستان انتقال داده شود.

سازمان عفو بین‌الملل یادآوری کرده‌ است «مقام‌های ایران به خوبی می‌دانند که حتی چند ساعت تاخیر در آزادی آرش صادقی به معنی مرگ و زندگی‌ست».

در کنار او، علی شریعتی، زندانی دیگر، نیز در اعتصاب غدایی طولانی‌مدت است که نگرانی‌هایی را در مورد وضعیت سلامتش ایجاد کرده است.

شریعتی از دو ماه پیش اعتصاب غذای خود را آغاز کرد. او به دلیل شرکت در تجمعی در مقابل مجلس در اعتراض به موضوع اسیدپاشی‌ها در اصفهان به «اقدام علیه امنیت ملی» محکوم شد. علی شریعتی اعلام کرده تا حذف این اتهام از پرونده‌اش به اعتصاب غذا ادامه خواهد داد.

سازمان عفو بین‌الملل به وضعیت این زندانی سیاسی نیز اشاره کرده و می‌گوید از منظر این سازمان، علی شریعتی «زندانی عقیده» است و زندگی‌اش به خاطر اعتصاب غدا به مخاطره افتاده است.
سعید شیرزاد، محمدرضا نکونام، حسن رستگاری مجد، مهدی کوخیان و نزار ذکا، بازگان لبنانی، از دیگر کسانی هستند که گزارش‌هایی در مورد اعتصاب غدای آن‌ها در زندان منتشر شده و عفو بین‌الملل نیز به نام آن‌ها اشاره کرده‌است.

کپی رایت © 2023 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0