صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > صدور احکام متعدد شلاق برای روزنامه‌نگاران

صدور احکام متعدد شلاق برای روزنامه‌نگاران

جمعه 3 فوريه 2017

بیانیه انجمن صنفی روزنامه‌نگاران آزاد تهران

صدور احکام متعدد شلاق برای روزنامه‌نگاران

• از خرداد ماه سال‌جاری تاکنون، شاهد صدور حکم شلاق برای پنج روزنامه‌نگار در شهرهای مختلف بوده‌ایم ...

از خرداد ماه سال‌جاری تاکنون، شاهد صدور حکم شلاق برای پنج روزنامه‌نگار در شهرهای مختلف بوده‌ایم:

محمدرضا فتحی، روزنامه‌نگار و وبلاگ‌نویس در ساوه، خردادماه در پی شکایت سه مدیر استانی و به اتهام نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی به ۴۴۴ ضربه شلاق محکوم شد.

حسین موحدی، خبرنگار نجف‌آبادی در دی‌ماه به دلیل درج اشتباه تعداد موتورهای توقیفی توسط نیروی انتظامی و با وجود درج اصلاحیه و پوزش، به ۴۰ ضربه شلاق و پس از آن مصطفی شریف، مدیر سایت شاهرودنیوز نیز بدون حضور هیئت منصفه به ۴۰ ضربه شلاق محکوم شد.

و اینک تنها به فاصله چند روز در بهمن‌ماه، مصطفی براری و آرش شعاع، دو روزنامه‌نگار گیلانی به ترتیب به ۱۱۴ و ۴۰ ضربه شلاق و پرداخت یک میلیون ریال جریمه نقدی بر اساس شکایت نماینده مجلس محکوم شدند.

جریان تند و تیز صدور حکم شلاق پی در پی برای روزنامه‌نگاران فعال چنان شگفت‌آور و نفرت‌آور بود که حتی واکنش جوامع بین‌الملی از جمله فدراسیون بین‌الملی روزنامه‌نگاران را برانگیخت.

این فدراسیون با صدور بیانیه‌ای که روز ۱۱ بهمن در وب‌سایت رسمی‌اش قرار گرفت، به نقل از فلیپ لروث، رییس فدراسیون، این احکام را خارج از عرف و ظالمانه توصیف کرده و صدور حکم شلاق برای روزنامه‌نگاران را غیرانسانی، اهانت‌آمیز و تخلف آشکار از قوانین بین‌المللی حقوق بشر خواند و تصریح کرد که خواستار پایبندی مقام‌های ایران به تعهدات بین‌المللی در درون مرزهای کشور و پایان دادن به بستن دهان رسانه‌های مستقل است.

پیش از این‌ها در خردادماه، انجمن صنفی روزنامه‌نگاران آزاد تهران در پی صدور حکم ۴۴۴ ضربه شلاق برای محمدرضا فتحی، طی بیانیه‌ای ضمن حمایت از این روزنامه‌نگار و لزوم رعایت حقوق حرفه‌ای روزنامه‌نگاری، صدور حکم شلاق و محکومیت به زندان را برای فعالان این صنف محکوم کرده و شلاق و تازیانه را از مصادیق آشکار خشونت و شکنجه اعلام کرد.

در پی این بیانیه، تا کنون اعتراض‌های فراوانی از سوی نهادهای حقوق بشری بین‌المللی نسبت به صدور حکم شلاق برای روزنامه‌نگاران ایرانی صورت گرفته است و حتی برخی از این نهادها اعلام حکم ۴۴۴ ضربه شلاق برای فتحی را حکمی قرون وسطایی نامیدند.

اکنون، انجمن صنفی روزنامه‌نگاران آزاد تهران باز هم صدور و اجرای چنین حکم‌هایی را به شدت محکوم کرده و از مسوولان می‌خواهد تا هرچه زودتر جلوی این موج خفت‌بار و اهانت‌آمیز علیه روزنامه‌نگاران را گرفته و فراموش نکنند که روزنامه‌نگاران حافظ سربلندی و منافع ملت ایران و از سرمایه‌ها و اعتبارات این مملکت هستند. بدیهی است که رسانه ها و روزنامه نگاران آزاد و مستقل شرط ضروری هر جامعه برای نقد رویه های نادرست و اصلاح وضعیت هستند و چنانچه در این امر تخلفی صورت بگیرد، مجازات افراد بایستی مطابق با رویه های قانونی و متناسب با کرامت و شأن انسانی باشد.

كارنامه

کپی رایت © 2023 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0