صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > عفو بین‌الملل خواستار آزادی نازنین زاغری شد

عفو بین‌الملل خواستار آزادی نازنین زاغری شد

دو شنبه 3 آوريل 2017

• سازمان عفو بین‌الملل در اطلاعیه‌ای به مناسبت اولین سالگرد بازداشت نازنین زاعری نوشت او تنها فرد زندانی در ایران نیست که می‌تواند آزاد شود، اما آزادی او یک پیروزی کوچک و درعین حال پرارزش برای حقوق بشر است ...

سازمان عفو بین‌الملل در اطلاعیه‌ای، با اشاره به سنت ایران برای آزادی برخی از زندانیان در ایام نوروز، ابراز امیدواری کرد که نازنین زاغری آزاد شود.
این سازمان تاکید کرد که نازنین زاغری تنها فرد زندانی در ایران نیست که می‌تواند آزاد شود، اما آزادی او یک پیروزی کوچک و درعین حال پرارزش برای حقوق بشر است.

به گزارش رادیو فردا، نازنین زاغری که برای تعطیلات نوروزی به ایران سفر کرده بود، ۱۵ فروردین ۱۳۹۵ هنگام خروج از ایران از سوی اطلاعات سپاه در فرودگاه امام خمینی تهران بازداشت شد.
خانم زاغری به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» به پنج سال زندان محکوم شده است.

وی از ۲۳ آبان ماه ۹۵ نیز در اعتراض به وضعیت نگهداری‌اش در سلول انفرادی و دریافت حکم پنج سال حبس، اعتصاب غذا کرده بود که پس از شکستن اعتصاب غذا، به سلولی عمومی در زندان اوین منتقل شد.

هم‌اکنون گیسو، دختر دو ساله نازنین جدا از والدین خود و نزد خانواده مادرش زندگی می‌کند.
در همین حال وی در نامه‌ای که اسفند ماه سال گذشته منتشر شده، به همسرش نوشته بود که «کشوری که روزی به آن افتخار می‌کردیم، طلایی‌ترین روزهای بزرگ شدن دخترمان را از هر دویمان گرفت.»

تجمع در لندن برای آزادی نازنین زاغری

یکسال پس از زندانی شدن نازنین زاغری رتکلیف، شهروند ایرانی بریتانیایی تبار که پس از دیدار نوروز با خانواده اش به همراه دختر خردسال خود در فرودگاه تهران دستگیر شد، هنوز جزئیات اتهامات او اعلام نشده است.
دومین سال زندانی شدن خانم زاغری در حالی روز ۱۴ فروردین امسال آغاز می‌شود که به گفته همسرش، ریچارد رتکلیف، سپاه پاسداران او را با طرح اتهام کلی «اقدام برای براندازی نرم» بازداشت کرد.

به گزارش صدای آمریکا، رسانه‌ها در بریتانیا، با اشاره به تلاش‌های یک سال گذشته آقای رتکلیف برای آزادی نازنین، از تجمعی خبر دادند که عصر یکشنبه ۱۳ فروردین در حومه لندن برگزار شد.
آقای رتکلیف از حامیان آزادی نازنین خواست در سالگرد زندانی شدن همسرش روبان‌های زردی را همراه با نقل قول‌هایی از همسلولی های او در اوین که می‌گویند چه آرزویی در یک روز پس از آزادی دارند، به درختان نزدیکی منزلشان گره بزنند و تصاویری از این روبان‌ها و نقل قول‌ها را به ضمیمه پیشنهادات خود برای کمک به آزادی نازنین به صفحه فیس بوک مربوط به حمایت از نازنین بفرستند.

آقای رتکلیف در گفت و گو با بخش فارسی صدای آمریکا گفت که نازنین در پیام خود گفته است که اگر برای یکروز آزاد باشد دوست دارد به خانه برود، همسرش برای او چای بریزد و او در حال نوشیدن چای همسر و دخترش را تماشا کند که با هم بازی میکنند.

او همچنین گفته که دوست دارد دختر و همسرش را ببیند که همچون گذشته با آهنگ مایکل جکسون وسط اتاق نشیمن با هم میرقصند.

خانم نرگس محمدی، فعال حقوق بشر و همسلولی خانم زاغری نیز در پیامی گفته است که اگر یکروز آزاد باشد لحظه ای برای دیدار با دو فرزند ده ساله خود درنگ نمی‌کند.

این پیامها، به همراه پیام چند همسلولی دیگر نازنین زاغری در زندان اوین، به خواست آقای رتکلیف از درختی در پارک وست همپستید در حومه لندن آویخته شد. او این برنامه را «یک روز، یک درخت» نامید.

کپی رایت © 2023 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0