صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > دور جدید اعتراض کارگران هپکو از سر گرفته شد

دور جدید اعتراض کارگران هپکو از سر گرفته شد

چهار شنبه 5 ژوئيه 2017

حدود ۹۰۰ کارگر کارخانه ماشین سازی هپکو اراک، دیروز و امروز (12 و 13 تیرماه) در اعتراض به عملی نشدن وعده کارفرما مبنی بر پرداخت مطالبات معوقه، دور جدید اجتماعات خود را آغاز کردند.

یکی از کارگران هپکو با اعلام این خبر به ایلنا گفت: حدود ۹۰۰ کارگر کارخانه هپکو اراک دیروز و امروز (12 و 13 تیرماه) به نشانه اعتراض به محقق نشدن وعده پرداخت مطالباتشان از سوی کارفرمای در فاصله محل کارخانه تا ساختمان استانداری و میدان مرکزی شهر اراک را راهپیمایی کردند.

وی در ادامه این کارگر در تشریح جزئیات اعتراض خود وسایر همکارانش گفت: از روز شنبه (۱۳ خرداد ماه) سازمان خصوصی سازی مدیریت این واحد صنعتی را به شرکت هیدرو اطلس واگذار کرده است که یکی از تعهدات این واگذاری برعهده گرفتن مسئولیت پرداخت ۴ ونیم ماهه مزد کارگران بود که هنوز محقق نشده است.

به گفته وی ، قرار بود بر اساس تعهدات کارفرمای جدید تا پایان خرداد ماه همه معوقات مزدی وبیمه ای کارگران پرداخت شود اما تا به امروز که ۱۳ روز از پایان خرداد ماه می‌گذرد ظاهرا کارفرمای جدید توان مالی کافی برای پرداخت مطالبات معوقه کارگران را ندارد. این در حالیست که مسئولان اهلیت مالی شرکت هیدرو اطلس را به عنوان خریدار جدید هپکو تضمین کرده بودند.

وی یادآور شد: به دنبال برپایی دور نخست اعتراضات کارگران هپکو اراک که در سال گذشته اتفاق افتاد، سازمان خصوصی سازی سهام دار سابق(شرکت واگن سازی کوثر) را به دلیل نداشتن اهلیت برکنار کرد و در نتیجه اعتراضات صورت گرفته خاتمه یافت.

او با بیان اینکه تصور این بود که سهامدار جدید در مقام کارفرما به تعهدات خود عمل خواهد کرد، افزود: وضعیت مالی کارگران مناسب نیست و آنان برای تامین معاش خود ناتوان شده‌اند و این در حالی است که کارفرمای جدید قبل از واگذاری، مرتبا وعده پرداخت تمامی مطالبات را می‌داد.

کارگران معترض هپکو می‌گویند: مسئولان بدون در نظر گرفتن شرایط زندگی آنها در مورد واگذاری این واحد صنعتی تصمیماتی را اتخاذ می‌کنند که کاملا به زیان آنها و خانواده‌هایشان است و برای همین است که آنها با برپایی اجتماعات صنفی پیگیر خواسته‌های خود شده‌اند.


کارگران کارخانه هپکو از تصمیم سازمان خصوصی سازی برای تغییر مدیریت خصوصی این واحد سازنده ماشین آلات راه سازی خبر می‌دهند و در عین حال امیدوارند که کارفرمای جدید به تواند از عهده تامین مطالبات صنفی آنها برآید.

منابع کارگری در کارخانه هپکو اراک با اعلام این خبر به ایلنا گفتند: پیش از این این واحد تولید کننده انواع ماشین الات راه سازی به شرکت واگن سازی کوثر واگذار شده بود که فعالیتی همسو با شرکت هپکو نداشت .

برپایه این اطلاعات از روز شنبه (۱۳ خرداد ماه) سازمان خصوصی سازی مدیریت این واحد صنعتی را به شرکت هیدرو اطلس واگذار کرده که در زمینه تولید محصوات راه سازی فعالیت دارد.

از قرار معلوم نداشتن اهلیت مالی و مدیریتی سهامدار قبلی شرکت موجب خسارت زیادی به کارگران کارخانه ودر نهایت دولت شده است.

به ادعای این کارگران مشکلات کارخانه هپکو اراک زمانی آغاز شد که این واحد صنعتی از سال ۸۶ بدون کارشناسی به بخش خصوصی غیر مرتبط واگذار شد و در نتیجه از آن زمان تا کنون با مشکلات فراوانی روبه رو هستیم و طی این مدت برای پیگیری مشکلاتمان تجمعات متعددی را انجام داده ایم.

طبق گزارش منابع خبری ایلنا در حال حاضر حدود هزار کارگر در کارخانه هپکو اراک مشغول کارند که در نتیجه عملکرد سهامدار قبلی دست کم بابت دو ماه و نیم مطالبات پرداخت نشده، طلبکارند، به گفته این کارگران هم اکنون مهمترین دغدغه و نگرانی آنها اهلیت داشتن سهامدار جدید در اداره این واحد صنعتی است.
ilna

کپی رایت © 2023 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0