صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > موج حمایت های جهانی از رضا شهابی و دیگر فعالان کارگری در ایران

موج حمایت های جهانی از رضا شهابی و دیگر فعالان کارگری در ایران

شنبه 16 سپتامبر 2017

• سندیکاهای فرانسوی و سوئدی در نامه هایی خطاب به مقامات کشورهای خود و حکومت ایران، خواستار آزادی فوری رضا شهابی و پایان دادن به سرکوب و تعقیب فعالین سندیکایی و اتحادیه ای در ایران شدند ...

سندیکاهای فرانسوی و سندیکاهای سوئدی در نامه های جداگانه ای به مقامات حکومت ایران خواستار آزادی فوری رضا شهابی و پایان دادن به سرکوب و تعقیب فعالین سندیکایی و اتحادیه ای در ایران شدند.

در سوئد بزرگترین سندیکاهای کارگری این کشور امروز ۱٣ سپتامبر، در نامه ای به علی خامنه ای خواهان آزادی فوری رضا شهابی و همه ی فعالین اتحادیه ای در ایران شدند.

به گزارش پلاتفرم سندیکاهای کارگری سوئد - ایران، سازمان سراسری کارگران سوئد، سندیکای کارگران حمل و نقل سوئد، اتحادیه کمونال سوئد و اتحادیه فلز سوئد در نامه ی خود که رونوشت آن به مقامات سوئدی و ایرانی و همچنان خانم آسمه جهانگیر گزارشگر ویژه ی حقوق بشر سازمان ملل متحد در باره ی ایران فرستاده شده، چنین آمده است:

رضا شهابی، عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت اتوبوسرانی تهران و حومه، ٣۵ روز است که به همراه ۱۲ زندانی سیاسی دیگر (به مدت بیشتر) در اعتصاب غذا در زندان رجایی شهر بسر میبرد. طبق اطلاعات دریافتی ایشان به مرکز درمانی زندان منتقل شده اما در اعتراض به حکم ناعادلانه یک سال زندان از دریافت کمک های پزشکی اورژانسی خودداری کرده است.

همسر رضا شهابی در آخرین ملاقات کوتاهی که در بیست و پنجمین روز اعتصاب غذای رضا با او داشت مشاهده کرده است که رضا قادر به حرکت دست و پای سمت چپ خود نبوده است. ایشان عنوان کرده است که جان رضا در خطر است و باید فوری آزاد شود. رضا شهابی محکوم به ۹۶٨ روز زندان مجدد شده و تا تاریخ ۲۲ دسامبر ۲۰۱٨ باید در زندان بماند.

رضا شهابی و دیگر فعالین اتحادیه ای مورد تعقیب قرار گرفته و به اتهام "تبانی علیه امنیت ملی" و و "تبلیغ و تشویش علیه نظام" زندانی می شوند. این فعالین فعالیتی برای تهدید امنیت حکومت انجام نداده اند. آنها فقط برای ایجاد سندیکاهای مستقل از دولت و کارفرما که منافع اعضای آن را تامین کند تلاش می کنند. رضا شهابی، اسماعیل عبدی (دبیر کانون صنفی معلمان تهران)، ابراهیم مددی و داود رضوی (اعضای هیئت مدیره سندیکای کارگران اتوبوسرانی تهران و حومه)، محمود صالحی (دبیر سابق انجمن صنفی خبازان سقز) و وبسیاری از فعالین اتحادیه ای یا از کار اخراج گردیدند، زندانی شدند و و یا به آنها دستور داده شده که جهت بازگشت به زندان خود را به دفتر دادستانی معرفی کنند...

این موارد نشانه بارز عدول کامل از احترام نهادهای قضایی ایران به پایه ترین مفاد بیانیه حقوق بشر و سازمان جهانی کار در مورد ابتدایی ترین حقوق در حوزه کار و عدم برسمیت شمردن حق تجمع و ایجاد تشکل و همچنین برسمیت شمردن حق مذاکرات دسته جمعی در مورد ساعات کار و شرایط کار وکنوانسیون های ۸۷ و ۹۸ سارمان جهانی کار می باشد.

سازمان سراسری کارگران سوئد (ال.او)، سندیکای کارگران حمل و نقل، اتحادیه فلز و اتحادیه کمونال سوئد حکم جلب و زندان فعالین اتحادیه ای مستقل و آزاد در ایران را محکوم می کند و خواهان آن است که:

• رضا شهابی باید فورا و بدون قید و شرط آزاد شود!

• همه فعالین اتحادیه ای باید بدون قید و شرط آزاد شوند!

• کلیه احکام علیه فعالین اتحادیه ای میبایست لغو گردد!

• ایران باید به مقاوله نامه های پایه ای سازمان جهانی کار احترام گذاشته و به آنها پایبند باشد!

• به رفتارهای وحشیانه علیه فعالین اتحادیه ای پایان داده شود!

کارزار کلکتیو در فرانسه برای آزادی رضا شهابی

پنج سندیکای کارگری فرانسه به اتفاق سازمان عفو بین‌الملل این کشور در نامه‌ای ازمانوئل مکرون، رییس‌جمهوری فرانسه خواستند برای حفظ جان رضا شهابی دخالت کند.

ارسال نامه به رییس جمهوری فرانسه بخشی از کارزاری است که «کلکتیو»، متشکل از ۵ سندیکای کارگری فرانسه ث.ژ.ت (CGT)، ث.اف.د.ت (CFDT)، اف.اس.یو (FSU)، اونسا (UNSA) و سولیدر (Solidaires) به اتفاق سازمان عفو بین‌الملل برای حمایت از رضا شهابی و سایر فعالان کارگری و فرهنگی ایران آغاز کرده‌اند.

فیلیپ ریو مسئول بخش بین‌المللی CFDT و فیروز نجات مسئول بخش بین‌المللی CGT در گفتگویی با رادیو زمانه درباره کارزار توضیح دادند.

رضا شهابی، فعال کارگری که از ۱۸ مرداد در اعتصاب غذای اعتراضی به سر می‌برد، با افت شدید فشار خون، بی‌حسی موضعی در ناحیه چپ بدن، اختلال در کارکرد دستگاه گوارشی و همین طور کاهش شدید وزن رو به روست.

از سوی دیگر اسماعیل عبدی، عضو کانون صنفی معلمان ایران دستگیر شده و زندانی است.

محمود بهشتی لنگرودی، روز سه شنبه ۲۱ شهریور در خانه‌اش دستگیر و به زندان منتقل شده است.

علی نجاتی، عضو هیات مدیره سندیکای نیشکر هفت‌تپه هم از سوی دادسرای اندیمشک برای گذراندن شش ماه حبس به زندان احضار شده است.

در جلسه‌ای که روز سه شنبه ۲۱ شهریور در پاریس برگزار شد، «کلکتیو» تصمیم گرفت در همکاری با عفو بین‌الملل در حمایت از کارگران و فرهنگیان زندانی و دفاع از حق تشکل کارگران ایران اقدامی عملی انجام دهد.

در نامه این سازمان ها به مکرون، مساله رضا شهابی به دلیل ضرورت تلاش برای حفظ جان او در مرکز توجه قرار گرفت اما درباره سایر فعالان سندیکایی و فرهنگیان ایرانی زندانی نیز با ذکر نام صحبت شده و از رییس جمهوری فرانسه خواسته شده است آزادی فوری و منع تعقیب‌ آنان را خواستار شود.

کلکتیو همچنین قصد دارد در هماهنگی با اتحادیه‌های کارگری بین‌المللی اقدامات مشترکی دیگری را نیز سازمان دهد. مذاکراتی هم با سایر سندیکاهای اروپایی برای فعالیت مشترک در دفاع از کارگران ایران آغاز شده است.

دو فعال سندیکایی به نمایندگی از پنج سندیکای کارگری فرانسه، در گفت و گو با زمانه نگرانی شدید خود را از وضعیت سلامت رضا شهابی ابراز کردند.

فیروز نجات خطاب به رضا شهابی گفته است برای مبارزه باید زنده بود و جان سالم داشت: «رضا شهابی باید زنده بماند.»
فیلیپ ریو هم تاکید کرده است رضا شهابی زنده بسیار مفیدتر از رضا شهابی از دست رفته است.

کپی رایت © 2023 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0