صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > بیانیه ی مشترک ۱۴ تشکل صنفی درباره ی کولبران

بیانیه ی مشترک ۱۴ تشکل صنفی درباره ی کولبران

جمعه 22 سپتامبر 2017

• ما امضا کنندگان این بیانیه ضمن همدردی با خانواده دو کارگر کولبر بانه ای و کارگر ساختمانی سنندجی خواستار مجازات عاملین این دو حادثه و خواستار پیگیری شرایط رضا شهابی می باشیم ...

با سلب حق حیات از کولبران و کارگران امنیت جامعه تضمین نخواهد شد

جان برای نان

نان برای جان

کارگران کولبر انسان های شریفی هستند که به دلیل بیکاری و نبود شرایط کاری مناسب و شغلی پایدار در استان های مرزی در ازای دریافت مزدی ناچیز با وجود خطرات بسیار خود را به دست کوران حوادث می سپارند و در سخترین شرایط موجود برای رسیدن به لقمه ای نان ، در این راه قدم میگذارند و متاسفانه بیشترشان به سلامتی به مقصد نمی رسند و جان خود را از دست می دهند .
به هیچ وجه کولبران موجودات خطرناکی نیستند که بایستی فقط با گزینه مرگ با انها روبرو شویم بلکه کولبران کارگران به ستوه آمده ای هستند که به علت بیکاری و نبود شغل و عدم توسعه یافتگی منطقه ، تقسیم ناعادلانه ثروت و بی توجهی مسولین به نیازها و در واقع اهمال خواسته ها و مطالبات مردم ، کولبری به آنها تحمیل شده است .

طبق قانون ( ماده ۲۸ و ۳۱) دولت به مثابه تصمیم گیرنده و هدایت جامعه در مسیر رشد و توسعه یافتگی چند مسولیت مهم را در قبال احاد جامعه بر عهده دارد .

۱ : دولت موظف است برای شهروند ایرانی شغل ایجاد کند .

۲: دولت موظف است برای شهروندان مسکن و سرپناه مناسب و همچنین تحصلات رایگان فراهم کند .

علی الرغم اینکه متاسفانه دولت درمسیر فقر زدایی وتوسعه نتوانسته برنامه هایش را تحقق ببخشد وتکرار کشتار کولبرانی که به ناحق قاچاقچی نامیده می شوند به یک معضل وتهدید روانی برای جامعه تبدیل شده است.

کارگران و کولبران بدون داشتن تشکلات کارگری خود و بی بهره از بیمه و بیمه های بیکاری از مظلوم ترین و بی حقوق ترین بخش طبقه کارگران ایران هستند که همانند همه ای کارگران دچار استثمار و بی توجهی شده اند .کارگرانی که از سر گرسنگی ناچارند سلامت و زندگی خود را به خطر بیندازند .

و اما در این چند روز تمامی دنیا شاهد مظلومیت و شهادت کارگران کولبر بانه و دو کارگر ساختمانی سنندج که بر اثر بی توجه ای مسولین به آتش کشیده شده اند بودند که باعث داغدار شدن خانواده این کارگران شد مطما با دیدن اینگونه موارد زخمی عمیق در دل طبقه کارگر ایران به وجود خواهد امد که کارگران اگاه این شرایط را فراموش نخواهند کرد .

ما امضا کنندگان این بیانیه همچون انجمنها و نهادهای مدنی و صنفی ضمن همدردی با خانواده دو کارگر کولبر بانه ای و کارگر ساختمانی سنندجی خواستار مجازات عاملین این دو حادثه و همچنین خواستار پیگیری شرایط کارگر رضا شهابی که در اعتصاب غذا به سر میبرد می باشیم.

✔️انجمن صنفی کارگران و استادکاران ساختمانی مریوان و سرواباد

✔️کانون انجمن های کارگران ساختمانی استان قم

✔️کانون انجمن های کارگران ساختمانی گیلان

✔️کانون انجمن های کارگران ساختمانی البرز (کرج)

✔️ انجمن صنفی کارگران ساختمانی بانه

✔️انجمن صنفی کارگران ساختمانی سقز

✔️ انجمن صنفی کارگران ساختمانی دیواندره

✔️انجمن صنفی کارگران ساختمانی کامیاران

✔️انجمن صنفی کارگران ساختمانی آبادان

✔️انجمن صنفی کارگران ساختمانی گچ کار مشهد

✔️انجمن صنفی کارگران ساختمانی بوکان

✔️انجمن صنفی کارگران ساختمانی دهگلان

✔️انجمن صنفی کارگران ساختمانی اندیشه

✔️ انجمن صنفی کارگران ساختمانی شهرری، حسن آباد

✔️انجمن صنفی کارگران ساختمانی نی ریز فارس

✔️موسسه فرهنگی و هنری کانی (شهر کانی سور)

✔️انجمن صنفی کارگری ساختمانی نقاش کاشان

✔️انجمن صنفی کارگران ساختمانی شوش دانیال (خوزستان)

✔️انجمن کارگران ساختمانی بجنورد (خراسان شمالی)

✔️انجمن صنفی کارگران ساختمانی دورود (لرستان)

✔️انجمن صنفی کارگران ساختمانی خنج استان فارس

✔️انجمن صنفی کارگران ساختمانی صومعه سرای گیلان

✔️انجمن صنفی کارگران ساختمانی اسلامشهر

✔️ انجمن صنفی کارگران ساختمانی لاهیجان

✔️ انجمن کارگران ساختمانی البرز (قزوین)

✔️کمیته معیشت و کار کانون رونان مریوان

✔️انجمن صنفی کارگران ساختمانی رشت

اتحاد و همبستگی تنها راه حل نجات کارگران می باشد .


ننگ بر ستمگران، ننگ بر سرکوبگران

• اتحادیه آزاد کارگران ایران با انتشار بیانیه ای حمله وحشیانه نیروهای گارد ویژه به کارگران آذر آب و هپکو را محکوم کرده و خواهان پیوستن به مبارزه ی ان ها شده است ...

بنا بر اخبار منتشره، دیروز کارگران آذر آب در پی بستن جاده اراک – تهران و کارگران هپکو بدنبال تجمع در محل پل بختیاری، مورد تهاجم وحشیانه نیروهای گارد ویژه قرار گرفته و تعداد قابل توجهی از آنان بشدت مصدوم و راهی بیمارستان شدند.

امروز نیز این نیروها، پیشاپیش این دو کارخانه را مورد محاصره قرار داده و در محل کارخانه بار دیگر کارگران آذر آب را مورد هجوم قرار دادند.

گسیل سنگین و گسترده نیروهای گارد ویژه با انواع تجهیزات مدرن سرکوب بر سر نزدیک به سه هزار کارگر این دو کارخانه در شرایطی صورت میگیرد که این کارگران ماههاست بدلیل عدم دریافت دستمزدهایشان با فقر و گرسنگی حادی دست به گریبانند و در آستانه سال تحصیلی جدید قادر به تهیه حداقل ناچیزی از امکانات لازم برای فرستادن فرزندان خود به مدرسه نیستند.

صف آرائی صدها نیروی گارد ویژه ی تا بن دندان مسلح در برابر کارگران آذر آب و هپکو، اعلام جنگی آشکار و نهائی از سوی کسانی به طبقه کارگر ایران است که با ژست مستضعف پناهی و بوسه بر بازوان کارگران در انقلاب ۵۷ قدرت را بدست گرفتند و امروز پس از گذشت نزدیک به چهل سال از آن مقطع تاریخی، ضربات باتوم بر سر کارگران گرسنه ای فرود میاورند که چیزی جز دریافت دسترنج چندین ماهه خود را مطالبه ندارند.

کارگران و مردم زحمتکش اراک

عدم پرداخت ماهها دسترنج نزدیک به سه هزار کارگر آذر آب و هپکو و پاسخ به آنان با گارد ویژه و گاز اشک آور و ضربات باتوم، چیزی نیست که محدود به این کارگران باشد. این وضعیت امروز مشمول میلیونها کارگر در سراسر کشور و اکثریت بالائی از کارگران صنایع سبک و سنگین در شهر صنعتی اراک است و این فقط نیروی متحد ماست که میتواند مانعی بزرگ در برابر سرکوب حق خواهی ما کارگران ایجاد و ستمگران و دزدان و غارتگران را وادار به عقب نشینی در برابر خواستهای ما بنماید.

همانقدر که فریاد حق خواهی کارگران آذر آب و هپکو، فریاد حق خواهی همه ما کارگران در شهر اراک و در سرتاسر کشور است، سرکوب و یورش وحشیانه به آنان نیز، تعرض و حمله به همه ما کارگران در شهر اراک و در سراسر کشور است.

به اعتراض کارگران آذر آب و هپکو بپیوندیم، به هر طریق ممکن آنان را مورد حمایت متحدانه خود قرار دهیم و با نیروی متحدمان خواهان تحقق فوری خواستهای آنها و محاکمه فوری کسانی بشویم که طی دیروز و امروز کارگران آذر آب و هپکو را مورد حملات وحشیانه خود قرار دادند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران – ۲۹ شهریور ماه ۱٣۹۶

كارنامه

کپی رایت © 2023 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0