صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > دانشجویان دانشگاه های نفت به اعتراض و تحصن خود ادامه دادند

دانشجویان دانشگاه های نفت به اعتراض و تحصن خود ادامه دادند

يكشنبه 3 دسامبر 2017

دانشکده مهندسی نفت آبادان در پی اعتراض های صنفی دانشجویان این مرکز آموزشی تا «اطلاع ثانوی» تعطیل شد. در این میان، دانشجویان با ادامه تحصن در مقابل وزارت نفت گفتند که به اعتراض خود ادامه خواهند داد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، دانشکده مهندسی نفت آبادان روز شنبه ۱۱ آذر، با ارسال یک پیامک به دانشجویان اعلام کرد که این دانشکده تا اطلاع ثانوی تعطیل شد.

در این ارتباط، یکی از دانشجویان دانشکده صنعت نفت به سایت «باشگاه خبرنگاران جوان»‌ گفت:‌ «معنای عبارت تا اطلاع ثانوی برای ما مشخص است. اینکه تا به کلاس ها برنگردیم و از خواسته های به حق خود منصرف نشویم، این وضعیت ادامه خواهد داشت».

بر اساس این گزارش، سلف سرویس دانشگاه صنعت نفت آبادان هم تعطیل شده است.

تعطیلی این دانشکده در پی بیش از دو هفته اعتراض های صنفی و تحصن دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه های نفت در آبادان و اهواز صورت گرفت.

دانشگاه صنعت نفت وابسته به وزارت نفت ایران است که در سال ۱۳۱۸ فعالیت خود را تحت عنوان آموزشگاه فنی آبادان آغاز کرد و دانشکده‌های نفت اهواز، نفت آبادان و نفت تهران از زیر مجموعه‌های آن محسوب می‌شوند.

دانشجویان متحصن با تعطیل کردن کلاس‌های درس می‌گویند تا زمانی که از سوی مسئولان دولت درباره «تعییین وضعیت استخدامی» پاسخی دریافت نکنند به تحصن خود ادامه خواهند داد.

دانشجویان معترض می‌گویند وزارت نفت بر اساس آیین‌نامه استخدامی در سال ۸۰ موظف است که نیاز نیروی انسانی خود را از دانشگاه صنعت نفت تامین کند.

به نوشته خبرگزاری آنا، ‌وابسته به دانشگاه آزاد اسلامی، بر اساس این آیین نامه، دانش آموختگان رتبه الف دانشگاه نفت در اولویت استخدام بوده‌اند و بدون آزمون در وزارت نفت و شرکت‌ها تابعه استخدام می‌شدند؛ همچنین فارغ‌التحصیلان رتبه ب و ث سهمیه جداگانه‌‎ای در آزمون‌های استخدامی داشته‌اند.

پیشتر یک دانشجوی معترض دانشگاه صنعت نفت در مورد مشکلات پیش روی استخدام دانشجویان و فارغ التحصیلان این دانشگاه به رادیو فردا گفته بود: «تعهد محضری دادیم که هشت سال در وزارت نفت کار کنیم ولی حالا وزارت نفت قراردادی را که خودش بسته است قبول ندارد».

به گزارش برخی رسانه‌های ایران، دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه صنعت نفت در ماه‌های اخیر و با هدف تحقق‌ خواسته‌‌های خود تجمع‌های اعتراضی در مقابل وزارت نفت و مجلس برگزار کرده‌اند که مجموع این اقدامات برای معترضان تاکنون بی‌نتیجه بوده است.

در این ارتباط،‌ کامران دهقانی، مدیرکل آموزش،‌ برنامه‌ریزی و تحول اداری وزارت نفت،‌ روز پنجشنبه نهم آذر، در واکنش به این اعتراض‌ها گفت که این وزارتخانه «موظف به استخدام بی‌ضابطه» دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه‌های صنعت نفت نیست.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، وی همچنین گفت: با راه‌اندازی ده‌ها رشته مرتبط با صنعت نفت در دانشگاه‌های ایران و تحصیل هزاران تن در این رشته‌ها،‌ نمی توان حق دیگر تحصیلکردها را نادیده گرفت و آیا تضییع حقوق فارغ التحصیلان دیگر دانشگاه‌ها نیست که وزارت نفت بدون توجه به حداقل قابلیت‌ها و نه قابلیت‌های ممتازی باید ٩٠ درصد فارغ التحصیلان را حتی بدون مصاحبه و برخلاف مقررات خود جذب کند».

در این میان، به گزارش خبرگزاری ایسنا، «جمع کثیری» از دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه صنعت نفت در اعتراض به شرایط استخدام وزارت نفت و حذف استخدام بدون آزمون فارغ‌التحصیلان گروه الف این دانشگاه، در میدان پاستور تهران، در مقابل نهاد ریاست‌جمهوری تجمع کردند.

ندا نبوی، فارغ‌التحصیل دانشگاه صنعت نفت و نماینده دانشجویان معترض،‌ در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینکه قانون استخدام گروه الف دانشگاه صنعت نفت بدون آزمون در وزارت نفت از سال ۹۴ لغو شد،‌ افزود: «معترضان به صورت انفرادی به دیوان عدالت شکایت کردند که در نهایت، رای دیوان به نفع معترضان صادر شد و وزارت نفت ملزم به استخدام فارغ‌التحصیلان گروه الف این دانشگاه شد، اما این وزارتخانه به رای دیوان اعتراض کرد و الاکنون بیش از یک سال است که منتظر نظر دیوان هستیم».

وی با تاکید بر اینکه دانشجویان به اعتراض های خود ادامه خواهند داد،‌ اشاره کرد که مسئولان دانشگاه صنعت نفت، دانشجویان را با «ترس و ارعاب کمیته انضباطی وادار به برگرداندن بر سر کلاس‌های درس می‌کنند».

پیش از این نیز یک دانشجوی معترض دانشگاه صنعت نفت به رادیو فردا گفته بود که

«۲۰ دانشجو از آبادان و ۳۰ تن نیز از اهواز احضار شدند و اتهام آنان تحریک دانشجویان به آشوب و اعتصاب در دانشگاه و همچنین عضویت در اتاق فکر بوده است».

به نوشته ایسنا، دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه صنعت نفت تجمع کننده در مقابل نهاد ریاست جمهوری در بیانیه ای در روز شنبه از حسن روحانی، ‌رئیس جمهوری ایران، دستور اجرای قانون استخدام تمامی فارغ‌التحصیلان گروه الف دانشگاه صنعت نفت بر اساس روال سابق (پیش از خرداد ۹۴) از سوی وزارت نفت را صادر کند.

آنها همچنین خواستار اجرای رای دیوان عدالت اداری شدند که به نوشته این قطعنامه، وزارت نفت را ملزم به استخدام بدون قید و شرط تمامی فارغ‌التحصیلان گروه الف دانشگاه صنعت نفت کرده است.

در همین حال،‌ به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، به دنبال تحصن دانشجویان در مقابل ساختمان وزارت نفت در تهران، مسئولان این وزارت‌خانه با هماهنگی شهرداری تهران و با ماشین‌های آبیاری معابر شهری پس از ساعت ۹ شنبه شب اقدام به برچیدن چادرهای دانشجویان متحصن در مقابل ساختمان وزارت نفت کردند.

با این همه، گزارش این سایت حاکیست که دانشجویان دانشگاه صنعت نفت روز یکشنبه با تحصن در مقابل ساختمان وزارت نفت،‌ زنجیره انسانی تشکیل دادند و گفتند: تا تحقق مطالبات خود تحصن را ادامه خواهند داد.

كارنامه

کپی رایت © 2023 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0