صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > سومین روز اعتصاب کارگران نیشکر هفت تپه

سومین روز اعتصاب کارگران نیشکر هفت تپه

دو شنبه 11 دسامبر 2017

• امروز کارگران شرکت نیشکر هفت تپه بطور متحدانه تر و یکپارچه تری سومین روز اعتصاب خود را با خواست دریافت حقوق و برگردان شرکت به دولت، برگزار کردند. نقش زنان کارگر در این اعتصاب چشمگیر است ...

اتحادیه آزاد کارگران ایران: امروز ۲۰ آذر ماه ۹۶ کارگران شرکت نیشکر هفت تپه بطور متحدانه تر و یکپارچه تری اعتصاب خود را ادامه دادند و سومین روز اعتراض و اعتصاب را پشت سر گذاشتند.

بنا بر گزارشهای ارسالی از سوی کارگران نیشکر هفت تپه به اتحادیه آزاد کارگران ایران، از ساعات اولیه صبح امروز علاوه بر کارگران رسمی و روزمزد کارخانه و کارگران کشاورزی، کارمندان شرکت و بازنشسته ها و نی برها نیز بطور یکپارچه ای به اعتصاب پیوستند و پس از تجمع در مقابل دفتر اصلی مدیریت شرکت اقدام به سخنرانی و اعلام ادامه اعتصاب تا دستیابی به خواسته های خود کردند.

در این تجمع پس از معرفی خبرنگاران حاضر در محل، ابتدا یکی از زنان کارگر طی سخنانی جسورانه و پرشور اعلام کرد: ما تا الان خواستمون طلب حقوقمون بوده، ۵ ماه حقوق نگرفتیم مائی که رسمی بودیم، اونایی که قراردادی بودند خیلی بیشتر، اونایی که روزمزد بودند خیلی بیشتر، اونایی که پیمانی بودند خیلی بیشتر. از حالا به بعد حقوق نمیخواهیم از حالا به بعد حرف ما رفتن افشار و واگذاری شرکت از بخش خصوصی به بخش دولتی است.

او در ادامه سخنرانی خود با قاطعیت گفت: تا زمانیکه کسی پاسخگوی کارگران هفت تپه و خانواده هایشان نباشد کار تعلیقه و از فردا اعتصاب و اعتراض را به مقابل فرمانداری منتقل خواهیم کرد. این زن جسور در پایان سخنرانی خود با اشاره به نقش زنان در بستن جاده منتهی به شرکت، همه کارگران را به حمایت از اقدامات قاطعانه زنان کارگر کارخانه فرا خواند.

در ادامه این تجمع که بطور مرتب با کف زدن و اعتراض کارگران به مسئولین شرکت توام بود یکی دیگر از کارگران طی سخنان شجاعانه ای گفت: خبرنگار شرفش به قلمش است، کسی که کانال تلگرامی هفت تپه را مدیریت میکنی، سردبیر "صدای کرخه" شرفت را فروختی بی شرف.

سپس این کارگر جسور با تمرکز فریاد خشم خود به سوی دفتر مدیریت شرکت گفت: آقای افشار صدامو می شنوی، اقای اسد بیگی صدامو می شنوی، دو ساله اومدی تعداد دروغها و وعده هات رو شمردی، گفتین دو ماه صبر کنید، صداقت به خرج دادیم ۵ ماه صبر کردیم، دروغ گفتی، بی صداقتی، گفتی بهره برداری شروع میشه همه مطالبات را میدیم دروغ گفتی، (کف زدن و دروغ گفتی دروغ گفتی کارگران).

وی سپس در میان شعارهای کارگران که یکصدا فریاد میزدند، افشار حیا کن هفت تپه را رها کن، گفت: آقای افشار نتوستی مدیریت کنی و در همین حین یکی از کارگران حاضر در تجمع فریاد زد: مدیریت شرکت را کارگران بلدند، ما داریم شرکت را اداره میکنیم و همه کاراشو میکنیم و باقی کارگران فریاد زدند اینا دزدند.

او در ادامه سخنرانی خود با تاکید بر اینکه از اون بالا تا این پایین بدونن کارگران هفت تپه تا مطالبات شان را دریافت نکنند اعتصاب ادامه دارد، افزود: شورای کارگری و سندیکای کارگری هفت تپه باید آزاد باشد و در پایان که با کف زدن ممتد کارگران مواجه شد گفت: از اون بالا تا این پایینش اعلام میکنیم نه از اخراج میترسیم و نه از زندان. اگر یک نفر اخراج بشه یا زندان بشه، ولو اینکه تمام مطالبات مان را بدین اعتصاب ادامه خواهد داشت.

بنا بر آخرین گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران، پس از پایان این تجمع، به جز بروز خشم کارگران اعتصابی نسبت به برخی از عوامل جاسوسی مدیریت در میان کارگران، اتفاق خاص دیگری نیافتاد و آنان با تصمیم به کشاندن اعتراض خود به مقابل فرمانداری شوش با اتمام وقت اداری عازم منازل خود شدند. همچنین با توجه به حضور جهانگیری معاون ریاست جمهوری در استان خوزستان، کارگران نیشکر هفت تپه اعلام کرده اند فردا دست به تجمع در مقابل فرمانداری خواهند زد. بنا بر برخی خبرهای تایید نشده قرار است امشب امید اسد بیگی مالک شرکت نیز به هفت تپه بیاید.

کارگران هفت تپه اظهار میدارند: چگونه میشود به وعده های کارفرمائی در مورد بروزرسانی حقوقها اعتماد کرد که پس از نزدیک به ده روز کشمکش و دو روز درگیری سنگین در درون کارخانه و سه روز اعتصاب پیاپی، خودش اذعان میکند که هنوز حقوق مرداد ماه همه کارگران را پرداخت نکرده و اعلام میدارد طی ۴٨ ساعت آینده حقوق مرداد ماه ۲۰ درصد باقی مانده کارگران را پرداخت خواهد کرد.


«شب همبستگی با کارگران ایران» در پاریس

• در این شب همبستگی محمود صالحی و علی نجاتی به طور تلفنی با شرکت کنندگان گفتگو کردند و متن پیام کتبی سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس رانی به گردهمایی خوانده شد ...

در همآوائی با کارزار همبستگی با جنبش کارگری ایران، روز جمعه ٨ دسامبر ۲۰۱۷ یک « شب همبستگی» با کارگران ایران در پاریس برگزار شد.

در گزارش مشترکی که اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران ایران (پاریس)، همبستگی سوسیالیستی با کارگران ایران ، فرانسه، انجمن دفاع از زندانیان یاسی و عقیدتی در ایران (پاریس) و جمعیت کردهای مقیم فرانسه دراین باره منتشر کرده اند، آمده است:

در آغاز، پس از ادای احترام به خاطره شاهرخ زمانی و ستار بهشتی که با مرگی مشکوک در زندان جان خود را از دست دادند، کارگران خاتون آباد، معدنچیان گلستان و یورت آزادشهر که قربانی حوادث کار شدند، مرتضی فرج نیا، محمد علی میرزائی و کلیه کارگران قربانی خشونت جمهوری اسلامی، گزارش مختصری از وضعیت کارگران ایران و فعالیت های گذشته و چشم انداز آینده ارائه شد. سپس به پیام دو فعال اتحادیه های کارگری ایران گوش دادیم.

ابتدا، محمود صالحی، کارگر مبارز که به رغم بیماری در هفته های گذشته زندانی شده بود، از طریق تلفن به شب همبستگی درود فرستاده و به اهمیت حمایت های فعالان و سندیکاهای کارگری و به ویژه کارگران جهان از مبارزات کارگران ایران اشاره کرد. او پس از توضیح در مورد شرایط کنونی خود و نیز برخوردهای پلیسی با فعالیت کارگران، به پرسش های حاضران در مورد وضعیت جنبش کارگری و وضعیت اتحادیه های کارگری پاسخ داد و بر لزوم ادامه همبستگی با جنبش کارگری ایران تاکید کرد. در خاتمه، محمود صالحی از دور « دست شرکت کنندگان در این شب همبستگی را فشرده» و از کلیه ایرانیانی که در کارزار گسترده پشتیبانی از مبارزات کارگران شرکت کرده اند، سپاسگزاری کرد.

آن گاه، پیام سندیکای کارگران شرکت واحد به شب همبستگی با کارگران ایران در پاریس قرائت شد. متن کامل این پیام در پایان این گزارش آمده است.

در پایان، علی نجاتی از طریق ارتباط تصویری با حاضران گفتگو کرد. او ابتدا از فعالیت های سندیکای شرکت هفت تپه سخن گفته به تاثیر مبارزات حامیان کارگران در سراسر جهان و نیز همبستگی سندیکاهای کارگری کشورهای مختلف پرداخته و ضمن سپاسگزاری از این حمایت های گسترده، تاکید کرد که این مبارزات نباید به دفاع از کارگران زندانی و افشای سرکوب های کارگری بسنده کند و اهمیت دارد که با نگاهی گسترده تر به جنبش کارگری ایران نظر افکند. او بر اهمیت همکاری و همسوئی مبارزات پشتیبانان جنبش کارگری ایران در خارج تاکید کرد. آقای علی نجاتی به چند پرسش حاضران در مورد مطالبات کارگران و سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه، شرایط فعالیت و زندگی کارگران، خطراتی که با آن مواجه هستند و ... پاسخ داده و از برگزاری چنین کارزارهائی سپاسگزاری کرد دست حاضران را از دور فشرد.

شب همبستگی با مبارزات کارگران ایران با تاکید به ادامه پشتیبانی، همبستگی و حمایت هرچه گسترده تر از جنبش کارگری ایران پایان یافت.

پیام سندیکای کارگران شرکت واحد « به شب همبستگی با کارگران ایران» در پاریس

با سلام و خسته نباشید به رفقای گرامی

همچنان که وضعیت آقای رضا شهابی عضو هیات مدیره سندیکا در اطلاعیه های سندیکا شرح داده شده است. پرونده سازی ها علیه ایشان بسیار نگران کننده است. شهابی مرخصی پزشکی اش از سوی پزشکی قانونی تایید شده بود و با موافقت دادستانی با تودیع وثیقه مدتی از حبس خود را در مرخصی بود. محکومیت زندان رضا در تاریخ ۹۶/۰۶/۲۴ و در خلال مرخصی پزشکی به پایان رسید اما دادستانی سند ملک وثیقه گذار را پس نداد و با تهدید شهابی به بازگرداندن به زندان دائما تلاش کرد تا فعالیت های سندیکایی ایشان را متوقف کند. بارها از سوی نیروی امنیتی و دادستانی تهران احضار شد و در مورد فعالیت هایی که در دفاع از حقوق کارگران انجام می داد بازخواست و وی را تهدید کردند که فعالیت های خود را متوقف نکند به بهانه عدم تایید مرخصی اش دوباره زندانی اش میکنند.

با اخطارهایی که دادستانی در مورد ضبط ملک به وثیقه گذار کرد. شهابی مجبور شد هیجدهم مرداد خود را به زندان رجایی شهر معرفی کند پیش از ورود به زندان دادستانی اعلام کرد بود که سه ماه از مرخصی وی مورد تایید پزشکی قانونی نبوده است اما پس از اینکه رضا وارد زندان شد با اینکه نامه آزادی اش به تاریخ ۹۶/۰۶/۲۴ در پرونده اش بود؛ اجرای احکام زندان به وی ابلاغ کرد که ۹۶۸ روز از مرخصی اش را پزشکی قانونی تایید نکرده و غیبت محسوب شده است. رضا برای دادخواهی به ناچار پنجاه روز اعتصاب غذا کرد و اعتراضات و تجمعات قابل توجهی در حمایت از شهابی انجام شد. ایشان اعتصاب غذای خود را به درخواست سندیکا و سایر تشکلات و فعالان کارگری همچنین قول مساعد مقام ارشد امنیتی مبنی بر رسیدگی به پرونده اش متوقف کرد. اما تاکنون متاسفانه آزاد نشده است و مشخص نیست که تا به کی باید در زندان باشد. نماینده دادستان چند بار در زندان به دیدن رضا رفته و هر بار اعلام کرده که چنانچه تعهد بدهد که فعالیت سندیکایی نمی کند آزاد خواهد شد اما شهابی همچنان درخواست آنان را نپذیرفته است.

رضا بیماری های متعدد دارد پاهایش مکرر بی حس می شود، سردرد های شدید دارد، کلیه اش عفونت کرده و تکرر ادرار شدید دارد اما برای آزار بیشتر وی تحت مداوای جدی قرار نگرفته است.

آقای ابراهیم مددی نایب ریس سندیکا و آقای داود رضوی عضو هیات مدیره سندیکا آخرین بار در نیمه های شب نهم اردیبهشت سال نود و چهار هر یک بطور جداگانه پس از تفتیش منزل بازداشت شدند و پس از ۲۲ روز باداشت موقت بازجویی با قرار کفالت صد میلیون تومانی آزاد شدند. دادگاه بدوی ابراهیم مددی را پنج سال و سه ماه حبس و رضوی را پنج سال حبس محکوم کرده است و در هفته های گذشته دادگاه تجدید نظر هر دو آنها برگزار شده است و با توجه به رویه های موجود متاسفانه احتمال فراوان می رود که آنها را زندانی کنند.

مددی کهولت سن دارد و از بیماری قند خون، پروستات و عدم شنوایی گوش راست رنج می برد و در گوش چپ نیز سمعک استفاده می کند. طی سالیان گذشته به دفعات بازداشت شده و هر بار روزها و ماه ها زندانی بوده و در یک نوبت نیز به سه و سال نیم حبس محکوم و در زندان بوده است.

دوستان گرامی:

خوشبختانه فعالان و اعضای اتحادیه های ایران تنها نیستند. زمانیکه رضا شهابی در زندان بود در بسیاری از کشورها، ازجمله کشوری که شما در آنجا هستید؛ فرانسه، اعتراضات زیادی در پشتیانی از او صورت گرفت که بی تردید در خروج او از زندان به عنوان "مرخصی استعلاجی" بی تاثیر نبود. ما به این تلاش ها ارج می گذاریم و از اهمیت آن غافل نیستیم. هر چه کارگران و حقوق بگیران کشورهای مختلف در همبستگی با یکدیگر فعالیت بیشتری داشته باشند، متقابلا همدیگر را تقویت میکنند. برای ما این همبستگی بین المللی جایگاه خاصی داشته و موضع ما را در مقابل تعرضات دولت و کارفرماها به حقوق و دست آوردهای ما، تقویت می کند .

امروز نه تنها رضا شهابی در زندان زیر فشار شدید قرار دارد بلکه ابراهیم مددی و داود رضوی نیز در خطر دستگیری دوباره قرار دارند. وظیفه همه ماست که به یاری آنان برخیزیم. ما به این همبستگی اهمیت زیادی می دهیم و برای همین سندیکای ما از همه تلاشها برای آزادی و دفاع از کارگران ایران قدردانی میکند. دست شما را به گرمی می فشاریم.

کارگر زندانی، معلم زندانی آزاد باید گردد!
به تاریخ ۱۷ آذر ۱٣۹۶ برابر با ٨ دسامبر ۲۰۱۷

كارنامه

کپی رایت © 2023 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0