صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > مجلس نمايندگان آمريکا: آينده تيره و تار برجام

مجلس نمايندگان آمريکا: آينده تيره و تار برجام

پنج شنبه 14 دسامبر 2017


واشینگتن‌تایمز به نقل از مشاوران کاخ سفید نوشته است: احتمالا در ۱۳ ژانویه (۲۳ دی ماه) آمریکا به طور کامل از توافق هسته ای (برجام) خارج خواهد شد.

گزارش صداوسیما: بيش از دويست و پنجاه نفر از نمايندگان مجلس نمايندگان آمريکا به ممنوعيت فروش هواپيما به ايران رأي دادند. بسياري معتقدند اگر سنا و کاخ سفيد هم مصوبه مجلس نمايندگان را تأييد کنند در آن صورت فرجام برجام مشخص مي شود.

وبگاه خبری واشینگتن‌فری‌بیکن گزارش داد که بسیاری از نمایندگان کنگره با قراردادهای فروش هواپیمای بوئینگ به رژیم ایران مخالف هستند و معتقدند که از این هواپیما‌ها برای انتقال غیرقانونی سلاح در خاورمیانه استفاده می‌شود.

کنگره آمریکا در هفته جاری اعلام کرد که اقداماتی برای افشای کامل استفاده رژیم ایران از این هواپیما‌ها برای اهداف تروریستی اتخاذ کرده است.

بازگشت توپ برجام به زمین کاخ سفید

کنگره آمریکا تصمیمی درباره برجام و برقراری مجدد تحریم‌ها علیه رژیم ایران اتخاذ نکرد. این در حالی است که ضرب‌الاجل رسیدگی به تقاضای دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا برای لغو برجام و یا اصلاح و تکمیل آن به پایان رسیده بود.

به گزارش رادیو فرانسه، نمایندگان کنگره به این ترتیب توپ را در زمین رئیس جمهوری آمریکا انداختند که باید در ژانویه آینده دربارۀ حفظ یا لغو تحریم های آمریکا علیه رژیم تهران به ویژه در حوزۀ انرژی تصمیم گیری کند.

در همین حال وزیر خارجه آمریکا تاکید کرده که برجام کامل نیست و نواقصی دارد که باید برطرف شود.

سخنگوی کاخ سفید نیز با بیان اینکه هیچ ضرب‌الاجلی برای کنگره در زمینه برجام وجود نداشته است، گفت: اگر اصلاحات مناسب برای توافق هسته‌ای در کنگره و توسط متحدان آمریکا انجام نشود، توافق پایان خواهد یافت.

این در حالیست که رژیم تهران مذاکره مجدد در باره برجام را برای خود خطرناک می داند

رادیو آلمان در گزارشی اعلام کرد: بازگشت توپ برجام به زمین کاخ سفید به تردیدهای بیشتر درباره آینده برجام و ادامه این توافق‌نامه دامن می‌زند. با این‌حال برخی از اعضای کنگره و مقام‌های کاخ سفید آمریکا می‌گویند در همین هفته جاری کنگره ضرب‌الاجلی را برای برقراری دوباره تحریم علیه رژیم ایران تصویب خواهد کرد.

واشینگتن‌تایمز به نقل از مشاوران کاخ سفید نوشته است: احتمالا در ۱۳ ژانویه (۲۳ دی ماه) آمریکا به طور کامل از توافق هسته ای (برجام) خارج خواهد شد.

این منبع نوشت: مدتی پیش ترامپ از صدور تاییدیه برجام خودداری کرد. با این اقدام ترامپ سرنوشت برجام به دست کنگره افتاد. اکنون با انتهای این ضرب الاجل و عدم اقدام کنگره، مجددا سرنوشت برجام به دست ترامپ افتاده است.

پس از عدم تایید برجام توسط رئیس جمهور آمریکا، یک ضرب الاجل غیر رسمی ۶۰ روزه برای کنگره تعیین شد تا در برجام بازنگری کند.

تلاش جمهوری‌خواهان کنگره، برای تصویب قانونی برای ایجاد مکانیسم "ماشه" جدید، جهت بازگرداندن تحریم‌های سخت علیه رژیم ایران راه به جایی نبرد.

مشاوران کنگره معتقدند که قانون‌گذاران هنوز قبل از فرا رسیدن موعد بررسی مجدد برجام توسط ترامپ، می‌توانند کاری انجام دهند. با این حال، واشینگتن‌تایمز به نقل از مشاوران کاخ سفید نوشته: ترامپ به خاطر عدم پیشرفت در کنگره، از آن خشمگین است؛ و احتمالا در ۱۳ ژانویه (۲۳ دی ماه) آمریکا را به طور کامل از برجام خارج خواهد کرد.

هشدار وزیر خارجه آلمان درباره فروپاشی برجام

وزیر امور خارجه آلمان ضمن هشدار درباره فروپاشی برجام گفت آمریکا دیگر جهان را به عنوان یک جامعه جهانی نمی بیند بلکه به عنوان یک عرصه جنگ می بیند که هر کسی باید به دنبال منافع خود باشد.

به گزارش راشاتودی، زیگمار گابریل در سخنانی در مجمع سیاست خارجی در برلین تأکید کرد سیاست خارجی اروپا باید شجاعانه‌تر باشد و به راحتی دنباله روی واشنگتن نباشد.

وی افزود با اینکه آمریکا نزدیک ترین متحد اروپاست، اختلافات با واشنگتن باید بررسی شده و با شرایطی جدی با آنها برخورد شود.

وزیر خارجه آلمان به اقدامات جنجالی واشنگتن از جمله تحریم روسیه و خطر فزاینده جنگ در صورت فروپاشی توافق هسته‌ای — که ترامپ آن را بدترین توافق مذاکره شده نامیده است — اشاره کرد.

وزیر امور خارجه روسیه نیز پیش تر در سخنانی در نشست شورای امور بین الملل روسیه گفته بود: مسکو معتقد است توافقنامه هسته ای با رژیم ایران با خطر فروپاشی روبروست.

لاوروف با تاکید بر اینکه برخی توافق های بزرگ که ما آن را نمونه همکاری سازنده چندجانبه می دانیم هم اکنون در خطر است، به طور خاص به توافق هسته ای با رژیم ایران اشاره کرد.

کپی رایت © 2023 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0